Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Jak plynulá je vaše angličtina? Bez znalosti jazyka kariérní růst nečekejte

Požadavek dorozumět se v angličtině obsadil většinu tuzemské pracovní inzerce. S frázemi a slovíčky se víceméně popasuje každý středoškolák. Jak má ale angličtina vypadat, když chce absolvent udělat kariéru?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zní to jednoduše. Buď se anglicky domluvíte, nebo ne. Jenomže zatímco v turistických destinacích můžete zakrýt své jazykové nedostatky ruční gestikulací, při prezentaci projektu vám něco takového zkrátka neprojde.

Najděte dobrou práci přes portál jobDNES.cz

„Na manažerských pozicích se očekává angličtina na dobré mluvené i psané úrovni. Zpravidla pokud člověk na začátku kariéry jazyk nezvládne, musí to dohnat během získávání praxe, aby mohl v kariérním žebříčku stoupat,“ říká Barbora Tomšovská z headhunterské agentury Touchdown.

Důvod je nasnadě. „Je mnoho profesních serverů, kde se získávají informace, inspirace, jsou naučné weby i aplikace, které jsou pouze v angličtině, a pokud jí někdo nevládne, tak se ochuzuje o zajímavé zdroje informací,“ říká Barbora Tomšovská.

Například v informačních technologiích. „Dokumentace programovacích jazyků a stejně tak většina kvalitních zdrojů pro studium programování je v angličtině. Konverzace na nejaktivnějších programátorských fórech, kde můžete od ostatních dostat odpovědi na vaše dotazy, probíhají anglicky. Není nutné mít perfektní psanou angličtinu, spíše je důležité rozumět dobře psanému textu a plynule se domluvit,“ upozorňuje Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

Kdo promluví s klientem?

Velké rozdíly ve znalostech jsou právě mezi absolventy. „Někteří ovládají angličtinu velice dobře a jiní se nezvládnou domluvit vůbec. Velkou skupinou mezi mladými zaměstnanci jsou i tací, kteří mají jazykové vzdělání či zkoušky, ale mají bariéry mluvit,“ říká ředitel personální agentury Předvýběr František Boudný.

Pokud jste v posledních deseti letech úspěšně maturovali z angličtiny, jsou vaše znalosti podle profesionálů na úrovni někde mezi A2 a B2.

Nejčastěji ale maturanti dosahují úrovně B1, tedy středně pokročilé. Umějí psát jednoduché texty na známá témata, pobavit se v běžné konverzaci, přečtou si s porozuměním osobní dopis. Zaměstnanci s touto úrovní se právě nejčastěji stávají žáky jazykových škol.

„Dnes už nikdo nezačíná s angličtinou od nuly. Ti horší se většinou pohybují kolem B1. Potřebují se nastartovat, začít používat odbornou slovní zásobu, fráze z firemní komunikace a hlavně si zvýšit sebevědomí, že se domluví,“ říká o firemních studentech Ivana Suchomelová, ředitelka jazykové školy Tandem.

Motivace jsou různé. „Firmy platí kurzy těm, kteří jazyk potřebují ke své práci nebo potenciálně budou potřebovat. Jedna účetní firma, ve které jsme začali učit, ztratila před časem zakázku, protože nebyla schopna se s klientem domluvit. Tomu chtějí předejít, a proto se do kurzů pustili,“ vysvětluje Ivana Suchomelová.

V kurzech se zaměřují na vše, co zahrnuje firemní komunikace. Od telefonování přes meetingy a prezentace až po small talk, tedy malou nenucenou konverzaci. Architekti probírají s lektorkou specialistkou odborné termíny a baví se o projektech. V advokátních kancelářích zase zní právnická angličtina. „U některých studentů se lektoři zaměřují na zlepšení nebo udržení plynulosti projevu. Pokud má zaměstnanec jednání v cizím jazyce jen párkrát za rok, pohotovost se vytratí,“ popisuje ředitelka jazykové školy Tandem.

Angličtina jen naoko

Které další jazyky kromě angličtiny bodují v českých firmách?

Stoprocentně němčina. Velká shared service centra nebo zákaznické servisy mnohdy disponují i širokou paletou dalších jazyků (italština, španělština, nizozemština…).
Ondřej Havlíček, Wolfhunt

Určitě je důležitá němčina, v německy mluvících firmách, a i francouzština. Nově pak začíná být aktuální čínština či arabština.
Barbora Tomšovská, Touchdown

Němčina, případně francouzština, španělština.
Stanislav Petříček, TP Consulting

V ČR jde hlavně o němčinu, neboť Německo je důležitým partnerem pro české firmy. Určitý rozvoj zaznamenává čínština a ruština spolu se španělštinou.
Pavel Makovský, EDU Effective

Dlouhodobě všechny válcuje angličtina. Výjimečně se někde objeví němčina a sporadicky další jazyky.
František Boudný, Předvýběr.cz

Nemálo zaměstnanců se setkává s tím, že ačkoliv si firma dala do požadavků znalost angličtiny, v práci ji adept nijak nevyužil. „Před pohovorem jsem intenzivně dva týdny ležel v učebnicích gramatiky, nakonec jsem nemluvil ani na pohovoru, ani jsem ji nikdy nepotřeboval v práci,“ říká osmadvacetiletý pracovník v administrativě Ondřej.

Personalisté tento „automatický požadavek“ omlouvají tím, že znalost světového jazyka patří k základní středoškolské vzdělanosti a vypovídá i o rozhledu a dovednostech adeptů. Přesto by byla škoda, pokud se anglicky nedomluvíte, místo dopředu vzdát.

O tom, jak moc to s angličtinou myslí firma vážně, se můžete dozvědět už ze samotného inzerátu. Bude vaší náplní práce každodenní korespondence či telefonický kontakt s mateřskou firmou v zahraničí? Budete své projekty i sami prezentovat před vedením? Máte odeslat životopis i motivační dopis v angličtině? Čeká vás cizojazyčný pohovor? Čím víc si vás firma bude chtít v angličtině prozkoušet už na začátku, tím více je pro vás jazyk důležitý.

„Záleží vždy na konkrétní pozici. Je-li pro ni potřeba angličtina, což je pravidlo u manažerských pozic, většinou by její úroveň měla dosahovat úrovně B2 nebo vyšší. Pro řadové pozice, kde není pravidelná angličtina potřeba, stačí i nižší úroveň, případně se ani nepožaduje,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

V jednom případě ale personalisté dokážou menší plynulost v angličtině odpustit, to když na vysoké úrovní zvládáte jiný světový jazyk.

Podle počtu kandidátů dokážou personalisté své požadavky změnit. „V průběhu výběrových řízení se požadavky na jazykové znalosti leckdy zmírňují nebo se od nich úplně ustoupí,“ poznamenává František Boudný z agentury Předvýběr.cz.

Jazyk manažerský

U seniorních pozic už často s jazykem problémy nejsou. „Úroveň angličtiny se postupem času u manažerů sjednocuje a nejsou tak velké rozdíly, jako tomu bylo v minulosti. Všichni jsou schopni komunikovat ústně i písemně na potřebné úrovni se znalostí konkrétní terminologie,“ objasňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

Očekávání jsou ale v různých oborech rozdílná. „U architektů, hlavních vývojářů a technologických lídrů se znalost angličtiny obvykle očekává alespoň na úrovni C1–C2, ale i junioři v oblasti IT by měli být schopni snadno komunikovat se svými kolegy v týmu,“ upřesňuje Tomasz Bujok z IT jobportálu No Fluff Jobs.

Na úrovni C1 se mluvčí vyjadřuje plynule, dokáže jasně a přesně popsat složitá témata, bez námahy rozumí filmům, rozumí odborným článkům i technickým instrukcím.

Zajímavostí je, že od potřebné úrovně znalostí už nemají lidé tak velkou touhu se zdokonalovat. „Manažeři řeší priority, takže ve chvíli, kdy dosáhnou dostačující úrovně, zaměřují se na jiné,“ poukazuje Stanislav Petříček z TP Consulting.

Anebo to vezmou za druhý konec. „Chodí dál na lekce, většinou se ale učí druhý či třetí jazyk,“ doplňuje Barbora Tomšovská z agentury Touchdown.

„Jazyk se neustále vyvíjí, je jako jedoucí vlak, který se snažíte doběhnout. Můžete se ale naučit skvěle komunikovat, číst odbornou literaturu, sledovat filmy. A pak se vám otevírají nové obzory, nejste oslíkem, kterému někdo něco nabulíkuje, shrnuje Ivana Suchomelová z jazykové školy Tandem.

  • Nejčtenější

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Co jsou „temné osobnosti“ a jak je rozpoznat

Psychologové se po léta snaží pochopit, jaké jsou hlavní osobní rysy, které člověka předurčují ke společensky...

Mladší lidé si na penzi musí naspořit. Důchod od státu nebude nic moc

Demografická křivka je neúprosná. A důchodová reforma, která by její dopady na výši budoucích penzí snížila, je zatím v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Těšíte se na důchod? A víte, jak si ke státní penzi přilepšit?

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Jak plynulá je vaše angličtina? Bez znalosti jazyka kariérní růst nečekejte

Požadavek dorozumět se v angličtině obsadil většinu tuzemské pracovní inzerce. S frázemi a slovíčky se víceméně...

Kvůli koronaviru jsou na tom absolventi hůře. Kdo má na trhu práce šanci?

Každý den se o něco zúží nabídka práce pro ty, kteří si hledají své první zaměstnání. Probírejte inzeráty každý den,...

Opětovné vypnutí ekonomiky by zabilo víc firem než to jarní, říká ekonomka

Exkluzivně Helena Horská je uznávaná analytička a hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Se svým týmem zpracovává řadu ekonomických...

Podnikáte? Nezapomeňte si znovu nastavit platby povinného pojištění

Premium V souvislosti s podporou podnikatelů během koronavirové krize odpustil stát živnostníkům, drobným podnikatelů a dalším...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...