Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Ráno na jógu, po poradě na EKG. Jak firmy vylepšují příspěvky na zdraví

Čím dál častěji se po chodbách firem promenují trenéři, fyzioterapeuti, lékaři… Zdravotní benefity baví zaměstnance natolik, že jim je vedení dopřává přímo na pracovištích. Za zdraví tak utratí nejvíce ze všech zaměstnaneckých výhod.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár kliknutí ve firemním systému, sbalit ručník a alou na masáž. O dvě patra níž už je pro vás rezervovaný masér, jenž si poradí s rozbolavělou krční páteří. I tak začíná či končí den pro zaměstnance ruzyňského letiště. „Jedním z velmi využívaných benefitů jsou u nás masáže přímo v prostorách letiště. Zajišťují je slabozrací maséři, kteří jsou přímo zaměstnanci společnosti. Masírují každý den za velmi výhodnou cenu a dají se objednat online na 30 či 60 minut,“ představuje mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Zdravotní benefity se mezi ostatními tlačí do popředí čím dál víc. Multisport karta, Activ Pass, Flexi pasy či systém Cafeteria, s nimiž může pracovník navštívit řadu bazénů, posiloven, sportovišť a wellness center po celé zemi, je už samozřejmostí jako třeba stravenky. Pracující ale chtějí víc a firmy na to slyší. Jako zaměstnavatelé si vylepšováním benefitů vylepšují atraktivitu.

„Podle průzkumu, který pro nás zpracovala výzkumná agentura B-inside, přispívá svým lidem asi čtvrtina firem nad sto zaměstnanců, u společností nad pět set zaměstnanců je to dokonce 30 procent,“ říká Tereza Knířová ze Sodexo Benefity. Až dvě třetiny všech benefitů utratí zaměstnanci právě za zdraví.

Stejně to vidí i poskytovatel volnočasových zaměstnaneckých výhod Edenred. „V poslední době se výrazně zvýšily platby v očních optikách za dioptrické brýle a oční čočky, kromě toho se zvyšuje i průměrná útrata, lidé jsou ochotni zaplatit více za kvalitní výrobky,“ poznamenává Daniela Pedret.

Nově tak přidávají firmy svým lidem nejen na nákup nových brýlí, ale i na dentální hygienu nebo očkování – proti žloutence typu A, chřipce, klíšťové encefalitidě, spalničkám. „Benefity zaměřené na zdraví se líbí. Nejvíce masáže, nákup léků či potravinových doplňků v lékárně nebo v optice. Hodně často slyšíme i o plavání a dalších sportovních aktivitách,“ říká Blanka Stránská z české pobočky společnosti O-I, která patří k největším výrobcům skleněných obalů na světě.

Nejnověji vítězí ty benefity, jež si může užít zaměstnanec přímo na pracovišti, aniž by kvůli tréninku či masáži musel opouštět budovu. Trenéři, ale i odborní lékaři tak často docházejí za svými klienty přímo do práce.

V období chřipky vitamíny zdarma

V každé větší korporaci mají už své stálé místo v pracovním rozvrhu například hodiny jógy či pilates. Běžná začíná být i pomoc fyzioterapeuta. A to především ve výrobních firmách, kde se snaží předejít únavě a nemocem z povolání.

V kopřivnickém výrobním závodě Brose CZ, který se zaměřuje na automotive, mají oddělení péče o zaměstnance a rodinu, v němž působí firemní lékaři, fyzioterapeuti, psycholožka a oddělení firemního sportu. „Fyzioterapeuti se pohybují také přímo ve výrobě, kde zaměstnancům mohou poradit, jak správně vykonávat některé činnosti,“ popisuje generální ředitel Niclas Pfüller.

Výrobní firmy také často poskytují příspěvky na rehabilitaci a ozdravné pobyty, a to i pro rodinné příslušníky zaměstnance. „Už i u výrobních firem existují vlastní sportoviště. Například Lego u Kladna má ve svém areálu inline dráhu a další cvičící prvky, ve společnosti Hyundai zase mají vlastní fitness i s trenéry,“ poznamenává Alžběta Honsová z personálně poradenské společnosti Randstad.

Kancelářští ale nikterak nezaostávají. V korporacích Johnson & Johnson nebo Avast si mohou zaměstnanci zacvičit ve zdejších posilovnách i v pracovní době. V zákaznicky zaměřené společnosti Bluelink mají pro své lidi připravenou i spací místnost.

„Našim zaměstnancům nabízíme zdravé snídaně a plně vybavený relax room včetně populárního stolního fotbálku. A pokud se u nich unaví, mohou na masáže, které jsou jim jednou týdně k dispozici přímo ve firmě,“ říká Lukáš Répal z Accolade. Manažeři, již se starají o zaměstnanecké výhody, hýří nápady a na každé období dokážou najít benefit, který bude mít největší efekt. „V období chřipky často nabízejí na pracovištích ovoce zdarma, rozdávají balíčky vitaminů nebo dny zdravotního volna,“ říká marketingová manažerka Honsová.

Hitem jsou Dny zdraví

Firmy to se zdravím svých zaměstnanců myslí vážně, vypovídá o tom i nový trend mezi benefity. Jde o workshopy přímo na pracovišti, na které firma pozve hned několik odborníků zaměřených na zdravý životní styl. „Naši nabídku benefitů se zaměřením na zdraví stále rozšiřujeme. Nově jsme zavedli Dny zdraví, při nichž se naši zaměstnanci formou workshopů a praktických cvičení vzdělávají v tom, jak mohou pečovat o své fyzické a psychické zdraví. Mohou řešit své problémy s psychology, s výživovými poradci, nechat si změřit BMI (body mass index), zajít si na masáž,“ popisuje Miluše Peroutková, která má na starosti zaměstnanecké benefity ve Sberbank.

Podobný nápad prosadili i v České spořitelně. „Jedná se o celodenní akci probíhající přímo na pracovišti. Téma zdraví provází zaměstnance od jejich příchodu na pracoviště přes speciální obědové menu až po možnost nákupu zdravých potravin a dalších produktů pro sebe i rodinu. K těm nejvíce oceňovaným aktivitám patří zdravotní vyšetření očí, sluchu, znamének, EKG, zjišťování BMI a podobně, masáže a poradenství v oblasti přírodních produktů,“ přibližuje benefit Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny Buřinka.

Zdravotní benefity jako by neměly žádné mantinely – v nabídce pracovní inzerce tak lze najít i položky za tisíce korun. Jako například preventivní onkologické prohlídky v brněnské stavební firmě OHL ŽS, placený koučink proti vyhoření, psycholog operativně na telefonu.

„Zaměstnancům společnost poskytuje hodiny pilates, jógy, T-body či SM systému, který je nejlepší prevencí bolesti zad. Organizuje i pravidelné kurzy první pomoci či workshopy na prevenci rakoviny, infarktu a dalších vážných onemocnění,“ vysvětluje Ondřej Hlavička, ředitel pražského centra Edwards Lifesciences, předního světového výrobce srdečních chlopní.

  • Nejčtenější

Množí se „důvěryhodné“ telefonáty. Kdo uvěří, přijde v bance o úspory

Pandemie přinesla dramatický nárůst kybernetických útoků. Útočníci jsou stále vynalézavější. Kdo není ostražitý, může...

První provozovna jim shořela. Nevzdali se a rozjeli svůj byznys ve velkém

Tomáš Krajči s manželkou Veronikou začínali podnikat v devadesátých letech. V garáži vyráběli domácí brambůrky a...

Mysleli to dobře, dopadlo to naopak. Kdy funguje zákon nechtěného

Svět není jednoduchý. Výsledkem rozhodování, které lidé, firmy i vlády provádějí, tak není vždy to, o co usilovali....

KOMENTÁŘ: Stát podpoří nové možnosti pro spoření na stáří

Sněmovna v dubnu propustila do dalšího projednávání návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Nechte své peníze vydělávat, investujte. Víte, jak na to?

Zabezpečili jste finančně sebe i rodinu a ještě vám zbylo „něco stranou“? Pak se nabízí otázka, jak s těmito prostředky...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Našli díru na trhu a začali podnikat bez koruny v kapse. Risk se vyplatil

Podnikání má snad rodina Brabencových v krvi. Podnikal už pradědeček a dědeček. Její otec Josef Brabenec svou firmu...

Znamená vyšší vzdělání vyšší plat? Nosí se ještě tituly v zaměstnání?

Platívalo, že každý inženýr vystudoval vysokou školu nejčastěji technického, nebo ekonomického zaměření. Dnes, když...

Děti napodobují to, co vidí. Podobně pracuji i s klienty, říká koučka

Premium Práce mentora, kterým je i Daniela Kolomazníková, by se prý dala přirovnat k legu. Firma si koupí model vesmírné...

Třetina lidí mění kariéru. Donutil je k tomu koronavirus

Pandemie mění pracovní plány všech věkových skupin. Lidé hledají místa, která jsou stabilní, ale zároveň pružná, aby...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...