Absurdita roku: Pokud jedeš na výstavu, nahlas to

aktualizováno 
Překližková maketa stánku na pódiu a za ní symbolická papírová zeď tvořily dominantu včerejší akce Absurdita roku 2007. Tato anticena chce upozornit na vysokou administrativní zátěž podnikatelů a živnostníků a přispět tak k jejímu snížení.
Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

V několikaměsíčním on-line hlasování, jehož se zúčastnilo tisíc lidí, zvítězila se 24 % hlasů povinnost s názvem Stánek na výstavě. Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. říká, že chce-li podnikatel jet na výstavu, musí nahlásit tři dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Úředníci by měli vědět také o ukončení cesty a tím i o fungování dočasné "veletržní“ provozovny.

Tuto povinnost však podnikatelé příliš nedodržují a ani živnostenské úřady ji neberou příliš vážně – nedokážou se totiž ani shodnout na jejím jednotném výkladu.

Při předávání anticen nechyběl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který se s výslednou sedmičkou největších absurdit ztotožnil. "Nesmyslná opatření se těžko odstraňují, protože se vždy ozvou lidé, kteří z nich mají prospěch,“ vysvětlil ministr přítomným, proč se podobné předpisy v právním řádu objevují.

Zároveň však ujistil, že letošní vítězná absurdita brzy zmizí – příslušná část zákona byla minulý týden schválena k přepracování.

Svým paragrafem přispěl do sbírky sedmi nejnepochopitelnějších úkazů třeba i zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. Podle něj musí podnikatel zaměstnávající cizince úřadům oznámit, že tento pracovník odjíždí na pracovní cestu. Háček spočívá v tom, že norma vymezuje, že se tak musí stát jen tehdy, pokud výjezd trvá 7 až 30 kalendářních dní.

Podnikatelům lze proto jen doporučit, aby vysílali tyto zaměstnance na méně než týden nebo více než na měsíc.

Výsledné pořadí Absurdity roku 2007

1. Stánek na výstavě

Chce-li podnikatel vyjet na výstavu, prodejní prezentaci nebo pouť, musí nahlásit 3 dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Vlastně by měl oznámit rovněž ukončení cesty a tím i dočasné provozovny. Vzhledem k absurdnosti této povinnosti není až tak překvapivé, že se tato povinnost příliš nedodržuje a živnostenské úřady nejsou ve výkladu a shromažďování těchto informací jednotné.

2. Převod nemovitostí
Poplatník předkládá správci daně z převodu nemovitosti: daňové přiznání, ověřenou kopii listiny, která je titulem pro změnu vlastnického práva a také znalecký posudek o ceně nemovitosti. Podnikatel tak neplatí pouze daň z převodu nemovitosti, která je již sama poněkud zvláštní daní, ale aby úřadům dokázal, že zaplatí správnou výši daně, musí si nechat vyhotovit na vlastní náklady znalecký posudek.  

3. Odměny za notářské služby
Založení, zrušení nebo změna právní formy obchodní společnosti nebo družstva, ale i  osvědčení o těchto právních skutečnostech musí být provedeno prostřednictvím notáře. Když pomineme, že už tento způsob povinnosti nemá při existenci vlastních právníků opodstatnění, absurdní je zejména způsob výpočtu odměny pro notáře. Podle vyhlášky je zde rozhodující základní kapitál, nikoliv tedy například počet stran a s tím spojený skutečný výkon nebo čas strávený touto prací. Společnost s vyšším kapitálem tedy zaplatí více, i když je ostatní text smlouvy naprosto shodný.

4. Cizinci na služební cestě
V případě, že podnikatel zaměstnává pracovníka, který není občanem České republiky, musí oznámit úřadu práce, že tento zaměstnanec odjel na pracovní cestu, pokud tato cesta trvá v rozsahu 7 až 30 kalendářních dnů. Dobrá rada pro podnikatele proto zní: Ušetříte si jeden
papír, pokud cizince vyšlete na pracovní cestu na méně než týden nebo rovnou na více než měsíc.

5. Volné pracovní místo
V případě, že se vytvořilo či uvolnilo pracovní místo, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost oznámit do deseti dnů úřadu práce a to včetně charakteristiky volného místa.
A možná nikoho nepřekvapí, že neprodleně pak musí podnikatel oznámit také obsazení tohoto místa. Ještě že výběr pracovníka zůstává na něm.

6. Doklady na provozovně
Povinnost zajistit, aby na provozovně, ve které je prodáváno zboží nebo poskytována služba, byly kontrolnímu orgánu k dispozici doklady prokazující způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb. Pokud máte jako podnikatel kancelář a účetní sedí hned vedle provozovny, pak budiž. Ale kopírujte a převážejte všechny doklady, když prodáváte zboží na různých místech.

7. Evidence kontrol
Zákon ukládá každému podnikateli povinnost vést evidenci o kontrolách, které proběhly v jeho provozovně na zdravotní nezávadnost a jakost. Absurdní je na tom zejména duplicita činnosti podnikatele a kontrolních úřadů. Ještě, že nemusí podnikatelé vést evidenci úplně o všech kontrolách, které u nich proběhnou.  

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Nemusíme provokovat, pozornost ale přitahujeme rádi, říká úspěšný pár

„Chtěla jsem, aby kabelka byla zajímavá a nemusela jsem na ni půl roku šetřit....

Ona se vyučila prodavačkou, on zámečníkem. Náhoda při hledání vhodné kabelky z nich udělala zanícené a nadšené...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER V DOPRAVĚ S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz