Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Pandemie se promítla i do zaměstnaneckých benefitů. Firmy některé zrušily

aktualizováno 
Před pandemií byla zaměstnanost rekordní a firmy se snažily zaměstnance nalákat a udržet množstvím benefitů. Vymýšlely stále nové a nové. To se nyní změnilo. Řada firem musela udělat úsporná opatření, která často dopadla právě i na nefinanční benefity.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru přinesla české ekonomice nemalé rány. Čeští zaměstnavatelé proto již v průběhu dubna a května museli přistoupit k celé řadě opatření, jejichž cílem byly úspory nákladů. Jak ukazuje aktuální průzkum společnosti Randstat, v mnoha případech se týkaly i zaměstnanců.

Průzkum ukázal, že zhruba čtvrtina českých firem už přistoupila v souvislosti s pandemií covid-19 a omezujícími opatřeními k propouštění. Pětina snížila svým zaměstnancům finanční bonusy a variabilní složky, desetina mzdový základ. K výrazným redukcím došlo i v oblasti nefinančních benefitů.

„Necelých 16 procent firem například zrušilo svým lidem stravenky či dotované jídlo, pět procent životní či penzijní pojištění,“ upřesňuje výsledky Jacek Kowalak, ředitel společnosti Randstat.

Podrobný průzkum z celé republiky v těchto dnes realizuje také personální agentura Grafton Recruitment. Detailní přehled tedy zatím k dispozici není, něco je ale jasné již teď.

„V rámci úprav systému benefitů půjde nejčastěji o úspory na různých akcích pro zaměstnance, tedy teambuildingy. Dále pak o benefity, kterých si možná ani nebyli zaměstnanci vědomi, jako občerstvení na pracovišti a podobně,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. První zprávy mají i o tom, že některé firmy dočasně pozastavily příspěvky na sport a kulturu přes karty typu multisport či flexipass.

Zrušení části benefitů je mnohdy jen dočasné

Nutnost úspor potvrzují i samotné firmy, na něž pandemie koronaviru ekonomicky dolehla. Například společnost Obermeyer Helika byla nucena pozastavit mnoho projektů, na kterých s klienty pracují. Pro úsporná opatření se proto rozhodli hned na počátku období pandemie, neboť nikdo nevěděl, jak dlouho situace potrvá a co vše to s sebou ponese.

„Mezi radikální opatření patřilo plošné snížení platů našich zaměstnanců, navíc jsme pozastavili příspěvky na stravenky a flexi passy,“ popisuje Tereza Čechová, HR manažerka společnosti Obermeyer Helika. Zdůrazňuje ale, že tato přijatá opatření jsou dočasná. Zaměstnanci podle ní situaci chápou a k přijatým změnám se postavili pozitivně.

Situace kolem covid-19 dopadla také na společnost Footshop, která provozuje e-shop s teniskami a streetwear módou a kamenné prodejny v Praze, Bratislavě, Budapešti a Bukurešti. Hned na začátku pandemie proto každý z manažerů firmy dostal za úkol velmi pečlivě projít budget a pokusit se nalézt co nejvíce úspor, tak aby firma zvládla překlenout toto období a aby přišla o co nejméně zaměstnanců.

„Snažili jsme se ale být i za dané situace kreativní. Po škrtnutí budgetu na vzdělávání jsme tak vytvořili Footshop Academy, v rámci které se zaměstnanci vzdělávají navzájem. Vytvořili jsme seznam přednášek a workshopů, které budeme moci zprostředkovat interně a nahradit takto jeden z benefitů,“ popisuje Olga Henčlová, HR manažerka Footshop. 

Nechali ale kartu multisport, protože chtějí podporovat zdravý životní styl a o tento benefit je zájem. Zůstaly i stravenky, ale zrušili například hojný stůl v kanceláři, kdy tam objednávali občerstvení. Hojný stůl ale nechali ve skladu a na prodejnách, kde si zaměstnanci nemohli vzít home office. Tady ho ponechají i nadále.

Nová situace s novými benefity

Vedle toho ale ve Footshopu zavedli i nové benefity, které reflektují na současnou situaci.

„Těm zaměstnancům, na které měla pandemie finanční dopad, ať už snížením mzdy nebo úvazku, jsme jako nový benefit nabídli předplatné Rohlik premium a budou mít také možnost jít zdarma na kurz vaření od Chef Parade dle svého výběru,“ uvedla Henčlová. Dodala, že jakmile se situace stabilizuje, budou benefity znovu vyhodnocovat a zjišťovat, co je žádoucí a co by zaměstnanci ocenili.

Podobnou cestou se vydaly i další firmy. Například společnost Schneider Electric zavedla jako dočasný benefit dorovnání mzdy při nařízené karanténě či nemocenské z důvodu covid-19 po dobu dvou týdnů.

Důraz na work-life-balance

Proměnily se i benefity zaměřené na sladění pracovního a osobního života, tedy tzv. work-life-balance. „Firmy začaly hledat cesty, jak svým zaměstnancům nabídnout alternativní možnosti benefitů, které se v době pandemie přímo nabízely,“ vysvětluje Jan Pivoňka, HR manažer ManpowerGroup. Mezi benefity se tak objevila třeba online jóga, webináře zaměřené na duševní hygienu či hot linka pro zaměstnance.

A pozornost firem se podle Pivoňky přesunula také k tématům zdraví a bezpečnosti. Například společnost Schneider Electric operativně zařadila tréninky na téma stress a energy management, aby zaměstnancům pomohli čelit vysoké psychické zátěži a pracovnímu vytížení.

Home office ve větší míře

Změn doznaly díky pandemii koronaviru i některé stávající benefity. „Změnila se zejména četnost využití benefitu flexi office a home office,“ říká Ida Ročňáková, ředitelka pro lidské zdroje Schneider Electric.

Podobně tomu bylo i v Uniqa pojišťovně. Před krizí zde měli možnost využívat home office jen velmi omezeně. Poté, co byla firma během nouzového stavu z prakticky 95 procent na home office a osvědčilo se to, bylo rozhodnuto, že bude možné tento benefit zaměstnancům poskytovat v daleko větší míře. „Stěžejní je při tom úloha bezprostředního nadřízeného, aby takto flexibilní tým nadále plnil bez problémů zadané úlohy kompletně a včas,“ doplnila Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Podle Jana Pivoňky by dokonce home office v budoucnu už nemusel být ani benefitem, ale spíše nutností. Je to prý stejné, jako když se kdysi začaly používat počítače a mobily. Tehdy mezi firemní benefity patřilo, že se mohou používat i k soukromým účelům. Dnes je to samozřejmost.

Co bude dál

Kromě širšího využití home office ale systémy zaměstnaneckých benefitů doznají v blízké budoucnosti určitě ještě dalších úprav. Určitě nezmizí, ale bude jich méně a bude zřejmě také jiná jejich skladba. A to i proto, že v nejbližších měsících již tlak na množství benefitů nebude skoro jistě tak silný.

„Na trhu práce se bohužel objeví mnohem více nezaměstnaných a situace s náborem se v dost případech obrátí ve prospěch firmy,“ myslí si Michal Novák ze společnosti Profesia. Stále však podle něj budou velkým lákadlem benefity spojené s nadstandardním množstvím dovolené, finanční benefity a možnost vzdělávání.

Očekává také, že velké společnosti si mnoho benefitů udrží, aby do svých řad získaly nové talenty na trhu práce. A s tím souhlasí i Ročňáková. Také podle ní budou benefity hrát i nadále důležitou roli zejména při boji o talenty v úzkoprofilových nebo nedostatkových profesích.

Autor:
  • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Proč zatím nezaměstnanost v Česku tak moc neroste

Nezaměstnanost v květnu vzrostla z 3,4 na 3,6 procenta, podle posledních údajů je bez práce přes 266 tisíc lidí. Jaký...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Restart ekonomiky bude rychlý, míní ekonom Petr Borkovec

Jako Česko jsme z krize, kterou přinesla pandemie, vyšli dobře. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci, myslí si...

Právníci: Kontrola zaměstnanců? Co je přípustné a co přes čáru

Co je tvoje, může být i moje. Takový je postoj některých zaměstnanců k firemnímu majetku. Zaměstnavatelé se však mohou...

KOMENTÁŘ: Proč zatím nezaměstnanost v Česku tak moc neroste

Nezaměstnanost v květnu vzrostla z 3,4 na 3,6 procenta, podle posledních údajů je bez práce přes 266 tisíc lidí. Jaký...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

Advantage Consulting, s.r.o.
iOS DEVELOPER PRO AMBICIOZNÍ PROJEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...