Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi chtějí pracovat v cizině

  10:00
Téměř rok marně hledá práci. A tak si pohrává s myšlenkou, že v Anglii by se mu mohlo dařit lépe. Pětapadesátiletý Libor Tomášek z Brna je absolventem tamního Vysokého učení technického.

Když ve čtyřiačtyřiceti přišel o práci, začal podnikat. Loni v létě po jedenácti letech pověsil živnost na hřebík. Přestalo se mu dařit. Na podzim se šel přihlásit na úřad práce. „Zjistil jsem, že lidé v mém věku nemají šanci najít práci. I když se mi i známí snaží pomoct, připadá mi po tak dlouhé době marného hledání, že jsem bez šance,“ říká Tomášek. Když nenašel místo odpovídající jeho vzdělání a praxi, ptal se po práci, která se prostě nabízela.

V jednom obchodě hledali skladníka za necelých sedm tisíc korun měsíčně. Ale pana Tomáška nevzali s odůvodněním, že je na tuto pozici zbytečně moc vzdělaný. Jako na blázna se na něj dívali i v hypermarketu, kde chtěl dělat doplňovače zboží. „Raději zkusím štěstí v Anglii, kde mám nějaké známé díky dřívějším obchodním kontaktům. Anglicky mluvím dobře a myslím, že v hypermarketu by mě tam zaměstnali bez problémů,“ podotýká. Pan Tomášek není jediný, kdo se snaží vyřešit svůj způsob obživy odjezdem do zahraničí. Vzhledem ke svému věku je však spíše výjimkou, i když ne ojedinělou.

Jak často je dobré měnit zaměstnání?
Více čtěte ZDE.

Manželé Slavíkovi z Karviné pracovali ve Vítkovicích. Oběma je přes padesát let, práci hledali těžko. A když jim neteř, která žije v Americe, nabídla, že by si mohli vydělávat uklízením v hotelech na Floridě, neváhali ani chvilku. „Trávíme zhruba rok tam a pak se na pár měsíců vracíme kvůli dceři a vnoučatům. Nevyděláváme bůh ví jaké bohatství, ale žijeme si lépe, než kdybychom byli tady na podpoře,“ tvrdí Mirka Slavíková. Dodává, že v Americe mají spoustu přátel, a získali tak dva domovy. Anglicky přitom příliš neumějí. „Nikdo to po nás nechce, stačí znát jen pár slovíček,“ dodává.

Zájem o práci v cizině roste

„O práci v zahraničí mají zájem nejčastěji mladí lidé kolem dvaceti let, svobodní bez partnera a bezdětní,“ říká Naděžda Horáková z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ten koncem loňského roku položil tisícovce lidí otázku, jestli mají zájem o práci v zahraničí. Kladně odpovědělo 12 procent z nich, zatímco v květnu 2003 to bylo jen šest procent.

Otázkou zůstává, zda jen nestoupl počet lidí, kteří o odjezdu do ciziny za prací uvažují, ale ve skutečnosti se tam nevypraví. Že může být od slov daleko k činům, potvrzuje fakt, že většina z dotazovaných se chce k získání práce v cizině odhodlat až tak za rok a zatím kvůli tomu nic nepodniká. Pokud se už někdo na práci v zahraničí doopravdy připravuje, pak se učí cizí jazyk a sbírá informace o zemi, kde si chce vydělávat, vyplývá z průzkumu. „Lidé chtějí nejčastěji pracovat v Německu a ve Velké Británii. Méně pak Čechy lákají Spojené státy americké, Irsko, Rakousko a Švýcarsko,“ seznamuje s dalšími výsledky průzkumu Horáková.

Na vlastní pěst, nebo přes úřad?

„Práci na farmě ve Španělsku jsem našel přes internet. Zkontaktoval jsem přímo zaměstnavatele a přijel. Je to možná trochu riskantní, ale po zkušenostech s některými agenturami nabízejícími práci v cizině ne zas tak moc,“ říká třiadvacetiletý vyučený kuchař z Ostravy Radim Kováč. Práci v cizině zprostředkovává síť EURES při úřadech práce, která pořádá pohovory českých zájemců o práci a zahraničních zaměstnavatelů.

Pohovory se obvykle konají v Praze. „Loni se tímto způsobem podařilo například umístit osm lidí do firmy Huhtamaki Ltd. ze Severního Irska. Jsou tam s nimi spokojeni, takže budou hledat v Česku další pracovníky,“ říká EURES poradkyně Petra Slezáková. Počátkem listopadu byla přes informační síť EURES nabídnuta volná místa do Velké Británie v několika profesích. S nabídkou přijela EURES poradkyně Tonia Sutton z Velké Británie jako zástupce zaměstnavatelů.

„Kromě ní tu byli i zástupci firmy McDonald's, kteří hovořili se šestnácti zájemci, z nichž vybrali devět,“ dodává Slezáková. „Na co však někteří zájemci zapomínají, je, že musí ve vlastním zájmu opravdu dobře zvládat cizí jazyk,“ podotýká. Právě snaha zlepšit své jazykové znalosti je podle průzkumu CVVM jedním z důvodů, proč Češi hledají práci v cizině. Avšak nejvíce je tam láká vidina vyššího příjmu a získání nových pracovních zkušeností. Naopak jiným Čechům se do ciziny moc nechce nejen kvůli nedostatečným jazykovým znalostem, ale i kvůli rodině a zázemí.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...