Aby si na vás kvůli oblečení neukazovali prstem

aktualizováno 
Zvolit správné oblečení odpovídající věku, postavení a situacím, které očekáváte, je velice důležité. Nechcete přeci svým vzezřením dráždit okolí a dělat si ostudu před obchodními partnery. Jak správným oblečením dobře reprezentovat sebe i svou firmu? Podívejme se dnes na šatník pánů.

Kravata jako výzva - Kostkované kapri, viskóza, Nico, 498 Kč; bílá košile, ozdobný rukáv, bavlna, Nara Camicie, 2080 Kč; pruhovaná kravata, viskóza, Tie Rack, 419 Kč; černý dvojitý pásek, kůže, Promod, 999 Kč; náušnice, Pink, 159 Kč; hnědé boty, kůže Beltissimo, 5790 Kč | foto: Ondřej KošíkMF DNES

Nebudeme se bavit o tom, jak je důležité, a proč by měl mít voják uniformu, pekař zástěru, nebo lékař svůj bílý plášť. Zaměříme se na oblečení na poli šéfů a manažerů firem, čímž se také dostaneme na dosti úzké pole možností v oblékání, uzavřené v okruhu obleků, košil, kravat, ale také šatů a kostýmů.

Způsob oblékání vychází primárně z firemní kultury toho kterého podniku, stejně jako určitého usu, který se váže k dané profesi. Zatímco ředitele a obchodníky významných firem, stejně jako právníky by nemělo být v průběhu dne (a především odpoledne a večera) vidět jinak než ve tmavém obleku bez nějakých do očí bijících výstřelků (pochopitelně v případě, že daní pánové nemají právě dovolenou a neběhají po městě v pohodlnějším neformálním oblečení), pak například manažerům reklamních firem společnost toleruje daleko barevnější škálu v oblékání.

Na druhou stranu, ani člen vedení reklamní agentury by se neměl pouštět do příliš odvážných barevných kreací, pokud cítí, že jeho společnost se nese v duchu spíše konzervativním a jednotném, navíc pokud komunikuje s významnými obchodními partnery, kteří na přísně komisních barvách a střizích doslova bazírují (například účetní a auditorské firmy). Zvolit správný způsob oblékání je tedy o celkovém vnímání nejen vnitřní ale také vnější kultury firmy. O tom, s kým a na jaké bázi firma jedná.

Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na přiměřenost oblečení konkrétní situaci. Recepce pořádaná vládou, nebo jednání s obchodními partnery o další budoucnosti vaší firmy bude určitě klást větší nároky na oblečení než oslava narozenin vašeho kolegy v baru.

Oblek určitě ne jediný

To, že by měl každý manažer disponovat tmavým oblekem, byť v práci může chodit v naprosto neformálně oblečen, je bez diskuze. Ovšem ani takovýto člověk (tedy takový, který se nepohybuje v obleku každý den) by neměl vlastnit oblek jediný, ale minimálně dva až tři – například dva tmavé a jeden světlý. Jednak není vhodné, aby se člověk objevoval stále v jednom a témž obleku, jednak nevíte, kdy se vám stane nějaká drobná nehoda, která váš oblek vyřadí na čas z funkce.

Světlý oblek se hodí na dopolední, méně formální aktivity. Pojedete-li s firmou na celodenní (popřípadě více denní akci), kde bude oblek nevyhnutelný, právě tam během dne světlý s tmavým oblekem vhodně prokombinujete.

Pokud ovšem chodíte v obleku denně (významní manažeři, ředitelé atd.), pak by měla být škála vašich obleků, ale také košilí a kravat ještě daleko pestřejší. Pět kvalitních obleků, deset košil a stejný počet kravat – minimálně tak by měl být vybaven šatník manažera, kterému není jedno, jak svým vzezřením působí na své okolí. Kravaty a košile kupujte rozhodně dohromady, aby se vám nestalo, že máte sice velký počet obojího, ale kombinace kravat ke košilím jsou nemožné.

popisekPOZOR NA TYKÁNÍ:
aby vám nesrazilo vaz

 

Čistota a vhodná velikost na prvním místě

Nevíte-li si v prodejně s kombinacemi rady, nebojte se dotázat na názor prodavačky. Zvláště ty ve značkových prodejnách by rad tohoto typu měly být schopné. Ovšem nejedná se pouze o kombinace. Pokud kupujete oblek hotový a ne šitý na míru, nechte si poradit také co se týče vhodné velikosti. Je velice trapné zvolit oblek menší, když po tom vypadáte, jako když čekáte velkou vodu a nemůžete se pohnout, aby vám neodlétl knoflík, stejně jako oblek větší, pod který by se vám vešly dva vlněné svetry a další troje kalhoty.

Ať už máte jakýkoli počet jakkoli drahých kusů oblečení a bot, vždy dbejte na jejich perfektní čistotu. Právě ta o vás ostatním mnohé napoví. Ani boty od Armaniho či oblek od Bosse neomluví mastné skvrny od oběda, chlupy vašich domácích mazlíčků, nebo špinavé fleky od vašeho plechového miláčka, který si vyžádal výměnu prasklé pneumatiky. Snadno vás pak strčí do kapsy člověk v obleku od jednoho z nejlevnějších českých oděvních závodů, jehož oblek je v daný moment v perfektním stavu a navíc mu na rozdíl od vás dokonale padne.

popisekDEODORANT POUŽÍVÁME PŘÍLEŽITOSTNĚ:
jak se zbavit potiče

Módu je třeba respektovat

Možná si právě říkáte: „Jsem absolutně in, neboť mám ve skříni šest obleků, dvacet košil a kravat a bot nepočítaně, všechny kusy oblečení mi výborně padnou a jejich čistota je brilantní za každého počasí.“ Ale pozor, to není všechno. Jakpak je vaše oblečení staré? Není většině kusů už pěkná řádka let? Není většina z nich už mimo módní limit?

Rozhodně se vyplatí čas od času udělat v šatních skříních revizi a zamyslet se, jestli některé z vašich oblíbených košil, kravat, nebo jiných částí vašeho šatníku už nepatří mezi módní veterány. Nošení starých modelů vám rozhodně dobrou vizitku neudělá. Že vás módní trendy nezajímají? To je ale chyba, dámy které se kolem vás pohybují, rozhodně ano.
 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Co všechno v roce 2019 ovlivní zvýšení minimální mzdy

Ilustrační snímek

Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 korun na 13 350 korun. Zaměstnanci pracující za minimální mzdu tak na...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz