Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - letadlo, slunce | foto: Profimedia.cz

Během mateřské se z letušky stala pilotkou

  • 1
Před šesti lety odešla letuška Šárka Janoušková na svoji první mateřskou dovolenou. Loni se do práce vrátila, ale už jako pilotka.

Během pěti let porodila dvě děti, vystudovala na Dopravní fakultě ČVUT obor profesionální pilot, absolvovala praktický výcvik a v srpnu 2007 nastoupila u Českých aerolinií jako druhá pilotka na letounech ATR 42/72. Manžel je také pilot, ale létá na větších strojích. Od začátku má pro její sen pochopení - radí, pomáhá a všemožně vychází vstříc.

Křištálová lupa Přednášky, semináře, výcvik a dvě malé děti. Jak jste to zvládla?

Studovat vysokou školu jsem začala v době, kdy byly staršímu Kryštofovi čtyři měsíce, mladší Max se mi narodil dva měsíce před státnicemi. Ještě jsem neměla hotovou diplomku, takže jsem měla co dělat, abych zvládla sladit péči o rodinu s přípravou na zkoušky.

Bylo to těžké, měla jsem řádné denní studium, ráno jsem kojila, pak jsem se v poledne vracela domů a hned po škole zase. Vařila jsem po večerech, pomáhal mi manžel a hlavně prarodiče. Jednou jsem musela malého vzít s sebou na laboratorní cvičení z fyziky, spal tam v kočárku.

Paní profesorka měla naštěstí pochopení, protože sama má čtyři dcery. Paralelně se studiem jsem se věnovala praktickému leteckému výcviku - jako instruktor se mnou občas dokonce létal manžel.

A kdo v tu dobu hlídal děti?

Hlavně moji rodiče, kteří bydlí nedaleko od nás. Děda s babičkou z manželovy strany žijí až v Liberci, ale kdykoliv bylo potřeba, zapojili se i oni. Později, když byly děti trošku větší a já začala zase pracovat, jsme do rodiny přibrali ještě další "skorobabičku" - Kryštofovu bývalou paní učitelku ze školky Zdeničku. S tímhle rodinným týmem už teď zvládneme v podstatě všechno.

. Kariéra a rodina Šárky Janouškové

Absolvovala střední dopravní průmyslovku. Na mateřské dovolené vystudovala obor profesionální pilot na Dopravní fakultě ČVUT, absolvovala praktický letecký výcvik a získala licenci CPL/IR - Průkaz obchodního pilota s doložkou létání podle přístrojů. Od loňského srpna létá u ČSA jako druhá pilotka na letounech ATR 42/72. Má dva syny, Kryštofa (6) a Maxe (3).

Kolik času strávíte v práci?

Pokaždé je to trochu jinak, ale v průměru odpracuji měsíčně tak 150-180 hodin ve službě, z toho je tak 50-60 letových hodin - tedy těch, kdy s letadlem přímo letíme. Ve zbývajícím čase se věnuji předletové přípravě na letišti nebo přímo v letadle, dále na hotovosti, na simulátoru nebo při školeních.

Potkáte se vůbec doma s manželem?

Každý měsíc si s manželem přineseme domů své letové plány, vezmeme diáře a zapíšeme si do nich oba svoje i partnerovy služby. Na společné volné dny nebo víkendy si potom naplánujeme výlety s dětmi, ve zbylém čase si péči o ně rozdělíme. A když jsme v práci zároveň oba, kluci jsou ve školce nebo povoláme již zmíněné posily z řad babiček a dědečků. Kryštof s Maxíkem je všechny milují, takže jim to vůbec nevadí.

Máte připravený katastrofický scénář, kdybyste se nemohla pro poruchu či špatné počasí včas vrátit domů?

Vždycky počítám s tím, že mohu někde uváznout, takže je vždy zajištěno, že ten, kdo hlídá děti, s nimi v případě potřeby zůstane, dokud se já nebo manžel nevrátíme - klidně i několik dní. Naštěstí se to téměř nestává, ale připravení určitě jsme.

Nevyčítáte si někdy, že jste s dětmi málo?

Snažíme se, jak jen to jde, aby děti naší prací nijak netrpěly. Vesměs létám kratší linky - někdy třeba jen půlhodinové, vnitrostátní. Nejdelší zahraniční trvají maximálně hodinu a půl. Pro mě to má jednoznačnou výhodu v tom, že když třeba jdu do práce ráno a děti ještě spí, vrátím se k nim zpátky tak kolem páté odpoledne a stihnu je vzít na procházku, uvařit jim večeři a přečíst jim pohádku na dobrou noc.

Pokud jdu do práce pro změnu v podvečer, přijedu domů zase ráno, takže je můžu probudit a před odchodem do školky se s nimi nasnídat.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Jezdíte celá rodina na společné dovolené?

Ano, určitě hodně cestujeme a děti bereme skoro všude s sebou, abychom si vynahradili čas, kdy s nimi kvůli práci nemůžeme být. Hodně létáme třeba do Thajska nebo do Vietnamu, kde manžel tři čtvrtě roku pracoval a celá rodina jsme tam s ním i bydleli. K moři míříme hlavně v zimě, v létě trávíme prázdniny spíš u nás - nejčastěji s kluky na sportovních soustředěních nebo na táboře s angličtinou.

Máte vůbec někdy čas jen pro sebe - jak odpočíváte?

Málokdy, ale nestěžuji si. Občas si jako každá žena zaběhnu k holiči nebo si jdu zacvičit, baví mě jóga, squash a spinning. Většinou spíš objíždím sportovní kroužky se starším synem - zkouší hrát fotbal, tenis, chodí na judo a na plavání.

Bála jste se někdy v letadle?

Tak to určitě ne, ani jako dítě. Snad jen tehdy, když letos v únoru zuřila vichřice Emma a já letěla zrovna do Ostravy, jsem docela cítila respekt před přírodními živly. Ten pocit zodpovědnosti za 60 lidí na palubě i za děti, které na mě doma čekaly, byl tehdy mimořádně silný.