Absurdita roku: Pokud jedeš na výstavu, nahlas to

aktualizováno 
Překližková maketa stánku na pódiu a za ní symbolická papírová zeď tvořily dominantu včerejší akce Absurdita roku 2007. Tato anticena chce upozornit na vysokou administrativní zátěž podnikatelů a živnostníků a přispět tak k jejímu snížení.
Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

V několikaměsíčním on-line hlasování, jehož se zúčastnilo tisíc lidí, zvítězila se 24 % hlasů povinnost s názvem Stánek na výstavě. Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. říká, že chce-li podnikatel jet na výstavu, musí nahlásit tři dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Úředníci by měli vědět také o ukončení cesty a tím i o fungování dočasné "veletržní“ provozovny.

Tuto povinnost však podnikatelé příliš nedodržují a ani živnostenské úřady ji neberou příliš vážně – nedokážou se totiž ani shodnout na jejím jednotném výkladu.

Při předávání anticen nechyběl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který se s výslednou sedmičkou největších absurdit ztotožnil. "Nesmyslná opatření se těžko odstraňují, protože se vždy ozvou lidé, kteří z nich mají prospěch,“ vysvětlil ministr přítomným, proč se podobné předpisy v právním řádu objevují.

Zároveň však ujistil, že letošní vítězná absurdita brzy zmizí – příslušná část zákona byla minulý týden schválena k přepracování.

Svým paragrafem přispěl do sbírky sedmi nejnepochopitelnějších úkazů třeba i zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. Podle něj musí podnikatel zaměstnávající cizince úřadům oznámit, že tento pracovník odjíždí na pracovní cestu. Háček spočívá v tom, že norma vymezuje, že se tak musí stát jen tehdy, pokud výjezd trvá 7 až 30 kalendářních dní.

Podnikatelům lze proto jen doporučit, aby vysílali tyto zaměstnance na méně než týden nebo více než na měsíc.

Výsledné pořadí Absurdity roku 2007

1. Stánek na výstavě

Chce-li podnikatel vyjet na výstavu, prodejní prezentaci nebo pouť, musí nahlásit 3 dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Vlastně by měl oznámit rovněž ukončení cesty a tím i dočasné provozovny. Vzhledem k absurdnosti této povinnosti není až tak překvapivé, že se tato povinnost příliš nedodržuje a živnostenské úřady nejsou ve výkladu a shromažďování těchto informací jednotné.

2. Převod nemovitostí
Poplatník předkládá správci daně z převodu nemovitosti: daňové přiznání, ověřenou kopii listiny, která je titulem pro změnu vlastnického práva a také znalecký posudek o ceně nemovitosti. Podnikatel tak neplatí pouze daň z převodu nemovitosti, která je již sama poněkud zvláštní daní, ale aby úřadům dokázal, že zaplatí správnou výši daně, musí si nechat vyhotovit na vlastní náklady znalecký posudek.  

3. Odměny za notářské služby
Založení, zrušení nebo změna právní formy obchodní společnosti nebo družstva, ale i  osvědčení o těchto právních skutečnostech musí být provedeno prostřednictvím notáře. Když pomineme, že už tento způsob povinnosti nemá při existenci vlastních právníků opodstatnění, absurdní je zejména způsob výpočtu odměny pro notáře. Podle vyhlášky je zde rozhodující základní kapitál, nikoliv tedy například počet stran a s tím spojený skutečný výkon nebo čas strávený touto prací. Společnost s vyšším kapitálem tedy zaplatí více, i když je ostatní text smlouvy naprosto shodný.

4. Cizinci na služební cestě
V případě, že podnikatel zaměstnává pracovníka, který není občanem České republiky, musí oznámit úřadu práce, že tento zaměstnanec odjel na pracovní cestu, pokud tato cesta trvá v rozsahu 7 až 30 kalendářních dnů. Dobrá rada pro podnikatele proto zní: Ušetříte si jeden
papír, pokud cizince vyšlete na pracovní cestu na méně než týden nebo rovnou na více než měsíc.

5. Volné pracovní místo
V případě, že se vytvořilo či uvolnilo pracovní místo, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost oznámit do deseti dnů úřadu práce a to včetně charakteristiky volného místa.
A možná nikoho nepřekvapí, že neprodleně pak musí podnikatel oznámit také obsazení tohoto místa. Ještě že výběr pracovníka zůstává na něm.

6. Doklady na provozovně
Povinnost zajistit, aby na provozovně, ve které je prodáváno zboží nebo poskytována služba, byly kontrolnímu orgánu k dispozici doklady prokazující způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb. Pokud máte jako podnikatel kancelář a účetní sedí hned vedle provozovny, pak budiž. Ale kopírujte a převážejte všechny doklady, když prodáváte zboží na různých místech.

7. Evidence kontrol
Zákon ukládá každému podnikateli povinnost vést evidenci o kontrolách, které proběhly v jeho provozovně na zdravotní nezávadnost a jakost. Absurdní je na tom zejména duplicita činnosti podnikatele a kontrolních úřadů. Ještě, že nemusí podnikatelé vést evidenci úplně o všech kontrolách, které u nich proběhnou.  

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz