Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

Češi jsou šikovní a vynalézaví

  10:00
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) vznikla doslova na zelené louce. Investice do jejího vzniku přesáhly 50 miliard korun. Japonsko-francouzský projekt přinese letos své plody v podobě obchodního uvedení tří nových modelů z kategoriie nových vozů.

Společnosti, která chce nabídnout 3000 pracovních míst, se však zatím nedostávají tolik potřební zaměstnanci. Pracovníky hledá třeba i na druhém konci republiky - v prosinci proběhly náborové dny na Ostravsku. "Máme mnoho zaměstnanců, kteří k nám přišli ze vzdálených měst, kde je nouze o práci. Takoví patří obvykle mezi nejlepší zaměstnance," říká Jean-Pierre Chantossel, viceprezident TPCA.

* Stále přijímáte nové zaměstnance na dělnické profese a sháníte je i mimo Kolín a okolí. Co jim nabízíte, aby se nechali přilákat?

Nabízíme množství benefitů a program podpory bydlení. Ale tím největším lákadlem je práce jako taková: možnost naučit se nové dovednosti, zvýšit si kvalifikaci, mít stálé a dobře placené zaměstnání v prestižní oblasti automobilového průmyslu a mít motivující a zajímavou náplň práce.

* A zatím se to daří? Co vlastně zájemcům o práci ve vaší automobilce nabízíte?

Ano, daří. Máme přes 1500 zaměstnanců a dalších 500 podepsaných pracovních smluv. Od konce loňského roku nabíráme zaměstnance na březen a duben, takže jsme v mírném předstihu oproti původnímu plánu.

* Víte o tom, že Češi jsou spíše konzervativní a že nejsou zvyklí se za prací stěhovat?

Ano, to víme. Na druhou stranu si musí každý uvědomit, že není možné sedět doma a čekat, až práci někdo přinese na stříbrném podnose. Máme už mnoho zaměstnanců, kteří se rozhodli vzít svůj osud do vlastních rukou a přišli k nám do Kolína i za cenu přestěhování se z Mostecka nebo Ostravska. Takoví jsou většinou ti nejlepší zaměstnanci.

* Vaše automobilka začala pořádat nábory pracovníků i ve vzdálených krajích - třeba v severních Čechách a na Ostravsku. S jakým jste se setkali zájmem?

Zejména na Ostravsku byl zájem opravdu velký. Konstatovali jsme, že v tomto regionu je opravdu těžké najít dobrou práci, a přitom je tam tolik šikovných lidí.

* Jak v TPCA motivujete zaměstnance, aby pracovali na sto procent?

Benefity a odměny jsou jedna věc, ale vůle pracovat musí vycházet přímo ze zaměstnance. Proto se už u přijímacích pohovorů snažíme odhadnout, jak zapadne do týmu, jak bude ke své práci přistupovat a zda ji bude chtít dělat na sto procent.

* Prý každý dělník může ve výrobě přijít s nějakým zlepšením - dokonce je k tomu povzbuzujete. To je japonský způsob řízení?

Téměř každá firma říká, že se snaží zlepšovat, ale otázkou je, zda to opravdu umí. V TPCA se snažíme ke zlepšování přistupovat systematicky, nejen na úrovni zaměstnance, ale i celé firmy. Výrobní systém Toyota je v tomto opravdu vyspělý, ale není to nic, co bych z PSA Peugeot Citroën neznal.

* Ve vaší továrně pracují Češi, Japonci a Francouzi. Když to přeženu, nehrozí babylonské zmatení jazyků? Nemůže to přinést komplikace?

Určitě je to těžší, než kdybychom všichni mluvili jedním jazykem, ale v moderním globalizovaném světě budou multikulturní firmy vznikat stále častěji a není možné se tomu vyhýbat. Náš recept je otevřená a důkladná vzájemná komunikace a respekt k druhým.

* Zkuste popsat, v čem se od sebe Češi, Japonci a Francouzi liší. Myslím co se týká práce.

Víte, byznys je jenom jeden, a proto se Češi, Japonci ani Francouzi v zásadních věcech nijak neliší. Máme v něčem trochu odlišný přístup, ale jdeme za stejným cílem, což je prosperující závod, který bude vyrábět kvalitní auta. Takto to všichni cítíme, a to je nejdůležitější.

* Čemu se mohou podle vás tyto tři národy od sebe navzájem naučit?

Každý den se vzájemně učíme něčemu novému. Pokusím se uvést hlavní charakteristiky: od Japonců se můžeme učit systematičnosti, Češi jsou velmi šikovní a vynalézaví a my Francouzi zase kreativní.

* Projevuje se nějak výrazně v TPCA japonská kultura, která je trochu odlišná od té naší evropské?

Ani bych neřekl. Jsme výrobní závod, který se řídí svou logikou, a ne kulturní institut. Nezapomínejte, že i když TPCA je společný podnik zahraničních automobilek, tak jsme česká firma, s naprostou většinou českých zaměstnanců, a tedy i českou kulturou.

* Máte nějakou podnikovou filozofii pro vztah podřízených a nadřízených?

Pilíře naší filozofie jsou týmová práce a vzájemný respekt. Můžeme být úspěšní, jenom pokud budeme mít stále na paměti náš společný cíl, kterým je prosperující podnik a uspokojení zákazníka. Toho dosáhneme jenom tehdy, když budeme všichni společně táhnout za jeden provaz.

* Jaký vy jste vlastně šéf? Přísný? Kamarádský? Nebo snad autoritativní?

To by měli asi posoudit jiní... snažím se volit takový přístup, jaký momentální situace vyžaduje. Celkově mám s kolegy velmi dobré a přátelské vztahy.


Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Služba státu má přesná pravidla. Co čeká ty, kteří zvolí služební poměr

Představa úředníků shrbených nad prací jako ve filmu Katakomby s Vlastou Burianem, kde už jen přítomnost nadřízeného...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

Žen na IT pozicích přibývá jen pomalu. Covid to trochu změnil

Zastoupení žen je v odvětví IT zatím stále minimální. Ve společnosti totiž přetrvává úzus, že jde přece o čistě...

Lepší práci seženu v Čechách. Je Praha pracovním rájem?

Nadpoloviční většina Čechů si myslí, že nejlepší práci najdou v kraji, ve kterém právě bydlí. Pokud se poohlížejí po...

Neomezená dovolená, hodiny klavíru i firemní zvíře. Bonusy k výplatě se mění

Premium Jak vypadají benefity mladých českých firem roku 2021? Pandemie s jejich oblibou pořádně zamíchala. Více se myslí na...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...