Diskuse k článku

Braňte se proti zdlouhavému rozhodování úřadů

Potřebujete-li vyřídit od úřadu žádost, měla by být vyřešena bezodkladně. Pokud tak instituce neučiní, musí udat pádný důvod. Zbytečné průtahy můžete urgovat u nadřízeného správního orgánu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

apolena_kolenata

příspěvek na péči

Loni v lednu jsme žádali o příspěvek na péči o šestiletou diabetičku - dceru. Zamítnuto, podáno odvolání, komise zamítla. Napsala jsem 3,11, na ministerstvo žádost o přezkumné řízení. V lednu jsme požádali znovu o příspěvek, v květnu nám byl přiznán. V prosinci mi z ministerstva přišla odpověď od právníka, že žádost o přezkumné řízení podaná vlastně před více než rokem se zamitná, ale prý si mohu znovu zkusit požádat o příspěvek na péči znovu..... raději nekomentuji, obrázek ať si každý udělá sám.... Jo, kamže jsem to měla "hnát vejš"?:-(

0/0
25.1.2009 11:01

Právník

Pěkné nesmysly

Ŕíká se že polopravdy jsou horší než lži. Tento článek však obsahuje tolik polopravd a nesmyslů, že je to škoda komentovat -pojem "prodloužení lhůty" ve správním řádu nenajdete - zde je pouze "překročení lhůty" (a to je po právní stránce sakra rozdíl). Nepřekračuje se "o 30 dní", ale až o 30 dní" (překračuje se o tolik dní, kolik je k úkonu potřeba, nikoliv automaticky o 30 dní). To dožádání se netýká jen ciziny - týká se i dožádání v rámci ČR (autor spojil zjevně dohromady dožádání a doručování do ciziny). Takto to zkrátka dopadne, když nějaký "poučený amatér" začne psát výklady zákona pro veřejnost.!!!! A ta veřejnost se tím pak nedejbože začne řídit.....;-(

0/0
22.1.2009 17:12

a

Re: Pěkné nesmysly

Á, pán je oborník v právu ... a hltá články na idnes ... R^

0/0
22.1.2009 21:13

Mgr. Zdeněk Bauer

Re: Pěkné nesmysly

Dobrý den, nejsem poučený amatér, ale podnikový právník s mnoha lety praxe právě ve vztazích s úřady. Snažím se psát texty tak, aby z toho nebyl právní rozbor srozuitelný jen pro (některé) právníky, ale atraktivní, přehledný a srozumitelný článek pro běžné čtenáře. Zatímco právník třeba trvá na rozdílu mezi "odvoláním" a "dovoláním", z pohledu věcného a pohledu běžného čtenáře je to prostě zjednodušeně řečeno odvolání. Podle ohlasů, které jsem za léta publikační činnosti získal, je to ideální kombinace odbornosti textu na straně jedné a srozumitelnosti pro laiky na straně druhé. Bohužel, v médiícíh nebývá tolik místa, kolik bych si i já sám přál pro detailnější vysvětlení některých problémů, výjimek apod.

0/0
23.1.2009 14:32

Tereza Wernerová

Re: Pěkné nesmysly

Po nahlédnutí do správního řádu musím konstatovat, že kolega "Právník" má s těmi polopravdami pravdu. Nevím sice, co si přesně představit pod pod pojmem podnikový právník, ale podle článku to vypadá tak jako "ode všeho něco". 

0/0
23.1.2009 17:34

Jana

Re: Pěkné nesmysly

může prodloužit nebo překročit? nezlobte se, ale já jako neprávník v tom nevidím rozdíl, myslím že smysl obojího je stejný a detaily si řešte na odborných serverech.

Stejně tak jsem pochopila "o 30 dnů", že to znamená "až o 30 dnů". To asi jenom právník může pochopit tohle spojení tak absurdně, jako že by to úřad prodloužil vždy o 30 dnů a nemohl by o méně...

0/0
24.1.2009 20:26

Kadlec

Re: Pěkné nesmysly

Také se musím pana Bauera zastat. Jsem advokát a přesto - nebo právě proto - patří mezi mé nejoblíbenější píšící právníky. Jeho články (zdaleka nejen na iDnesu) doporučuji svým klientům pro základní přehled, je to ideální skloubení čtivého, srozumitelného textu, který je ale dostatečně odborný a neurazí tak ani právníky. Narozdíl od řady dalších píšících právníků totiž  Mgr. Bauer otrocky neopisuje texty zákonů, ale snažíme se napsat, co tyto zákony říkají, tj. jak jim rozumět. A často se zaměřuje právě na to, co v zákonech nenajdeme. Ale uznávám, že tento článek patří zrovna mezi jeho slabší (přesto v kontextu ostatních článků v této rubrice je alespon věcný :-)

0/0
27.1.2009 11:38

SocPredator

To je tedy husté

Díky tomuto článku očekávám několik naivů, kteří svou bezodkladnou žádost budou řešit s babkou už na podatelně, a nebude-li jim vyhověno, poženou to vejš.

Kdo potom přijde o práci? Ta paní a inženýr si sedne na podatelnu ;-D

0/0
22.1.2009 11:34

WIFI

bezodkladně

bezodkladně, nejdéle do 30 dnů znamená v českém pojetí, že se rozhodne 30. den

0/0
22.1.2009 7:06

vsp

Re: bezodkladně

optimisto.

0/0
22.1.2009 14:11

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz