Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ráno na jógu, po poradě na EKG. Jak firmy vylepšují příspěvky na zdraví

Čím dál častěji se po chodbách firem promenují trenéři, fyzioterapeuti, lékaři… Zdravotní benefity baví zaměstnance natolik, že jim je vedení dopřává přímo na pracovištích. Za zdraví tak utratí nejvíce ze všech zaměstnaneckých výhod.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pár kliknutí ve firemním systému, sbalit ručník a alou na masáž. O dvě patra níž už je pro vás rezervovaný masér, jenž si poradí s rozbolavělou krční páteří. I tak začíná či končí den pro zaměstnance ruzyňského letiště. „Jedním z velmi využívaných benefitů jsou u nás masáže přímo v prostorách letiště. Zajišťují je slabozrací maséři, kteří jsou přímo zaměstnanci společnosti. Masírují každý den za velmi výhodnou cenu a dají se objednat online na 30 či 60 minut,“ představuje mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Zdravotní benefity se mezi ostatními tlačí do popředí čím dál víc. Multisport karta, Activ Pass, Flexi pasy či systém Cafeteria, s nimiž může pracovník navštívit řadu bazénů, posiloven, sportovišť a wellness center po celé zemi, je už samozřejmostí jako třeba stravenky. Pracující ale chtějí víc a firmy na to slyší. Jako zaměstnavatelé si vylepšováním benefitů vylepšují atraktivitu.

„Podle průzkumu, který pro nás zpracovala výzkumná agentura B-inside, přispívá svým lidem asi čtvrtina firem nad sto zaměstnanců, u společností nad pět set zaměstnanců je to dokonce 30 procent,“ říká Tereza Knířová ze Sodexo Benefity. Až dvě třetiny všech benefitů utratí zaměstnanci právě za zdraví.

Stejně to vidí i poskytovatel volnočasových zaměstnaneckých výhod Edenred. „V poslední době se výrazně zvýšily platby v očních optikách za dioptrické brýle a oční čočky, kromě toho se zvyšuje i průměrná útrata, lidé jsou ochotni zaplatit více za kvalitní výrobky,“ poznamenává Daniela Pedret.

Nově tak přidávají firmy svým lidem nejen na nákup nových brýlí, ale i na dentální hygienu nebo očkování – proti žloutence typu A, chřipce, klíšťové encefalitidě, spalničkám. „Benefity zaměřené na zdraví se líbí. Nejvíce masáže, nákup léků či potravinových doplňků v lékárně nebo v optice. Hodně často slyšíme i o plavání a dalších sportovních aktivitách,“ říká Blanka Stránská z české pobočky společnosti O-I, která patří k největším výrobcům skleněných obalů na světě.

Nejnověji vítězí ty benefity, jež si může užít zaměstnanec přímo na pracovišti, aniž by kvůli tréninku či masáži musel opouštět budovu. Trenéři, ale i odborní lékaři tak často docházejí za svými klienty přímo do práce.

V období chřipky vitamíny zdarma

V každé větší korporaci mají už své stálé místo v pracovním rozvrhu například hodiny jógy či pilates. Běžná začíná být i pomoc fyzioterapeuta. A to především ve výrobních firmách, kde se snaží předejít únavě a nemocem z povolání.

V kopřivnickém výrobním závodě Brose CZ, který se zaměřuje na automotive, mají oddělení péče o zaměstnance a rodinu, v němž působí firemní lékaři, fyzioterapeuti, psycholožka a oddělení firemního sportu. „Fyzioterapeuti se pohybují také přímo ve výrobě, kde zaměstnancům mohou poradit, jak správně vykonávat některé činnosti,“ popisuje generální ředitel Niclas Pfüller.

Výrobní firmy také často poskytují příspěvky na rehabilitaci a ozdravné pobyty, a to i pro rodinné příslušníky zaměstnance. „Už i u výrobních firem existují vlastní sportoviště. Například Lego u Kladna má ve svém areálu inline dráhu a další cvičící prvky, ve společnosti Hyundai zase mají vlastní fitness i s trenéry,“ poznamenává Alžběta Honsová z personálně poradenské společnosti Randstad.

Kancelářští ale nikterak nezaostávají. V korporacích Johnson & Johnson nebo Avast si mohou zaměstnanci zacvičit ve zdejších posilovnách i v pracovní době. V zákaznicky zaměřené společnosti Bluelink mají pro své lidi připravenou i spací místnost.

„Našim zaměstnancům nabízíme zdravé snídaně a plně vybavený relax room včetně populárního stolního fotbálku. A pokud se u nich unaví, mohou na masáže, které jsou jim jednou týdně k dispozici přímo ve firmě,“ říká Lukáš Répal z Accolade. Manažeři, již se starají o zaměstnanecké výhody, hýří nápady a na každé období dokážou najít benefit, který bude mít největší efekt. „V období chřipky často nabízejí na pracovištích ovoce zdarma, rozdávají balíčky vitaminů nebo dny zdravotního volna,“ říká marketingová manažerka Honsová.

Hitem jsou Dny zdraví

Firmy to se zdravím svých zaměstnanců myslí vážně, vypovídá o tom i nový trend mezi benefity. Jde o workshopy přímo na pracovišti, na které firma pozve hned několik odborníků zaměřených na zdravý životní styl. „Naši nabídku benefitů se zaměřením na zdraví stále rozšiřujeme. Nově jsme zavedli Dny zdraví, při nichž se naši zaměstnanci formou workshopů a praktických cvičení vzdělávají v tom, jak mohou pečovat o své fyzické a psychické zdraví. Mohou řešit své problémy s psychology, s výživovými poradci, nechat si změřit BMI (body mass index), zajít si na masáž,“ popisuje Miluše Peroutková, která má na starosti zaměstnanecké benefity ve Sberbank.

Podobný nápad prosadili i v České spořitelně. „Jedná se o celodenní akci probíhající přímo na pracovišti. Téma zdraví provází zaměstnance od jejich příchodu na pracoviště přes speciální obědové menu až po možnost nákupu zdravých potravin a dalších produktů pro sebe i rodinu. K těm nejvíce oceňovaným aktivitám patří zdravotní vyšetření očí, sluchu, znamének, EKG, zjišťování BMI a podobně, masáže a poradenství v oblasti přírodních produktů,“ přibližuje benefit Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny Buřinka.

Zdravotní benefity jako by neměly žádné mantinely – v nabídce pracovní inzerce tak lze najít i položky za tisíce korun. Jako například preventivní onkologické prohlídky v brněnské stavební firmě OHL ŽS, placený koučink proti vyhoření, psycholog operativně na telefonu.

„Zaměstnancům společnost poskytuje hodiny pilates, jógy, T-body či SM systému, který je nejlepší prevencí bolesti zad. Organizuje i pravidelné kurzy první pomoci či workshopy na prevenci rakoviny, infarktu a dalších vážných onemocnění,“ vysvětluje Ondřej Hlavička, ředitel pražského centra Edwards Lifesciences, předního světového výrobce srdečních chlopní.

  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

KVÍZ: Víte, jak můžete v rodinném domě ušetřit za energie?

16. června 2024  8:03

Snížení energetické náročnosti budov je pro všechny vlastníky nebo správce nemovitostí zásadní....

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...