Diskuse k článku

Braňťe se dvanáctihodinové pracovní době!

Zaměstnavatel chce zavést nerovnoměrnou pracovní dobu s tím, že budeme od pondělí do pátku pracovat ve dvanáctihodinových směnách. Měsíčně se nám ale bude proplácet, jako bychom pracovali v osmihodinových směnách. Hodiny, které zůstanou navíc, převede na dobu, kdy je nedostatek práce, a pak se budou čerpat místo dovolených. Může to zaměstnavatel takto provést? K. Hrabišová, Ostrava

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

robert_2004

trochu upřesnění....
teoreticky dle ZP je možno odpracovat až 416 hodin přesčasové práce za rok. Odečítá se však poměrná část za dovolenou, nemoc, § atd..takže to vychází přibližně na 350 hodin. Ovšem za předpokladu, že zaměstnanec PÍSEMNĚ souhlasí s prací přesčas nad 150 hodin (do 150 hod. může zaměstnavatel práci přesčas nařídit a přirozeně i zaplatit-to musí). Pochybuji, že různé řetězce např.LÍDL, TESCO, BILLA a další ZP dodržují. To, co si u nás dovolí, nemohou ve své mateřské zemi díky silným odborům ani pomyslet....Když vidím ty rádoby managery-většinou mladé namyšlené cucáky- buzerující personál uvedených řetězců, kypí se mi krev. Poslední výkřik LÍDLU, že bude označovat pokladní s menstruací rudou páskou je vrchol, nemající obdoby. Je to hnus..... Řešení? Bojkotovat uvedené kriminální řetězce.
0/0
9.8.2004 13:37

jack24

Re:
No,právě že to slovo PÍSEMNÝ souhlas v ZP § 96 odst. 2 chybí.A ukaž mi zaměstnance,který chce pracovat v supermarketu,jak odmítá dát souhlas s prací nad uvedený rámec...
0/0
9.8.2004 13:47

robert_2004

Re: není tam písemně,
ale seriozní firma se písemným souhlasem pojistí případný spor zaměstnanec vs zaměstnavatel. A u firem, kde dobře fungují odbory, existují Kolektivní smlouvy. Ty dost často umožňují určitý nadstandard nad rámec ZP. To jen u nás "draví kapitalisté" straší národ tím, že je to přežitek komunismu. Zapomínají, že v EU jsou funkční odbory zárukou prosperity firmy. Ale to v tom našem českém paskvilu bude trvat ještě hooooodně dlouho..... btw. s blížícím se vstupem ČR do EU se v mnohém (k lepšímu) měnilo spoustu § v ZP k velké nelibosti "takyzaměstnavatelů".
0/0
9.8.2004 14:11

acylpirin

Re:
Roberte, nejsem si jistý nakolik firmy vyžadující písemný souhlas zaměstnance (a řetězce ho obvykle vyžadují) to činí proto, aby byly seriózní nebo spíše aby měly pojistku proti případnému sporu. Větu že "funkční odbory jsou zárukou prosperity firmy" myslíš vážně? Donedávna jsem si myslel, že prosperitu spíše ovlivní konkurenceschopný podnikaterský záměr, kapitál, neustálý vývoj, orientace na kvalitu, procesy, efektivnost, přísná kontrola nákladů, marketing a samozřejmě ti nejschopnější motivovaní lidé nejen ve vedení, ale také na ostatních pozicích. Odbory tam nějak nemůžu najít.  V tržní ekonomice nemá firma žádné záruky prosperity, pokud zaspí nebo šlápne vedle tak má prostě smůlu a zbankrotuje. Totéž by se mělo týkat zaměstnance. Buď něco umí a přináší zaměstnavateli přidanou hodnotu (takoví si obvykle mohou vybírat hned z několika zaměstnání) nebo takové alternativy nemá a chce-li se normálně uživit (a nespadnout do sociální sítě), musí vzít hůře placenou práci v horším prostředí. Příspěvky tvého typu dělají ze zaměstnanců nesvéprávné figurky, které někdo neustále musí chránit před zlými kapitalisty a tím je paradoxně dělá závislé na bizardním byrokratickém systému.. 
 
0/0
9.8.2004 15:11

robert_2004

Re: souhlasím s Tvou vizí prosperity firmy,
myslíš si však, že méně kvalifikovaný zaměstnanec (např.pokladní v supermarketu) nemá nárok na přijatelné pracovní prostředí a zacházení? Pořád i ona je člověk, byť se možná špatně učila.... Zaměstnávat na dobu určitou s výhružkou výpovědi pokud "nebudeš poslouchat" není na Západě tak běžné jako zde. I v tomto bodě se nedávno ZP změnil dle směrnic EU. Jen namátkou - jak se většina firem chová k zaměstnankyním na mateřské resp. rodičovské dovolené? Stále přetrvává vžitý názor, že po půl roce věku dítěte buď do práce, nebo vyhazov..."Kultura" chování zaměstnavatelů vůči zaměstnancům je u nás na úrovni středověku a k standardu EU máme hodně daleko...Pokud se odbory se zaměstnavatelem rozumně dohodnou, vydělá na tom jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Příkladem může být Škoda/WV Mladá Boleslav. Dovedeš si představit, jak by vypadalo pracovní prostředí a doba kdyby neexistoval žádný ZP??
0/0
9.8.2004 15:42

acylpirin

Re:
Každý zaměstnanec má právo na slušné zacházení, s tím s tebou souhlasím. Jakékoliv nátlakové akce typu ponižování, zastrašování apod. odmítám a jsou spíše projevem nevyrovnané, mnohdy narušené osobnosti daného aktéra.  Na druhé straně slušné zacházení nesmí být záminkou pro vytváření nefukčních legislativních rámců, jejichž existence se později paradoxně obrací proti samotnému zaměstnanci. Dle mého názoru je český trh práce přeregulovaný a vychýlený výrazně ve prospěch zaměstnance. Cena práce je příliš vysoká a nepružnost pracovního trhu daná např. podmínkami výpovědi, kdy chceš-li někoho propustit, musíš složitě hledat důvod a počítat s nejméně 5 platy (vycházím z toho, že ve výpovědní době se moc intenzivně nepracuje) a navíc se bát aby se zaměstnanec neodvolal a po roce soud rnerozhodl o neplatnosti výpovědi, stálo to dalších 12 platů a zaměstnance stále ve firmě). Přijde ti to normální? Proč by se zaměstnavatel nemohl 30 leté svobodné a bezdětné při příjimacím rozhovoru zeptat, kdy plánuje rodinu? Co je na tom neetického? Je snad etické, že ji zaměstnavatel zaškolí a zapracuje a ona mu po půl roce oznámí, že je těhotná, ať se stará! O věci tohoto typu by se měl dle mého názoru postarat stát a nepřenášet je alibisticky na zaměstnavatele.  Ten by se měl starat o dostatek zakázek a rozvíjení firmy (včetně investic do zaměstnanců) na úkor hledání cest jak se vypořádat s přebujelou legislativou, kolik "zaměstnanců" bude mít na Švarc systém případně přes který daňový ráj "optimalizovat". Příklad ze Škodou Auto chápu, bohužel je jedná o dost jedinečný a specifický příklad. Základ tržní ekonomiky dle mého názoru netvoří několik monopolních gigantů s x desítkami tisíc zaměstnanců, ale fungující struktura malých a středních firem o 0 až několika stovkách zaměstnanců. Ty je třeba podporovat, ty větší si své zastání najdou snadněji.
 
0/0
9.8.2004 16:20

jack24

Re:
No,jenže tady právě o těch solidních firmách nedebatujeme.A jak říkám-ta pokladní bude souhlasit třeba i s tou čelenkou,protože chce pracovat.Klidně to i podepíše.
0/0
10.8.2004 9:29

právník

Braňte se dvanáctihodinové pracovní době
Zákoník práce udává: § 11 odst. 1 - zaměstnanci náleží za vykonanou práci mzda nebo plat podle zvláštního právního předpisu. § 119 odst. 1 - mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu nebo některou její složku, pokud nebylo v pracovní smlouvě, v jiné smlouvě (pozn. autora - míní se např. manažerská smlouva) nebo v kolektivní smlouvě sjednáno kratší, než měsíční období splatnosti mzdy (pozn. - míní se záloha a doplatek). ............... Takže vážená paní, Váš zaměstnavatel nemá právo se takto chovat. Je to nezákonné. Je třeba si stěžovat ke kontrolnímu odboru příslušného úřadu práce. Úřad práce je vázán mlčenlivostí a povinností nezveřejnit totožnost stěžovatele. Toto k doplnění příspěvku právníka, který byl v podstatě správný, až na toto doplnění. autorka je právnička
0/0
7.8.2004 20:50

Jack24

Je to trošku jinak
Autor je právník,ale plete si pojem a průjem.Motá práci přesčas se stanovenou týdenní pracovní dobou.Ta je dána (max.40hod.,dle povahy práce,u mladistvých atp. se zkracuje).Zaměstnavatel může nařizovat přesčasy a to max 8 hodin týdně.Jenže pokud to povaha práce vyžaduje,lze tuto dobu zprůměrovat až na 12 měsíců(to už je podmíněno kolektivní smlouvou).Takže můžeš pracovat třeba 3 měs 12 hod PO-PÁ(SO+NE už ne,neboť je zde aspekt přestávek v týdnu a taky ne nad 12,protože tak je stanovena max délka směny),tzn.dělat přesčasy 5x4 hod týdně.Potom ale budeš dělat 6 měs bez přesčasů a výjde Ti vše v normě,neboť po zprůměrování se vejdeš do 8 hodin přesčas za týden.Teoreticky tedy lze odmakat až 416 hod přesčasů ročně.Tomu ale brání ustanovení,že roční přesčas je max 150hod.Řešení je v náhradním volnu(za práci přesčas v roce se nepovažuje doba,za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto NV).
Je to hold věda!
0/0
6.8.2004 12:45

acylpirin

Re:
To teda je. Nebylo by lepší Zákoník práce rovnou zrušit a nechat úpravu vzájemných vztahů na dohodě zaměstnavatele a zaměstnance? Ti schopní si najdou dobře placenou práci bez problémů (nebo začnou podnikat), ti ostatní buď přistoupí na podmínky odpovídající jejich hodnotě na trhu práce (někteří ji mají zápornou) nebo budou adepti na pochod hladových jako na Slovensku. Proč neustále legislativně chránit nefachčenky, lemply a ty co sice nic neumí, za to ale velmi dobře znají svá práva a zaštiťují se odbory (které by bylo nejlepší zrušit také - to bysme se divili jak by velmi rychle poklesla nezaměstnost). A navíc bych dal ustanovení, že dlouhodobě nezaměstnaní přijdou o volební právo, abysme se konečně zbavili komunistické a socialistické chamradi.
0/0
7.8.2004 23:36

melkor

Re:
A delat bude neviditelna ruka trhu, ze? A voni jsou u sladkovcu nebo ODS?
0/0
9.8.2004 9:50

acylpirin

Re:
Přečti si to pořádně než napíšeš podobný blábol nebo radši pokračuj ve zpívání Internacionály před pankráckou věznicí!
0/0
9.8.2004 12:16

jack24

Re:
Plný souhlas s dodatkem:zrušme rovnou celou Sbírku.Ti schopní si poradí!
0/0
9.8.2004 12:39

Kotek

Tak to je.
  I jsem pracoval pro firmu Ryvola, která zabezpečuje chod paláce Flora. A pracovní doba 24 hodin v kuse, pouze nejistá přestávka na oběd 30 minut a jinak buzerace. Nějaký odpočinek či další přestávka ? Néé jen makat a pak 3 dny volna. Jak u otrokářů. Jak se platilo ? Normálně za 24 hodin plat, jako kdybych dělal 8 hod. směny, tedy žádný příspěvek za přesčas, za   noční či za sobotu !! Navíc lístky na obědy v hodnotě 40 ká nám dali po 3 měsících zkušební doby, ale ne 20 kusů jako jest pracovních dnů, ale jen polovinu, ale přitom na platebním výkazu jsme podepisovali, že jsme dělali šichtu 8 hodin. Takže kdyby se vám něco stalo, vaše chyba, byli jste tam sami svévolně přesčas. Plat cca 12-13,000 hrubého, BOMBA ! Lidičky varujte se nastoupit k Ryvolovi !Jo a dovolená problémy, problémy….
Škoda mluvit 
0/0
6.8.2004 10:59

Rennie

Re:
Ještě že si dostal rozum a tam odtud odešel, protože tohle je fakt děsný. "Chtěla" bych být tím narejžovaným zaměstnavatelem, který takhle vydělává prachy.  Měli by ho udat!!! Adi by se divil,ale jde o to jak maj postavený smlouvy, a pokud je zaměstnanci podepsali,tak to asi budou mít problémy dokázat. 
0/0
6.8.2004 11:31

zhost

Re:
tak si zalozte vlastni firmu, zamestnejte lidi, odvadejte 35 % statu, starejte se o ne, i kdyz nejsou zakazky, uvidite, jaky je to med jen rejzovat prachy....
0/0
6.8.2004 12:34

Jack24

Re:
To je hodně zprofanovaná demagogie.Při hokeji taky nemůžeš argumentovat,že chceš mít povoleno faulovat,protože ostatní lépe bruslí.
0/0
6.8.2004 12:50

zhost

Re:
podnikání není hokej, ale tvrdá práce, tak to nesrovnávej
0/0
6.8.2004 12:59

Jack24

Re:
No,hokej je taky dost dřina!le hlavně:jsou dána jasná pravidla a ty musím ctít.Jsou dána a pro všechny stejná.Kdo je není schopen dodržovat,ať jde od věci.
0/0
6.8.2004 13:06

zhost

Re:
tak si zalozte vlastni firmu, zamestnejte lidi, odvadejte 35 % statu, starejte se o ne, i kdyz nejsou zakazky, uvidite, jaky je to med jen rejzovat prachy....
0/0
6.8.2004 12:55

username

a dotaz
a co se stane, když nastoupíte v létě, budetě dělat 12hodinové směny dva měsíce (že jako že v zimě pak budete mít 4 hodinové), proplácet vám budou osmihodinové, ale po dvou měsících vás vyhodí, tj. vy u nich máte namakáno dva měsíce 4 hodiny přesčasů, které vám nezaplatí?
0/0
6.8.2004 10:16

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz