Diskuse k článku

Černé mzdy: jaká jsou pro a proti?

Tisíce podnikatelů šidí stát pomocí černých mezd vyplácených v hotovosti, bez dokladů, takzvaně "z ruky". Státní pokladna sice přichází o obrovské částky na daních a pojistném, podvody jsou však výhodné jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Černé platy jsou běžné ve stavebnictví, u prodavaček, servírek, uklízeček...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

svatapravda

Nejhorší věc daňového systému v ČR

jsou skryté resp. na výplatní pásce se neobjevující odvody za jednoho zaměstnance - mám na mysli sociální a zdravotní "pojištění", část placená zaměstnavatelem. Spousta lidí (zaměstnanců) o těchto penězích neví, resp. možná o tom někdy slyšeli, ale nevidí to každý měsíc jako odvod ze svého výdělku a "je jim to jedno".

Toto by chtělo změnit - aby veškeré odvody zaměstnavatele za zaměstnance státu byly jasně vidět, zrušit stupidní dělení na (pro dost zaměstanců neviditelnou) část placenou zaměstnavatelem a část placenou zaměstnancem.

Znamenalo by to optickou, ale podstatnou změnu - zvýšení hrubých mezd a snížení poměru čistá/hrubá mzda.

Věc by byla jasnější a zaměstnanec by např. osobně pocítil, kdyby stát tyto odvody změnil, čímž by okamžitě vznikl politický tlak na jejich (přinejmenším) nezvyšování.

0/0
8.9.2006 10:26

hnedka_zdrapana

dane

Za cisare pána byla horni sazba dane 5%. Ve stredoveku chteli 10%. Nenazrany socan ukradne lidem 50-70%, tak at se nedivi, ze lide pracuji nacerno.

0/0
31.8.2006 0:37

bla

Re: dane

Ano, hrozně rád bych žil ve středověku.

0/0
14.9.2006 17:18

fiperx

ČR vs. Austrálie

Z mnoha hledisek lze ČR porovnávat s Austrálií: v obou zemích žije přibližně stejně obyvatel, ceny jsou za předpokladu otevřené světové ekonomiky všude na světě stejné, ale Australané spravují mnohem větší území, podporují vědu a tudíž žijí hlavně z patentů a výzkumu a tudíž dokonce 2x za posledních 10 let již předstihli dokonce USA v životní úrovní měřeno USD/hlavu... Jak je možné že na správu země se stejným počtem obyvatel a mnohem větším územím je potřeba mnohem méně peněz na úředníky????

0/0
30.8.2006 23:24

karel smutny

Re: ČR vs. Austrálie

myslel jsem, ze v australii zije 20mil lidi. ze bychom se stihli od doby, kdy jsem maturoval, tak pomnozit? :) pro zajimavost, v australii nemaji dph, povinne socialni pojisteni ani povinne zdravotni pojisteni (resp. maji tam skutecne socialni a zdravotni pojisteni soukromou cestou, zatimco u nas nic podobneho neexistuje a tak jsme tyto dva pojmy vyuzili pro pojmenovani dvou dani)

0/0
30.8.2006 23:28

hnedka_zdrapana

Re: Re: ČR vs. Austrálie

Asi tak.

Jinak statni investice do vedy zivotni uroven nevyresi.

http://petrmach.cz/docs/LF06-2006.pdf

0/0
31.8.2006 0:41

fiperx

Rovná daň

Už aby byla rovná daň, vůbec nevím proč by někdo více pracovitý (nemyslím poslance) ale například vysoce odborné profese měly platit na daních více...to vcelku nejen postrádá logiku, ale odporuje to Ústavě.

0/0
30.8.2006 23:17

Ludva

Re: Rovná daň

Tak to vidí člověk který žije z ruky do ruky. Ale ne každému bylo z hůry dáno a nějaká solidarita je třeba. Až se dopracujete k příjmům, které nebudete s to schopen utratit možná popřemýšlíte, jestli by ty Vaše peníze neužil někdo jiný, charita, nemocnice apod.. Ale chápu, že střední třída to má v ČR hodně zlé a Vašim argumentům se ani nedivím.

0/0
30.8.2006 23:27

Ludva

Re: Re: Rovná daň

oprava: z ruky do huby ;-)

0/0
30.8.2006 23:30

M

Re: Re: Rovná daň

Správně jste podotknul 

"Až se dopracujete k příjmům, které nebudete s to schopen utratit možná popřemýšlíte, jestli by ty Vaše peníze neužil někdo jiný, charita, nemocnice apod.. "

Tady ovšem za dotyčného v tomto směru rozhodune někdo úplně jiný než on sám. Někdo, kdo ač sám peníze toho dotyčného vydělat neumí, mu je sebere, protože se domnívá, že je umí utratit lépe, než by to kdy dokázal dotyčný! A tohle opravdu je svinstvo!

0/0
31.8.2006 10:05

karel smutny

na ekonomicke skole nas ucili, ze...

vyhybat se danim je moralni.

0/0
30.8.2006 23:16

fiperx

50% ze svého platu platíte svému úředníkovi

Firma zaplatí za zaměstnance 35% pojistného, mak jsou další výdaje na pracovní místo...vybavení, školení, účetní a ostatní THP nutní pro provoz firmy...zaměstnanec dostane asi 70% z hrubé mzdy, ale to není konec, pak si odečtěte DPH, spotřební daně, ostatní poplatky, mítné (co nevidět) a jste maximálně na 50% co se vrátí do ekonomiky. Podle OECD jsme stát s druhým nějvětším zdaněním na světě !!

0/0
30.8.2006 23:15

voodoo sky

Pracovní síla

je KU*VA drahá, zaměstnanec který bere svých 20.000  čistého znamená pro zaměstnavatele min 33.000.

Co si pak stát vezme z platu ve vyšších mzdových tarifech ani nemluvit.

0/0
30.8.2006 23:02

halalik

Na ruku

Ti lide, co dobiraji penize primo na ruku, vetsinou dobre vedi, co to znamena a co jim to prinese (nizky duchod, mala nemocenska, apd.) - ale z jakehosi duvodu se bezmezne oddavaji predstavam, ze v pripade nouze a problemu prijde nejakej Jezisek (cti Stat) a dorovna jim finance, aby nechcipali hlady.

A ja jim rikam - nasr*t!(Y)

0/0
30.8.2006 21:10

remeslnik

Re: Na ruku

neco vam povim delam nastavbe uz nekolik let za vsechno muzou ti panove co sedi na hore kdy by jsem netahali cizince na praci bylo by to jine ale pani podnikatele si je berou jako levnou pracovni silu a tak nasi lide na to doplaceji,poradek by si mnel udelat nejdrive panove na hore tam vsechno zacina,a divim se ze narod si necha srat na hlavu >-

0/0
30.8.2006 21:47

já já já jenom já

černé mzdy - jenom dobře

černé mzdy pohánějí ekonomiku - nekončí totiž v rukou státu, který by je špatně přerozdělil, ale jsou utraceny domácnostmi a vráceny do ekonomiky

0/0
30.8.2006 21:05

Daňový úředník

Zavřít až zčernají...

Obrovské pokuty, případně i kriminál pro tyto podnikatelské podvodníky je třeba!!!;-P

Ovšem ne za vlády modrého ptáka, těch gaunerů, ptačí skřipku na ně....

0/0
30.8.2006 20:46

Luda

Re: Zavřít až zčernají...

A chce to pekne dusledne a nezkoncit u zamestnavatelu, ale jit i po zamestnancich, kteri pak zadaji o ruzne soc. davky, vyssi pridavky na dite - a ty taky pekne opokutovat - je  to taky podvod na ostatni (zamestnavatel podvadi, tak ze statu da min, zamestnanec si zase od statu vezme vice - a to je mozna jeste horsi). A nekoho kdo je na pracaku a na cerno pracuje radeji hned taky zavrit az zcerna? .... Takto jste to myslel? Nebo jste jen dalsi z neschopnych zavistivcu pro ktereho je kazdy podnikatel zlodej a tunelar?

0/0
31.8.2006 1:29

M

Re: Zavřít až zčernají...

Neuvažujete logicky! Jste ideologicky předpojatý, což vám evidentně brání v nahlížení na věci z nadhledu.;-)

ODS jakožto standardní politická partaj a její představitelé, jakožto standardní politici, z daní žijí úplně stejně jako jakákoliv jiná partaj a její politici. Čím víc daní tito politici vyberou, tím větší bude jejich moc a tím víc se také budou moci náležitě napakovat. Z toho plyne jediný možný závěr - politická reprezentace (bez ohledu na pravo/levé rozlišení) bude vždy dbát na maximální možnou výši daní a na jejich náležitý výběr, protože úplně každá politická reprezentace právě z těchto daní žije! Žádná politická reprezentace sama sobě nezačne vypouštět rybník.;-)

0/0
31.8.2006 9:58

da_Mikesh

pakárna

až budou trošku rozumný daně tak proč ne, ale zatím říkám jen dotoho, státu se dává víc než dost!!

0/0
30.8.2006 20:35

Mirek29

Jak je možné vyplácet na ruku z nezdaněných peněz?

To mi poněkud uniká....

0/0
30.8.2006 20:01

uprimnyhosan

to je fór..

... jak může podnikatel šidit něco, co se tváří jako stát (přitom je to jen nenasytná banda šibalů a korupčníků, nesmyslně promrhávající státní kasu), když je tento "stát" tak bezostyšně okrádá! tomu může věřit jen tzv. lumpenproletariát (nevzdělaná, polointeligentní, nepracující lůza)!R^;-D;-D

0/0
30.8.2006 19:13

d

Re: to je fór..

;-O(Y)

0/0
30.8.2006 19:30

Balvann

spravedlnost pro všechny

Nejdříve by si měla vrchnost zamést u sebe v podhradí, pak provětrat nadnárodní korporace. Mimochodem ještě jsem v žádném hypermarketu nedostal účet z registrační pokladny a nakonec se přidáme my drobní zaměstnavatelé a ceny služeb poskočí o 100%.Státní rozpočet  bude stejně"-"100mrd.Rv(Y)

0/0
30.8.2006 18:30

Marek Staněk

Hlavní kámen úrazu je v následujícím...

- může zaplatit zaměstnance, na které by jinak "neměl"

Kdyby tento stát nebyl nenažraná zlodějská svině živící hromady parazitů (hlavně těch 200+200 věčně hladových tlam), nebylo by potřeba daně krátit.

0/0
30.8.2006 18:13

M

Je to sice malá útěcha, ale toto je problém v celém rozvinutém světě.

Ku příkladu ty desítky tisíc českých nelegálů pracujících v USA o tom jistě vědí své... Mimochodem, tohle je prý ten pravý důvod, proč USA nechtějí ani slyšet o zrušení víz pro naše občany. Prý se americká administrativa obává, že by to problém s ilegálními pracovníky jen ještě zvětšilo....

Své o tom jistě i ví naši ilegálové pracující v Německu, Rakousku, Švýcarsku, a kdo ví kde všude ještě....

0/0
30.8.2006 17:58

VYMÍTAČ BOLŠEVIKŮ

Re: Je to sice malá útěcha, ale toto je problém v celém rozvinutém světě.

to je sice pravda, ale přeci jenom existují různé důvody a metody: ten článek je o lidech, kteří jsou u nás legálně zaměstnáni, ale oficiálně pobírají malý plat a zbytek dostávají na ruku. Tohle je problém nesmyslně vysokých odvodů a zdanění, kdy náklady zaměstnavatele dosahují cca 2x tolik,kolik dostane zaměstnanec čístého. U nelegálů v U.S. a dalších zemích se zase jedná hlavně o problém povolení k pobytu a prac.povolení, které legálně získá jen malý zlomek zájemců.Pokud by se u nás snížily odvody a daně na rozumnou úroveň + zjednodušilo papírování,tak se u nás práce načerno zredukuje natolik, že bude zanedbatelná.

0/0
30.8.2006 18:23

halalik

Re: Re: Je to sice malá útěcha, ale toto je problém v celém rozvinutém světě.

To je kravina. To by ty dane musely byt tak nizke, ze by se je ani nevyplatilo vybirat. Jakekoliv vyssi nez "tak nizke" by vedlo ze strany podnikatelu k temto v clanku zminovanym "optimalizacim". Dnes, kdy se marze pohybuji i v radu %, by se stale naslo hodne podnikatelu, kteri by "na ruku" vyplaceli porad.

Restrikce a tezky tresty - to plati vzdy.

0/0
30.8.2006 21:05

figo100@seznam.cz

omyl !!!!

..pak přijde jedna světová auditorská firma a takového podnikatele vyhodnotí jako nejlepšího v ČR, tak vidíte, kdo je tady šikovný .................

0/0
30.8.2006 17:20

stanikgor

Jednoduché

Já vtom nevidím žádný problém.Když se přistihne podnikatel,který vyplácí černou mzdu,tak zabavit veškerý majetek včetně rodinných příslušníků.A když se přistihne zaměstnanec,tak zrušení registrace na pracáku a minimálně pětiletý zákaz nové registrace.Holt by mělo být normální,že daňový podvod je po vraždě druhý nejhorší trestný čin.

0/0
30.8.2006 17:09

gall4

Re: Jednoduché

a co treba znasilneni, to je brnkacka proti danovym podvodum? :-)))

0/0
30.8.2006 17:36

M

Re: Jednoduché

Jasně! Nikdo tě přece nebude okrádat o tvé sociální dávky....;-)

0/0
30.8.2006 17:48

TM

Re: Jednoduché

Chceš trestat vydírané?

0/0
30.8.2006 18:22

uprimnyhosan

Re: Jednoduché

hmmm, asi jste pane státní úředník (ostatní rozumějme vyžírka, která neví o co vůbec jde!)!R^!!(Y)>-

0/0
30.8.2006 19:17

dotaz

Re: Jednoduché

Prosím o informaci, co bude stát s těmi zabavenými rodinnými příslušníky dělat. Děkuji za odpověď. 

0/0
30.8.2006 20:25

Petr

Re: Re: Jednoduché

Poslat je na E 55. Těhotní muži se slevou.....

0/0
30.8.2006 20:50

Luda

Re: Jednoduché

Bavime se tu o penezich, ktere mel stat dostat ale nedostal. Tak se taky bavme o penezich, ktere stat dostal a ale chbou urednika o ne prisel. Pokud nasadite takoveto tresty na strane vyberu tak i na strane vydani - tedy pokud urednik udela chybu nrumyslne, tak celou ztratu zaplati ze sveho (pripadne pujde i do vezeni pro dluzniky), kdyz ji udela umyslne (pro obohaceni), tak zabavit veskery najetek a .....

0/0
31.8.2006 1:37

Grifit

ať ví všechno

Taky bych dal zaměstnancům výplatní pásku i s odvody ať vidí kolik mě skutečně stojí. (Supermzda)

0/0
30.8.2006 16:53

Karel

Re: ať ví všechno

a proč to tak neděláte? Já to tam uvádím už několik let,ale nemám sílu to těm lidem vysvětlovat a ikdyž tak mi to někdy připadá,že mi to stejně nevěří a myslí si,že to je jich a já je obral :-(

0/0
30.8.2006 17:04

Ifka

normál

U nas ve firme je to normalni.Zamestnanci dostavaji na ruku nejaky zaklad a zbytek,coz je vetsina) jde mimo.

0/0
30.8.2006 16:38

Ftipnejj

snizit

rapidne snizit odvody z mezd a je po problemu

0/0
30.8.2006 8:02

Kovis

Re: snizit

No jo, ale vysvětlujte to nějakému socanovi, který vládne pouze jednoduchou matematikou...

0/0
30.8.2006 16:34

wit

Re: snizit

a do prace budes jezdit po cem?

0/0
30.8.2006 17:04

Jerry Seinfeld

Re: Re: snizit

Co to s tim ma spolecneho? Odvody slouzi z nejvetsi casti na zdravotni pojisteni a na socialni pojisteni. Na silnice ani verejnou dopravu z toho nejde nic. A dan z prijmu z mezd je jen velmi malou casti statniho rozpoctu. Souvislost tu je naprosto miziva.

0/0
30.8.2006 17:12

M

Re: Re: snizit

Na veškerou údržbu a rozvoj silniční sítě stát ročně vydá přibližně 60% toho, co vybere pouze na spotřební dani z pohonných hmot! Zbylých 40% z této daně + příjem z DPH za pohonné hmoty + příjem ze silniční daně, dálničních známek atd...atd.... už jde někam jinam než na rozvoj silniční infrastruktury.

0/0
30.8.2006 17:52

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz