Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když není buddy, pomůže vyřídilka. Jak uspět v první práci a co určitě nedělat

Nádech výdech... a je to tady. První zaměstnání, první šéf, první kolegové. Budete s nimi na jednom pracovišti ještě za dva roky, nebo tam nevydržíte ani do konce zkušební doby?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příchod do nového zaměstnání zařadili odborníci mezi nejvyšší psychické zátěže, které nás mohou v práci potkat. Trumfnou ho jen vyhazov a odchod do důchodu.

U absolventa, který nastupuje na své první místo, prostým příchodem stres zdaleka nekončí. Když připočítáme zátěžové body za změnu životních podmínek, spánkových či stravovacích zvyklostí, nárůst odpovědnosti, je s podivem, že se z první práce neutíká hromadně.

Hledáte práci vhodnou pro absolventy? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Pavel Procházka nastoupil na své první místo v automotive letos na jaře. Zkušební doba mu úspěšně skončila na začátku letních prázdnin, a tak požádal šéfa o dovolenou, na kterou každý rok ve stejný čas jezdívá. Volno nedostal. „Vedoucí mi řekl, že jsem si měl zamluvit dovolenou dřív, že už si kolegové prázdniny rozebrali,“ krčí rameny mladý muž. A další stresové body za konflikt se šéfem jsou na světě.

Pavel to ale nevzdal, práce se mu líbí a taky si je vědom, že mohl přemýšlet trochu dopředu. „Když jsem viděl, jak se o prázdninách kolegové střídali po týdnu jeden po druhém, bylo mi jasné, že říct si o dovolenou uprostřed léta pár dní předem bylo naivní,“ usmívá se mladý technolog.

„Absolvent se s nástupem do práce dostává často do velmi odlišného režimu fungování, než na jaký byl doposud zvyklý, a na to je potřeba, aby se mentálně nastavil. Určitě tomu hodně pomůže, pokud se rozhodl pro práci, na kterou se těší, protože pak je jakákoliv změna mnohem lehčí,“ říká Petra Marzini, HR ředitelka společnosti Anect.

Ve velkých podnicích, které přijímají každý měsíc deset dvacet lidí, pořádají pro všechny školení. „Jednou měsíčně se mohou noví zaměstnanci zúčastnit i komentované prohlídky kanceláře,“ říká Barbora Straková ze SAP Services.

Nováček se stará, nováček má

Už jste někdy slyšeli o buddym? Je to zpravidla starší, ale hlavně zkušenější kolega, který člověku pomůže hladce projít nástrahami prvního místa. Od něj se dozví vše od obsluhování kávovaru až po detailní informace ke svému prvnímu pracovnímu úkolu.

„Nováček po škole k sobě dostává mentora, tedy zkušenějšího kolegu, který se mu věnuje, provází ho během prvních měsíců ve firmě a dohlíží na něj,“ říká Tereza Korousová, HR manažerka potravinářské společnosti Bidfood.

Zejména pro introvertní typy povah je takový mentor spása. „Připadala jsem si absolutně bezprizorní. Nastoupila jsem čerstvě osmnáctiletá do okresní knihovny, ale první dny jsem vlastně jen seděla. Nikdo se mi nevěnoval, nikdo po mně nic nechtěl. Ženské se bavily mezi sebou, občas mi daly něco na zařazení do fondu. Jinak nuda, nuda, nuda. Těšila jsem se na čtvrtou hodinu odpoledne, kdy jsem se ptávala, jestli už můžu domů,“ říká třiatřicetiletá absolventka střední knihovnické školy, která dnes pracuje na městském úřadu.

Nedělejte mrtvého brouka

Pro všechny neznalé platí zlaté pravidlo: ptát se, ptát se a ještě jednou ptát se. „Nejdůležitějším článkem v adaptačním procesu nováčka je jeho nadřízený, který by mu měl být k dispozici pro jakékoli dotazy a současně by jej měl upozornit na běžná úskalí nebo ne zcela zřejmá pravidla. A to opravdu po dobu minimálně několika měsíců, kdy bude s adeptem pravidelně pracovat formou krátkých setkání, na nichž je třeba si vnitřní svět firmy vyjasnit,“ připomíná Eva Svobodová z Uniqa pojišťovny.

I když zpočátku neoslňujete vědomostmi nebo se vám podařilo třikrát v týdnu zaspat, neschovávejte hlavu do písku. Řešte to. Asi nejhůře okolí snáší moment, kdy se změníte „v mrtvého brouka“.

„Největší chybou je, pokud zaměstnanec přestane komunikovat. Nepřijde do práce, nelze se mu dovolat, nereaguje na emaily. V naší společnosti razíme kulturu vzájemné důvěry. Přesto se setkáváme s typy ‚vyhnívačů‘, kteří prostě nedorazí do práce, a protože si jsou vědomi chyby, raději nekomunikují,“ říká Jan Holub z Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ.

Jaké první chyby dělají absolventi v práci?

Mladí, kteří u nás začínají po škole, mívají občas nedostatky v oblékání, ale většinou sami od sebe pozorováním okolí pochopí, že sandály a křiklavě pomalovaná trička do finanční instituce nepatří, i když léto vrcholí.
Eva Svobodová, Uniqa

Konkrétní příklad: když se manažer zeptá nováčka, jestli zvládne zadaný úkol, ten často hned přikývne, ale když se do toho pak pustí, ukáže se, že situaci neodhadl, s úkolem si neví rady a zbytečně se dostává do stresu.
Petra Marzini, Anect

Nedávno jsme řešili chybějící odpracované hodiny u absolventa, který k nám předtím chodil na brigádu a nyní po dokončení školy nastoupil na plný úvazek. Někdy přišel později a jindy odešel dřív a součet neseděl. Vyřešili jsme to domluvou a tím, že si v dalším měsíci hodiny doplní.
Tereza Korousová, Bidfood

  • Nejčtenější

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho, kdo jim na internetu důvěřuje, a oberou ho o peníze. Týká se to prodejů aut, realit, zboží z druhé...

23. července 2024

Sjednejte si hypotéku za výhodnějších podmínek do konce srpna

Už jen měsíc a půl mají ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru jinou bankou. Předčasné splacení...

23. července 2024

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou chvilku. Má to samé výhody: zlepšíte si fyzickou a duševní kondici, ušetříte čas i přírodu.

22. července 2024

KVÍZ: Jak vám v létě pomůže vaše zdravotní pojišťovna?

Letní měsíce jsou nejen obdobím radosti a odpočinku, ale také časem, kdy se můžeme setkat se specifickými zdravotními výzvami. V těchto situacích vám mohou pomoci také služby zdravotních pojišťoven....

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...