Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

aktualizováno 
Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti zemích světa. Firma s deseti zaměstnanci se snaží zachovat tradici českého sklářství.

Kdy jste začali podnikat a proč právě ve sklářství?
Náš pradědeček v roce 1921 založil sklárnu na Sázavě. Samozřejmě byla znárodněna. Budova byla během socialistické éry využívána pro výuku foukačů skla pro firmu Kavalier. Po revoluci jsme přemýšleli, čím se budeme živit, a napadlo nás oprášit odkaz pradědečka a společně s otcem mého manžela jsme se pustili do výroby foukaného skla.

Co všechno jste museli udělat, abyste sklárnu rozjeli?
Začátky byly samozřejmě těžké, ale velké nadšení a nálada tvořit vše „lehce“ překonaly. Tehdy jsme pracovali dnem i nocí a pomalu budovali vlastní firmu. Naše nasazení bylo díky nadšení opravdu veliké. Kromě samotné výroby skla jsme se samozřejmě museli věnovat i ostatním činnostem počínaje nákupem skla a materiálu až po zajišťování dopravy skla k zákazníkovi. I kdybyste ale měli sebevětší nadšení a pracovali sebevíc, není to k ničemu, pokud vám zůstanou výrobky ležet na skladě. Jednou z nejdůležitějších věcí tedy bylo oslovit patřičné zákazníky, což se povedlo a firma velice dobře prosperuje.

Kde jste sehnali prostory a co bylo na začátku nejtěžší?
Vrátili jsme se do pradědečkovy zkonfiskované budovy, kterou nám vrátili v restituci. Byly tam jen holé stěny. V té době, kdy se v naší zemi začalo podnikat a nikdo s tím neměl žádné zkušenosti. Museli jsme se prokousat neskutečnými peripetiemi spojenými s legislativou. Od vyřizování stavebních povolení na úřadech po splnění hasičských norem. To vše si vyžádalo hodně úsilí a času, aby nám vůbec hygiena povolila firmu provozovat. Při jakékoli změně zákonů se toto kolečko opakovalo.

Pavla Miková (50 let)

PavlaMiková
  • Původním povoláním je vychovatelka.
  • V roce 1990 založila se svým manželem Václavem a jeho otcem firmu Mikaglass.
  • Má dvě dcery.
  • Mezi její koníčky patří především keramika.

Museli jste být pěkně otrávení...
Ano, ale bylo to nutné. Museli jsme totiž kompletně vybavit šatny, balírnu, brusírnu, kanceláře, toalety a sprchy a hlavně připravit vše pro výrobu skla.

A co vybavení důležité pro výrobu?
Bylo potřeba nakoupit sklářské kahany, skleněné tyče, trubice, formy, nástroje, sklářský soustruh, pukačku, pec na výpal skla a ostatní vybavení, které bylo nezbytně nutné při výrobě.

Na kolik vás vyšly počáteční investice, co bylo tehdy pro rozjezd vašeho podnikání nejdůležitější?
Největší investice byla koupě sklářské pece, ve které se výrobky musejí po vyrobení tamprovat, aby později nepraskaly. Tuto investici pokryly naše pětileté úspory ze spoření mladých. Díky své urputnosti jsme postupně firmu dovybavili a během dvou let jsme vlastnili plně funkční menší fabriku.

S kolika lidmi jste začínali, kolik zaměstnanců máte dnes?
Na začátku pracovali manžel a jeho otec, postupně, jak se firma zmáhala, jsme přibrali dva zaměstnance, před krizí 2008 jsme zaměstnávali dvacet lidí, dnes jich máme deset.

Měli jste už po revoluci stálé zákazníky?
Začínali jsme samozřejmě vyrábět v malém. Postupně se výroba rozjížděla na základě dalších poptávek, které se na nás hrnuly od spokojených zahraničních zákazníků.

Nebáli jste se velké konkurence? Přece jen chvíli trvalo, a teď budu ironická, než se v této zemi „podařilo“ většinu proslavených skláren zlikvidovat?
Ve sklářství se musíte vždy nějak lišit, abyste byli úspěšní. My vsadili na ruční výrobu a ojedinělost výrobků. Konkurence sice z počátku nějaká byla, ale poptávka byla chválabohu větší než nabídka.

Co je potřeba k výrobě skla, odkud berete jednotlivé komponenty, jak to vypadalo po celou tu dobu s dodavateli. Byly nějaké problémy?
Problémů je vždy dost, vždy se nám je ale podařilo zlikvidovat hned na začátku. A i když se nějaké ty mráčky objevily, pokračovali jsme v naší práci. Nic jiného nám stejně nezbývalo, na výrobě skla jsme už byli závislí finančně nejen my, ale i naši  zaměstnanci.

Které období za dobu vašeho podnikání bylo pro vás nejtěžší?
Nejtěžší byla světová krize v roce 2008, kdy pokleslo euro o třicet procent. V té době jsme vyváželi veškerou produkci do zahraniční, a protože se zakázky vyjednávají rok dopředu, prodávali jsme sklo skoro za likvidační ceny. Naštěstí jsme tuto krizi ve zdraví překonali a dá se říci, že nás i posílila a zocelila.

Fotogalerie

Jak se vypořádáváte s tím, že nejen český trh zaplavují levné čínské výrobky?
Je to zlé, hlavně když vidíte, že čínské sklo se prodává za ceny, které jsou stejné jako vstupní ceny našich výrobků. Naštěstí jsme trochu zručnější, kreativnější a hlavně kvalitou hotových výrobků poněkud jinde, tak jsme své zákazníky zatím neztratili.

Co všechno vyrábíte, které techniky používáte, je o vaše výrobky zájem?
Vyrábíme v podstatě cokoli, na co si vzpomenete, tedy podle přání zákazníků. Největší podíl na výrobě představuje sklo užitkové, ale nabízíme i technické, laboratorní a samozřejmě i dekorativní sklo. Konkrétně vyrábíme karafy, skleničky, stínidla, aerária, nádoby na olej a ocet, koštéry, laboratorní přístroje a lampičky. Také vyrábíme sklo pro naše i zahraniční designéry podle jejich návrhů.

Čtěte také

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí.

Jak dlouho trvá, než vyrobíte například karafu na olej a ocet, tedy dvě nádoby v jedné?
Nejprve se musí trubice stáhnout na soustruhu do požadovaného tvaru, většinou do špiček. Ty se musí vytamprovat v peci na 560 stupňů Celsia, aby při pozdějším zpracování nepraskaly. Pak putují tyto polotovary ke kahanu, kde se většinou fouká do forem. Udělá se základní tvar, například baňka, v tomto případě dvě baňky - vnitřní a venkovní. 

A dál?
Polotovary pak foukač upraví do patřičného tvaru a musí opět do tamprovny. Pak se odstraní přebytek a polotovar jde zpět k foukači. Ten vtaví vnitřní nádobu do venkovní, přidělá výpustě, které jsou již dopředu připravené, a nakonec se v ohni uzavře dno venkovní nádoby. Celý výrobek se omyje destilovanou vodou, zbaví nečistot a vloží se naposledy do pece. 

Můžete vysvětlit, co je to tamprování?
Takzvané tamprování slouží ke zbavení skla napětí. Vysoká teplota a následné zchlazení dodá sklu odolnost a žáruvzdornost. Vyrábíme totiž varné sklo, světoznámý SIMAX. Finální výrobky se z pece vyndavají při teplotě okolo padesáti stupňů ve stoprocentně bavlněných rukavicích, aby umělé vlákno při této teplotě nedělalo otisky. Výstupní kontrola pak sklo prohlédne. Nesmí být na něm žádné nečistoty a bubliny.

Kolik kusů vyrobíte denně?
To se nedá přesně říci, protože výrobky jsou různě složité, ale pohybuje se to od pěti set do tisíce kusů denně.

To je asi hodně při počtu vašich zaměstnanců. Jak řešíte, když některý z nich onemocní, kašle a nemůže sklo foukat?
Produktivita se neliší ani tolik kapacitou plic, ale zručností zaměstnanců. Jako v každé profesi jsou zde schopnější a méně zruční. Je pak na zaměstnavateli, jak s tím naloží. Jednoduše řečeno, schopnější pracovník dostane složitější výrobek, ten méně zručný prostě dělá jednodušší práce.

Kam všude své sklo vyvážíte, kde všude ho znají? 
Největší zakázky máme pro italské lihovary na speciální edice na whisky, také pro německé velkoobchody se sklem. Zakázka se obyčejně připravuje minimálně týden, někdy i měsíc. Musíme samozřejmě zařídit i výrobu krabiček, potisk a kartony na expedici podle přání jednotlivých zákazníků.

Kde lidé najdou vaše výrobky?
Máme svůj e-shop, také prodáváme sklo na Fleru. Zájemci si mohou objednat skleněné konvičky, hrníčky, lampičky, svícny, lahve, sklenky, koštýře, co je napadne, vyrábíme dokonce i na přání. Nejvíce se prodávají skleněné karafy s figurkami uvnitř, ty jsou velice oblíbené, obzvlášť když si každý může určit figurku a její barevné ladění.

V jakém cenovém rozmezí se pohybují vaše výrobky?
Záleží zase na složitosti, ale je to od desetikorun až po tisíce. Jeden z nejsložitějších, ale i nejkrásnějších výrobků je děrovaná lahev, je to unikát. Nejdražší jsou samozřejmě složité laboratorní přístroje.

Můžete prozradit váš roční obrat?
Náš obrat se pohybuje okolo osmi milionů, samozřejmě abych vás nevyděsila, jde o obrat, ne zisk. Největší výdaje jdou na platy a odvody, musíme pochopitelně platit také nemalé částky za energie včetně vodíku a kyslíku, který je pro náš provoz nepostradatelný.

Co vás za tu dobu nejvíce potěšilo?
Velice mě těší, že o naši výrobu stále více projevují zájem Češi. Začínali jsme s prodejem, kdy šlo na český trh jen pět procent našich výrobků, dnes je to polovina veškeré produkce. Zbytek jde do zahraničí.

Je těžké podnikat v Česku?
Podnikání není samozřejmě procházka růžovým sadem, nechceme si stěžovat, každá činnost, takhle náročná obzvlášť, vám něco pozitivního přinese a zase něco vezme. To je prostě život, s tím musí člověk počítat. Během třiceti let, co tuto práci děláme, se naše výrobky dostaly do dvaceti zemí světa a jsme na to hrdí. Nejvíce sklo prodáváme do Německa, Francie, Itálie a Holandska. Také pracujeme pro naše vyhlášené designery, například profesora Pelcla a Jakobsena.

Jaké máte plány?
Protože roky přibývají, snažíme se firmu udržet, ale už nemáme tolik síly na rozšiřování výroby. Chceme ale, aby tato firma a sklářské řemeslo pokračovaly dál, a tak jsme rádi, že dcery chtějí v rodinné tradici pokračovat.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Restart ekonomiky bude rychlý, míní ekonom Petr Borkovec

Jako Česko jsme z krize, kterou přinesla pandemie, vyšli dobře. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci, myslí si...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

Zmapováno: Kde se bude propouštět? A kdo nové pracovníky hledá?

Nezaměstnanost v Česku se v květnu zvýšila na 3,6 procenta. Přesto máme stále nejnižší míru nezaměstnanosti v celé...

KOMENTÁŘ: Proč zatím nezaměstnanost v Česku tak moc neroste

Nezaměstnanost v květnu vzrostla z 3,4 na 3,6 procenta, podle posledních údajů je bez práce přes 266 tisíc lidí. Jaký...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK PRO ŽIVOČIŠNOU VÝROBU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...