Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jeho bylinkové tinktury u lidí bodují. Léčivé účinky zkouší i na sobě

Bylinkářství je jedním z oborů, který v době pandemie covidu netratil. Spíše naopak. Lidé se vraceli ke kořenům a hledali sílu i v léčivkách. Ostatně tak je tomu každý podzim. „Zájem se často řídí tím, jaká epidemie zrovna probíhá či o jaké rostlině zrovna vyšel článek,“ říká fytoterapeut Pavel Kadaňka.
Pavel Kadaňka je rovněž autorem praktické příručky Malý průvodce moderní fytoterapií.

Pavel Kadaňka je rovněž autorem praktické příručky Malý průvodce moderní fytoterapií. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mnoho sušených bylin v jeho skladech nenajdete. Doménou Pavla Kadaňky jsou tinktury. A obchody mu jdou. Možná i proto, že to, co prodává, většinou vyzkoušel sám na sobě. Loni kvůli tomu vycestoval do Peru.

„Zajímalo mě, jak peruánští šamani z džungle pracují. Zajímal mě jejich názor na léčbu nemocí, jaké rostliny používají, jejich rituály. Také jsem chtěl zblízka poznat rostliny, které jsou obdařeny tak velkou silou,“ říká bylinkář z jihomoravských Viničných Šumic.

Které rostliny to jsou?
Jsou to zejména vilcacora, anonna a dračí krev. Díky novým poznatkům z cesty teď rozšiřujeme sortiment výrobků z peruánských rostlin.

Kdybyste měl vybrat tu nejužitečnější rostlinu z našich bylinek, která by to byla?
Užitečné jsou všechny. Ale alespoň jednu bylinu bych vyzdvihl díky její mimořádné účinnosti. Je to drmek obecný, konkrétně tinktura z plodu drmku. Nenahraditelná a univerzální bylina pro ženy, která dokáže harmonizovat ženský hormonální systém v jakémkoliv věku.

Poznáte podle poptávky, jaké roční období zrovna je?
Obecně se dá říci, že na jaře lidé touží zejména zhubnout, v létě nemají čas marodit, takže prodeje klesají. Na podzim si ti uvědomělejší kupují rostliny s imunostimulačním působením, aby zlepšením své imunity nemocem předcházeli. A v zimě vrcholí chřipková či v posledních letech koronavirová infekce. I na tyto nemoci jsou velice účinné tinktury.

Zvýšil se vám v době pandemie odbyt více, než to bývá obvyklé na podzim?
Objednávky narostly násobně proti běžným podzimům. A zároveň z důvodu významného omezení ekonomik začalo být nedostatkové obalové sklo a papír. Z trhu mizely některé klíčové léčivé rostliny působící na koronavirus. Lidé se báli vystrčit nos ven, ale my jsme pracovali na plné obrátky. I přes výpomoc brigádníků se naše dodací lhůty stejně zásadně prodloužily, ale prakticky celý náš sortiment jsme udrželi.

Pavel Kadaňka

  • Absolvent brněnské průmyslové školy slévárenské a soukromé vysoké školy Akademie Sting.
  • 17 let se věnuje aktivní praxi v léčbě nemocí pomocí rostlin. Prošel řadou kurzů – od programu Léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy až po několikatýdenní intenzivní bylinkářské lekce pod vedením Pavla Váni, Josefa Zentricha či Petra Nohela.
  • Je autorem praktické příručky Malý průvodce moderní fytoterapií. Od roku 2009 provozuje e-shop tinktura.eu, kde má téměř tisícovku produktů ze 400 léčivek.

Radí se s vámi lidé ohledně nemocí? A můžete vůbec radit?
Oficiálně radit může pouze lékař. Jenže lékař při svých studiích na žádný předmět o léčivých rostlinách nenarazil. Lékař vám poradí lék. A pokud lék nechcete, musíte se obrátit na léčitele. Já lidem radím soukromě na základě ústavního práva na svobodu projevu. A na každém pak už je, zda se mojí radou bude řídit, či nikoliv.

Jak jste se k práci s bylinkami dostal?
Když jsem zhruba před dvaceti lety musel využívat troje různá antibiotika, abych se vyléčil z jedné obyčejné angíny, řekl jsem si, že je něco špatně. Tehdy jsem pochopil, že člověk musí pro svoje zdraví také něco dělat sám. Čirou náhodou jsem se seznámil a později skamarádil s panem Pavlem Váňou, tehdy pravděpodobně naším nejlepším bylinkářem. Ten mi poradil na angínu rostlinu bergenii a od té doby jsem antibiotika nepotřeboval. A to mě inspirovalo se bylinkami zabývat hlouběji.

Proč jste vsadil na byliny louhované v lihu?
Těch důvodů je několik. Začnu tím nejjednodušším. Člověk je od přírody tvor líný a představa, že si každý den přivstane, aby si udělal například čtvrthodinový odvar z kořenů léčivé rostliny do termosky a tu pak vláčel do práce a zpět, se mu moc zamlouvat nebude. A pak vynechá jednu dávku, vynechá den a je po přírodní léčbě. Nehledě na to, že některé léčivky jsou v čaji poměrně nedobré. Některé se musí drtit, jiné nesnášejí vysoké teploty… Takto lidé dostanou hotovou tinkturu, kápnou ráno 20 kapek, strčí do kapsy, v práci mohou aplikovat druhou dávku a tak dále.

A další důvody?
Velmi důležitým argumentem je síla tinktury. Líh má podstatně lepší schopnost rozpouštět účinné látky než voda. Navíc tinktura je velmi stabilní – vydrží mnoho let i po otevření, a to i při pokojové teplotě.

Máte to vyzkoušené?
Je znám pokus léčitele Josefa A. Zentricha, který nechal laboratorně porovnat svoji dvacet let starou tinkturu s tinkturou čerstvě vyrobenou stejným postupem. Odchylka byla v řádu jednotek procent.

Kde berete nápady, jaké byliny k sobě namíchat?
Cílem je dosáhnout kýženého efektu jednou tinkturou, tedy takovou směsí, ve které se byliny vzájemně doplňují a zesilují tím svůj účinek.

Můžete uvést na příkladu, jak taková synergie působí?
Tak například vezměme tinkturu proti angině. Obsahuje tři léčivé byliny. Bergenie likviduje viry a bakterie v dutině ústní. Mám sám na sobě odzkoušeno, že takto ohrožené mikroorganismy migrují do bezpečí, v tomto případě prchají z krčních mandlí a obsazují hlasivky. Po užití kakostu lučního opustí nemoc i hlasivky a spolehlivě se usadí na průduškách. Zde pomáhá tymián. Při použití všech tří rostlin v jedné tinktuře bolest krčních mandlí odezní, aniž by nemoc zasáhla další orgány.

Ale bylinkář neprojde všemi nemocemi…
Proto také vycházím ze zkušeností našich předchůdců – zejména Pavla Váni a Josefa A. Zentricha. Ze zahraničních fytoterapeutů jsou to především Stehpen H. Buhner a James A. Duke. A samozřejmě využíváme i poznatky z ájurvédy, čínské tradiční medicíny a z medicíny amerických indiánů. V hojné míře vycházíme i z odborných vědeckých výzkumů in vitro, in vivo a z klinických studií na lidech z celého světa.

Kolik lidí potřebujete, aby obchod šlapal?
Jsme primárně výrobní firma, ne obchodní. Většina zaměstnanců se tedy věnuje výrobě. Zatím ji zvládáme v jedenácti lidech včetně brigádníků, kteří nám vypomáhají v době větší poptávky. Já sám se kromě výroby věnuji firemní strategii, novým produktům, obchodu, poradenství a sběru léčivých rostlin. Započítat do stavu je možné i naše externí pracovníky, jako je účetní, IT pracovníci či doktorka farmacie.

Pěstujete si byliny převážně sami?
Není možné pěstovat všechny rostliny. Je to dáno jednak množstvím, které potřebujeme, a také tím, že spousta rostlin u nás neroste či není vhodná k pěstování v našich podmínkách. Proto často vyrážíme do přírody. Rostliny z naší zahrady a ze sběru ve volné přírodě zpracováváme většinou ihned po sběru – nesušíme je. Kromě těchto tinktur z živých léčivých rostlin máme velkou produktovou řadu tinktur vyrobených z rostlin sušených, kde nám celoroční dostupnost zajišťují naši dodavatelé.

Kterou bylinku je nejtěžší sehnat?
Například houbu outkovku pestrou. Loni jsem jí našel pouhý kilogram a půl, a to po lese chodím takřka každý víkend. Nebo křídlatka. Ta se sice vyskytuje hojně kolem našich řek, ale je těžké určit, zda jde o tříletou rostlinu, jak by to mělo správně být.

Je mezi bylinkáři velká konkurence?
Skutečných bylinkářů je už velice málo, část nově vznikajících firem jsou čistě marketingové projekty, které s láskou k léčivým rostlinám nemají nic společného.

Jakým způsobem se daří přilákat zákazníky vám?
My žádné velké marketingové akce neděláme. Kvalita se nakonec prodá sama, sice to déle trvá, ale navázané obchodní vztahy jsou trvalého charakteru.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...