Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Na trhu práce drží trumfy ajťáci, Černý Petr je pro hotelovky a umělce

I když je hledání prvního místa oproti době předcovidové o něco složitější, nedá se říci, že absolventi nenajdou uplatnění. Je ale nutné dodat: jak kteří.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Informační technologie byly doposud odvětvím, které absolventi netechnických oborů okukovali spíš z dálky. Několik covidových lockdownů ale způsobilo na trhu práce malý převrat. Lidé ve firmách, stejně jako studenti, začali zapojovat kamery, nastavovat programy, chatovat, zkrátka dorozumívat se online. Ti ambicióznější zaplnili programátorské kurzy a rázem je z IT branže jednička, což potvrdil i letošní průzkum atraktivity oborů personálně poradenské společnosti Randstad.

„Informační technologie mají nadstandardní podmínky, během pandemie silně rostly a umožnily fungování i dalších sektorů, je tedy logické, že jejich atraktivita ještě stoupla,“ říká ředitel Randstadu Jacek Kowalak.

TOP obory podle mezd

Středoškoláci
Management 29 519 Kč
Informační technologie
28 614 Kč
Stavebnictví a reality
27 981 Kč
Elektrotechnika, energetika
27 735 Kč
Automobilový průmysl
26 989 Kč
Strojírenství 26 827 Kč
Bankovnictví 26 569 Kč
Marketing, reklama, PR
26 485 Kč
Bezpečnost a ochrana
26 361 Kč
Žurnalistika, polygrafie, média
26 314 Kč
Absolvent všeobecně
25 658 Kč

Vysokoškoláci
Informační technologie
35 860 Kč
Stavebnictví a reality
33 942 Kč
Management 33 868 Kč
Strojírenství 32 722 Kč
Bezpečnost a ochrana 31 761 Kč
Bankovnictví 30 470 Kč
Zdravotnictví a sociální péče
30 366 Kč
Ekonomika, finance, účetnictví
30 229 Kč
Doprava, spedice, logistika
29 817 Kč
Marketing, reklama,
PR 29 734 Kč
Absolvent všeobecně
29 686 Kč

Aktuální mzdy absolventů
Absolvent VŠ 29 686 Kč
Absolvent SŠ 25 658 Kč
Rozdíl 4 028 Kč, 16 %

Pozn.: Celkové mzdy včetně odměn
Zdroj: Portál Platy.cz

IT nabízejí letos také nejvíce absolventských míst, jen v Česku chybí v oboru zhruba 14 tisíc lidí a firmy si tak cení každého zájemce. Když má za sebou technické vzdělání, tím lépe, berou ale kohokoliv, kdo má zájem se učit.

„Konkrétně v IT je juniorních uchazečů dlouhodobě nedostatek. U nás se od nich požadují buď zkušenosti z praxe, kterou čerpali při studiu, nebo schopnost analytického myšlení a zájem o tento obor budoucnosti. Velké množství adeptů přichází také poté, co absolvují externí technologické, tzv. re-skilling – akademie,“ říká Petr Bujalka, ředitel náboru Accenture ČR. Není proto výjimka, že IT zlákají leckterého absolventa ještě předtím, než si vyzkouší svoje první zaměstnání ve vystudovaném oboru.

„Momentálně hledáme především vývojáře na Javu a React převážně na pobočku do Ostravy, kde máme školicí akademii. Zároveň hledáme v Praze mladé Business Intelligence analytiky, pro které máme taktéž vlastní akademii. Míst je v dnešní době pro absolventy opravdu hodně, my pozorujeme, že se jich hlásí méně, mají mnoho možností, z čeho vybírat,“ uvádí Pavlína Janíková, viceprezidentka pro HR a marketing v Ness Czech.

Stejně nadějné uplatnění jako v IT najdou ve svých oborech i absolventi se zdravotnickým vzděláním a mladí pedagogové. Horší je situace ve službách. „Nábory probíhají ve všech sektorech, ale v porovnání s dobou před covidem je míst v administrativě, cestovním ruchu a přidružených oborech stále výrazně méně,“ podotýká Kristýna Králová z personální agentury Hays.

Útlum cestovního ruchu ztížil nástup absolventů hotelových škol, i když o zaměstnance na výkonné pozice v pohostinství je zájem, protože v době nucené covidové přestávky řada kuchařů a číšníků svá místa opustila.

Hledáte práci v IT? Vyberte si ze široké nabídky nejlépe placených míst na portálu jobDNES.cz.

„Těžší pozici mají absolventi všeobecně zaměřených oborů, to ale neplatí paušálně – výrobní firmy hledají například mladé s jazykovým vzděláním, roste poptávka po odbornících na podporu duševního zdraví,“ poznamenává Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Vzdělání „od všeho trochu“ nikoho nenadchne

Ze středoškoláků mají výrazně lepší vyhlídky ti, kteří mají za sebou maturitu a odborný výcvik a jsou vysoce kvalifikovanými odborníky pro náročná dělnická a službová povolání. „U absolventů středních škol často kromě zaměření hraje roli, zda se rádi učí nové věci, mají zájem o danou pracovní náplň a chtějí se dále vzdělávat,“ říká Zuzana Pánková, HR manažerka E.ON.

Ponecháme-li stranou gymnaziální vzdělání, s nímž přichází na trh práce jen nepatrný zlomek absolventů, postihuje současná situace mladé lidi z učebních oborů, kde se nárůst počtu nezaměstnaných blíží 50 procentům. „ Je zřejmé, že koronavirovou epidemií byla nejvíce zasažena výrobní a obslužná sféra a absolventi zde nacházejí uplatnění velmi obtížně,“ vysvětluje Michal Novák.

Pro vyučené řemeslníky ale žádný stop stav není. „Prakticky obratem najdou uplatnění všichni, kdo se vyučili nějakému řemeslu: lakýrníci, klempíři, instalatéři, elektrikáři, všech je aktuálně na trhu opravdu velký nedostatek,“ uvádí Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Jak se vyvíjely mzdy absolventů
 Pozice 20192020 2021
Vývojář Java až 40 000 Kč až 45 000 Kč až 45 000 Kč
Junior účetní 30 000 Kč 35 000 Kč až 40 000 Kč
Asistentka manažera28 000 Kč 33 000 Kč 33 000 Kč
HR Administrátor 33 000 Kč 37 000 Kč 37 000 Kč
Marketingový specialista 39 000 Kč 38 000 Kč 37 000 Kč

Pozn.: Průměrná, popř. maximální nabízená hrubá měsíční mzda bez bonusů v Praze a velkých městech u absolventů s alespoň roční praxí při studiu. Zdroj: Hays

Nezaměstnanost absolventů vysokoškoláků je u nás velmi nízká, mimo jiné i díky tomu, že nyní absolvují početně velmi slabé ročníky. „Nejvyšší míra nezaměstnanosti je kromě absolventů uměleckých oborů, kde je hodně takzvaných svobodných povolání, u humanitně zaměřených odvětví, v některých krajích hledají hůře práci lidé ze zemědělských a přírodovědných oborů,“ informuje Michal Novák z Profesia.cz.

Nemáte praxi? Nevadí, ale je třeba zabrat!

O tom, kde se dá čekat největší tlačenice, vypovídají reakce na inzerované pozice. Podle portálu Profesia.cz rostl počet odpovědí téměř ve všech oborech. „Obecně je větší zájem o místa v administrativě, o nabídky zaměřené na překladatelství a tlumočnictví a o pozice v hotelnictví a gastronomii. To ale zejména proto, že zde je nabízených míst méně,“ vysvětluje Michal Novák.

Podle Radoslava Kavuliče, HR ředitele společnosti SSI Group, mají letošní maturanti a vysokoškoláci jednu z nejlepších výchozích pozic na trhu práce, nikdo jim totiž nevyčítá nedostatek praxe: „Absolventům se v době pocovidové otevřely nevídané možnosti. A to i na pozicích, kde byla běžně vyžadována několikaletá pracovní zkušenost. Nedostatek pracovní síly, prázdniny, to všechno jim hraje do karet,“ objasňuje.

Hodně kariérních příležitostí nabízí například rostoucí obor podnikových služeb. „Firemní vzdělávání se proto dostává v řadě společností mezi priority,“ říká Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Pro nerozhodnuté pořádají ve velkých firmách trainee programy, kde nováčci absolvují kolečko po jednotlivých odděleních. „Mladí si během roku vyzkoušejí práci na různých pozicích, takže pak mají lepší přehled, jak firma funguje. A na základě vlastních zkušeností si mohou lépe vybrat obor, v němž u nás chtějí působit,“ přibližuje Zuzana Pánková z E.ON.

Anketa: Které pozice obsazujete mladými nejčastěji?

Je to nepřeberné množství rozmanitých pozic, za všechny zmíním ty z poslední doby, které mám v čerstvé paměti: asistent obchodního oddělení, asistentka revizního oddělení, ‚letající‘ údržbář, pracovnice fyzické ostrahy a recepční.
Radoslav Kavulič, HR ředitel SSI GROUP

Nejčastěji u nás nastupují na pozice juniorních analytiků v technologické části nebo jazykově vybavených generalistů v týmu, který poskytuje outsourcingové služby.
Petr Bujalka, manažer náboru Accenture ČR

Na většinu pozic je možné přijmout mladé lidi. Nemáme taková místa, která by jimi obsadit nešla. Stačí mít seniora, který juniora povede, a absolventa, jenž má chuť se učit.
Pavlína Janíková, viceprezidentka pro HR a marketing v Ness Czech

Podporujeme růst a vnitřní burzu práce. Absolvent gymnázia může začít například na pozici v zákaznickém servisu a pak se posunout na jiné místo. Možností je u nás mnoho a záleží na šikovnosti, učenlivosti a motivaci každého zaměstnance.
Zuzana Pánková, HR manažerka společnosti E. ON

  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražil vám dodavatel elektřinu nebo plyn? Braňte se, možností je několik

Premium Zvyšování cen energií je v současné době žhavým tématem. Měli jste i vy ve schránce dopis, že váš dodavatel musí cenu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Na trhu práce drží trumfy ajťáci, Černý Petr je pro hotelovky a umělce

I když je hledání prvního místa oproti době předcovidové o něco složitější, nedá se říci, že absolventi nenajdou...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Když není buddy, pomůže vyřídilka. Jak uspět v první práci a co určitě nedělat

Nádech výdech... a je to tady. První zaměstnání, první šéf, první kolegové. Budete s nimi na jednom pracovišti ještě za...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...