Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ráno na jógu, po poradě na EKG. Jak firmy vylepšují příspěvky na zdraví

Čím dál častěji se po chodbách firem promenují trenéři, fyzioterapeuti, lékaři… Zdravotní benefity baví zaměstnance natolik, že jim je vedení dopřává přímo na pracovištích. Za zdraví tak utratí nejvíce ze všech zaměstnaneckých výhod.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár kliknutí ve firemním systému, sbalit ručník a alou na masáž. O dvě patra níž už je pro vás rezervovaný masér, jenž si poradí s rozbolavělou krční páteří. I tak začíná či končí den pro zaměstnance ruzyňského letiště. „Jedním z velmi využívaných benefitů jsou u nás masáže přímo v prostorách letiště. Zajišťují je slabozrací maséři, kteří jsou přímo zaměstnanci společnosti. Masírují každý den za velmi výhodnou cenu a dají se objednat online na 30 či 60 minut,“ představuje mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Zdravotní benefity se mezi ostatními tlačí do popředí čím dál víc. Multisport karta, Activ Pass, Flexi pasy či systém Cafeteria, s nimiž může pracovník navštívit řadu bazénů, posiloven, sportovišť a wellness center po celé zemi, je už samozřejmostí jako třeba stravenky. Pracující ale chtějí víc a firmy na to slyší. Jako zaměstnavatelé si vylepšováním benefitů vylepšují atraktivitu.

„Podle průzkumu, který pro nás zpracovala výzkumná agentura B-inside, přispívá svým lidem asi čtvrtina firem nad sto zaměstnanců, u společností nad pět set zaměstnanců je to dokonce 30 procent,“ říká Tereza Knířová ze Sodexo Benefity. Až dvě třetiny všech benefitů utratí zaměstnanci právě za zdraví.

Stejně to vidí i poskytovatel volnočasových zaměstnaneckých výhod Edenred. „V poslední době se výrazně zvýšily platby v očních optikách za dioptrické brýle a oční čočky, kromě toho se zvyšuje i průměrná útrata, lidé jsou ochotni zaplatit více za kvalitní výrobky,“ poznamenává Daniela Pedret.

Nově tak přidávají firmy svým lidem nejen na nákup nových brýlí, ale i na dentální hygienu nebo očkování – proti žloutence typu A, chřipce, klíšťové encefalitidě, spalničkám. „Benefity zaměřené na zdraví se líbí. Nejvíce masáže, nákup léků či potravinových doplňků v lékárně nebo v optice. Hodně často slyšíme i o plavání a dalších sportovních aktivitách,“ říká Blanka Stránská z české pobočky společnosti O-I, která patří k největším výrobcům skleněných obalů na světě.

Nejnověji vítězí ty benefity, jež si může užít zaměstnanec přímo na pracovišti, aniž by kvůli tréninku či masáži musel opouštět budovu. Trenéři, ale i odborní lékaři tak často docházejí za svými klienty přímo do práce.

V období chřipky vitamíny zdarma

V každé větší korporaci mají už své stálé místo v pracovním rozvrhu například hodiny jógy či pilates. Běžná začíná být i pomoc fyzioterapeuta. A to především ve výrobních firmách, kde se snaží předejít únavě a nemocem z povolání.

V kopřivnickém výrobním závodě Brose CZ, který se zaměřuje na automotive, mají oddělení péče o zaměstnance a rodinu, v němž působí firemní lékaři, fyzioterapeuti, psycholožka a oddělení firemního sportu. „Fyzioterapeuti se pohybují také přímo ve výrobě, kde zaměstnancům mohou poradit, jak správně vykonávat některé činnosti,“ popisuje generální ředitel Niclas Pfüller.

Výrobní firmy také často poskytují příspěvky na rehabilitaci a ozdravné pobyty, a to i pro rodinné příslušníky zaměstnance. „Už i u výrobních firem existují vlastní sportoviště. Například Lego u Kladna má ve svém areálu inline dráhu a další cvičící prvky, ve společnosti Hyundai zase mají vlastní fitness i s trenéry,“ poznamenává Alžběta Honsová z personálně poradenské společnosti Randstad.

Kancelářští ale nikterak nezaostávají. V korporacích Johnson & Johnson nebo Avast si mohou zaměstnanci zacvičit ve zdejších posilovnách i v pracovní době. V zákaznicky zaměřené společnosti Bluelink mají pro své lidi připravenou i spací místnost.

„Našim zaměstnancům nabízíme zdravé snídaně a plně vybavený relax room včetně populárního stolního fotbálku. A pokud se u nich unaví, mohou na masáže, které jsou jim jednou týdně k dispozici přímo ve firmě,“ říká Lukáš Répal z Accolade. Manažeři, již se starají o zaměstnanecké výhody, hýří nápady a na každé období dokážou najít benefit, který bude mít největší efekt. „V období chřipky často nabízejí na pracovištích ovoce zdarma, rozdávají balíčky vitaminů nebo dny zdravotního volna,“ říká marketingová manažerka Honsová.

Hitem jsou Dny zdraví

Firmy to se zdravím svých zaměstnanců myslí vážně, vypovídá o tom i nový trend mezi benefity. Jde o workshopy přímo na pracovišti, na které firma pozve hned několik odborníků zaměřených na zdravý životní styl. „Naši nabídku benefitů se zaměřením na zdraví stále rozšiřujeme. Nově jsme zavedli Dny zdraví, při nichž se naši zaměstnanci formou workshopů a praktických cvičení vzdělávají v tom, jak mohou pečovat o své fyzické a psychické zdraví. Mohou řešit své problémy s psychology, s výživovými poradci, nechat si změřit BMI (body mass index), zajít si na masáž,“ popisuje Miluše Peroutková, která má na starosti zaměstnanecké benefity ve Sberbank.

Podobný nápad prosadili i v České spořitelně. „Jedná se o celodenní akci probíhající přímo na pracovišti. Téma zdraví provází zaměstnance od jejich příchodu na pracoviště přes speciální obědové menu až po možnost nákupu zdravých potravin a dalších produktů pro sebe i rodinu. K těm nejvíce oceňovaným aktivitám patří zdravotní vyšetření očí, sluchu, znamének, EKG, zjišťování BMI a podobně, masáže a poradenství v oblasti přírodních produktů,“ přibližuje benefit Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny Buřinka.

Zdravotní benefity jako by neměly žádné mantinely – v nabídce pracovní inzerce tak lze najít i položky za tisíce korun. Jako například preventivní onkologické prohlídky v brněnské stavební firmě OHL ŽS, placený koučink proti vyhoření, psycholog operativně na telefonu.

„Zaměstnancům společnost poskytuje hodiny pilates, jógy, T-body či SM systému, který je nejlepší prevencí bolesti zad. Organizuje i pravidelné kurzy první pomoci či workshopy na prevenci rakoviny, infarktu a dalších vážných onemocnění,“ vysvětluje Ondřej Hlavička, ředitel pražského centra Edwards Lifesciences, předního světového výrobce srdečních chlopní.

  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Aby letní hodokvas neprodražil dovolenou. Kolik může stát zdravotní péče

Premium

Na poskytnutí bezplatné zdravotní péče se nedá ani v zemích Evropské unie na sto procent spolehnout. Riziky jsou různé doplatky na recepty, léky, vyšetření nebo i pobyt na lůžku. Nejdražší je ale...

18. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...