Aby vám nabídnuté tykání nesrazilo vaz

aktualizováno 
Kde je hranice mezi vykáním a tykáním mezi vámi a vašimi obchodními partnery, vašimi šéfy, kolegy? Kdy ji smíte překročit a kdy je naopak lépe zůstat u vykání? Je to otázka, která vyžaduje vaše citlivé vnímání druhé osoby, stejně jako toho pravého momentu ke změně.

Business, team | foto: Profimedia.cz

Oslovujete-li kohokoli ve svém okolí, nevyhnete se tomu, abyste mu přitom netykali a nebo nevykali. Samozřejmě, při volbě, kterou z těchto dvou možností použijete, záleží na tom, jaké máte s daným člověkem vztahy, jak jej znáte dlouho, co k němu cítíte, jak velkou úctu k němu chováte, popřípadě i naopak, jak moc je vám nesympatický.

Tykání často předchází, a to především v pracovních a obchodních vztazích, vykání spojeným s oslovením křestním jménem: „Dobrý den, Vladimíre, posílám Vám novou cenovou nabídku…“. Tento způsob oslovení je přípustný a pokud jej někdo směrem k vám použije, nemělo by vás to zaskočit. Tento způsob oslovení často vychází z toho, že se dva lidé, kteří jej používají, jíž nějakou tu dobu znají, často spolu přicházejí do kontaktu apod., ale přesto chtějí dodržet vykáním určitý profesionální odstup. 

Samotné tykání by nemělo být tak samozřejmé. Je to projev určité náklonnosti k druhému člověku, projev sympatie. Nabídnutí tykání by mělo takový postoj odrážet a je na tom druhém, zda tykání akceptuje, či nikoliv. Mluvíme teď samozřejmě o tykání na poli pracovním, nebo chcete-li obchodním. Právě zde je totiž linie mezi správným momentem pro nabídnutí tykání daleko hůře identifikovatelná než na poli osobním.

Řada lidí vůbec tykání v profesním světě neakceptuje, raději si drží automatický odstup k obchodím partnerům, ke kolegům apod., aby se jim s těmito lidmi lépe pracovalo a aby se do vztahů nepromítaly osobní záležitosti.  

Není neslušné odmítnout tykání, pokud vám jej někdo nabídne a vy cítíte, že byste raději zůstali u vykání. Důležité je umět jej odmítnout a neurazit. Můžete to vyřešit například slovy: „promiňte, ale raději bych zůstal u vykání“. Člověk, který vám tykání nabídl, by měl vaše rozhodnutí plně respektovat a reagovat například slovy: „v pořádku, zůstaneme tedy u vykání.“

Pokud bychom měli najít správný moment, kdy nabídnout třeba vašemu obchodnímu partnerovi (nebo třeba kolegovi) tykání, nelze to definovat paušálně. Je na vás, abyste vycítili správný moment, ve kterém bude hrát roli váš entusiasmus, doba po kterou už se znáte, způsob a četnost vaší komunikace s ním a samozřejmě i vaše vnímání daného člověka. Těžko budete chtít nabídnout tykání někomu, kdo je vám nesympatický, koho společensky neuznáváte apod.

Někdy vám napomůže situace, kdy jsou vaše vzájemné sympatie takové, že tykání vyplyne jaksi automaticky. Vždycky ovšem musí někdo udělat první krok a tím prvním by měla být společensky důležitější osoba. Tykání tedy nabízí žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladší, stejně jako je tomu u představování, nebo podávání ruky. Právě podávání ruky často smluvené tykání doprovází, také jím může být například přípitek.  

Nabídnuté tykání může být projevem určitého uznání. Například po dobře vykonaném důležitém úkolu vy jako nadřízený nabídnete tykání podřízenému, které úkol vykonal. Stejně tak vám může například nabídnout tykání váš významný partner, se kterým jste uzavřeli dobrý obchod.  

Pozor na potykání na firemních večírcích

V případe společenských akcích, které jsou doprovázené pitím alkoholu je nabídnutí tykání často jednodušší, o to složitější může být dodržování tykání s určitými osobami následující dny v rámci pracovních popřípadě obchodních aktivit.  

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz