Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na trhu práce drží trumfy ajťáci, Černý Petr je pro hotelovky a umělce

I když je hledání prvního místa oproti době předcovidové o něco složitější, nedá se říci, že absolventi nenajdou uplatnění. Je ale nutné dodat: jak kteří.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Informační technologie byly doposud odvětvím, které absolventi netechnických oborů okukovali spíš z dálky. Několik covidových lockdownů ale způsobilo na trhu práce malý převrat. Lidé ve firmách, stejně jako studenti, začali zapojovat kamery, nastavovat programy, chatovat, zkrátka dorozumívat se online. Ti ambicióznější zaplnili programátorské kurzy a rázem je z IT branže jednička, což potvrdil i letošní průzkum atraktivity oborů personálně poradenské společnosti Randstad.

„Informační technologie mají nadstandardní podmínky, během pandemie silně rostly a umožnily fungování i dalších sektorů, je tedy logické, že jejich atraktivita ještě stoupla,“ říká ředitel Randstadu Jacek Kowalak.

TOP obory podle mezd

Středoškoláci
Management 29 519 Kč
Informační technologie
28 614 Kč
Stavebnictví a reality
27 981 Kč
Elektrotechnika, energetika
27 735 Kč
Automobilový průmysl
26 989 Kč
Strojírenství 26 827 Kč
Bankovnictví 26 569 Kč
Marketing, reklama, PR
26 485 Kč
Bezpečnost a ochrana
26 361 Kč
Žurnalistika, polygrafie, média
26 314 Kč
Absolvent všeobecně
25 658 Kč

Vysokoškoláci
Informační technologie
35 860 Kč
Stavebnictví a reality
33 942 Kč
Management 33 868 Kč
Strojírenství 32 722 Kč
Bezpečnost a ochrana 31 761 Kč
Bankovnictví 30 470 Kč
Zdravotnictví a sociální péče
30 366 Kč
Ekonomika, finance, účetnictví
30 229 Kč
Doprava, spedice, logistika
29 817 Kč
Marketing, reklama,
PR 29 734 Kč
Absolvent všeobecně
29 686 Kč

Aktuální mzdy absolventů
Absolvent VŠ 29 686 Kč
Absolvent SŠ 25 658 Kč
Rozdíl 4 028 Kč, 16 %

Pozn.: Celkové mzdy včetně odměn
Zdroj: Portál Platy.cz

IT nabízejí letos také nejvíce absolventských míst, jen v Česku chybí v oboru zhruba 14 tisíc lidí a firmy si tak cení každého zájemce. Když má za sebou technické vzdělání, tím lépe, berou ale kohokoliv, kdo má zájem se učit.

„Konkrétně v IT je juniorních uchazečů dlouhodobě nedostatek. U nás se od nich požadují buď zkušenosti z praxe, kterou čerpali při studiu, nebo schopnost analytického myšlení a zájem o tento obor budoucnosti. Velké množství adeptů přichází také poté, co absolvují externí technologické, tzv. re-skilling – akademie,“ říká Petr Bujalka, ředitel náboru Accenture ČR. Není proto výjimka, že IT zlákají leckterého absolventa ještě předtím, než si vyzkouší svoje první zaměstnání ve vystudovaném oboru.

„Momentálně hledáme především vývojáře na Javu a React převážně na pobočku do Ostravy, kde máme školicí akademii. Zároveň hledáme v Praze mladé Business Intelligence analytiky, pro které máme taktéž vlastní akademii. Míst je v dnešní době pro absolventy opravdu hodně, my pozorujeme, že se jich hlásí méně, mají mnoho možností, z čeho vybírat,“ uvádí Pavlína Janíková, viceprezidentka pro HR a marketing v Ness Czech.

Stejně nadějné uplatnění jako v IT najdou ve svých oborech i absolventi se zdravotnickým vzděláním a mladí pedagogové. Horší je situace ve službách. „Nábory probíhají ve všech sektorech, ale v porovnání s dobou před covidem je míst v administrativě, cestovním ruchu a přidružených oborech stále výrazně méně,“ podotýká Kristýna Králová z personální agentury Hays.

Útlum cestovního ruchu ztížil nástup absolventů hotelových škol, i když o zaměstnance na výkonné pozice v pohostinství je zájem, protože v době nucené covidové přestávky řada kuchařů a číšníků svá místa opustila.

Hledáte práci v IT? Vyberte si ze široké nabídky nejlépe placených míst na portálu jobDNES.cz.

„Těžší pozici mají absolventi všeobecně zaměřených oborů, to ale neplatí paušálně – výrobní firmy hledají například mladé s jazykovým vzděláním, roste poptávka po odbornících na podporu duševního zdraví,“ poznamenává Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Vzdělání „od všeho trochu“ nikoho nenadchne

Ze středoškoláků mají výrazně lepší vyhlídky ti, kteří mají za sebou maturitu a odborný výcvik a jsou vysoce kvalifikovanými odborníky pro náročná dělnická a službová povolání. „U absolventů středních škol často kromě zaměření hraje roli, zda se rádi učí nové věci, mají zájem o danou pracovní náplň a chtějí se dále vzdělávat,“ říká Zuzana Pánková, HR manažerka E.ON.

Ponecháme-li stranou gymnaziální vzdělání, s nímž přichází na trh práce jen nepatrný zlomek absolventů, postihuje současná situace mladé lidi z učebních oborů, kde se nárůst počtu nezaměstnaných blíží 50 procentům. „ Je zřejmé, že koronavirovou epidemií byla nejvíce zasažena výrobní a obslužná sféra a absolventi zde nacházejí uplatnění velmi obtížně,“ vysvětluje Michal Novák.

Pro vyučené řemeslníky ale žádný stop stav není. „Prakticky obratem najdou uplatnění všichni, kdo se vyučili nějakému řemeslu: lakýrníci, klempíři, instalatéři, elektrikáři, všech je aktuálně na trhu opravdu velký nedostatek,“ uvádí Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Jak se vyvíjely mzdy absolventů
 Pozice 20192020 2021
Vývojář Java až 40 000 Kč až 45 000 Kč až 45 000 Kč
Junior účetní 30 000 Kč 35 000 Kč až 40 000 Kč
Asistentka manažera28 000 Kč 33 000 Kč 33 000 Kč
HR Administrátor 33 000 Kč 37 000 Kč 37 000 Kč
Marketingový specialista 39 000 Kč 38 000 Kč 37 000 Kč

Pozn.: Průměrná, popř. maximální nabízená hrubá měsíční mzda bez bonusů v Praze a velkých městech u absolventů s alespoň roční praxí při studiu. Zdroj: Hays

Nezaměstnanost absolventů vysokoškoláků je u nás velmi nízká, mimo jiné i díky tomu, že nyní absolvují početně velmi slabé ročníky. „Nejvyšší míra nezaměstnanosti je kromě absolventů uměleckých oborů, kde je hodně takzvaných svobodných povolání, u humanitně zaměřených odvětví, v některých krajích hledají hůře práci lidé ze zemědělských a přírodovědných oborů,“ informuje Michal Novák z Profesia.cz.

Nemáte praxi? Nevadí, ale je třeba zabrat!

O tom, kde se dá čekat největší tlačenice, vypovídají reakce na inzerované pozice. Podle portálu Profesia.cz rostl počet odpovědí téměř ve všech oborech. „Obecně je větší zájem o místa v administrativě, o nabídky zaměřené na překladatelství a tlumočnictví a o pozice v hotelnictví a gastronomii. To ale zejména proto, že zde je nabízených míst méně,“ vysvětluje Michal Novák.

Podle Radoslava Kavuliče, HR ředitele společnosti SSI Group, mají letošní maturanti a vysokoškoláci jednu z nejlepších výchozích pozic na trhu práce, nikdo jim totiž nevyčítá nedostatek praxe: „Absolventům se v době pocovidové otevřely nevídané možnosti. A to i na pozicích, kde byla běžně vyžadována několikaletá pracovní zkušenost. Nedostatek pracovní síly, prázdniny, to všechno jim hraje do karet,“ objasňuje.

Hodně kariérních příležitostí nabízí například rostoucí obor podnikových služeb. „Firemní vzdělávání se proto dostává v řadě společností mezi priority,“ říká Jitka Součková z Grafton Recruitment.

Pro nerozhodnuté pořádají ve velkých firmách trainee programy, kde nováčci absolvují kolečko po jednotlivých odděleních. „Mladí si během roku vyzkoušejí práci na různých pozicích, takže pak mají lepší přehled, jak firma funguje. A na základě vlastních zkušeností si mohou lépe vybrat obor, v němž u nás chtějí působit,“ přibližuje Zuzana Pánková z E.ON.

Anketa: Které pozice obsazujete mladými nejčastěji?

Je to nepřeberné množství rozmanitých pozic, za všechny zmíním ty z poslední doby, které mám v čerstvé paměti: asistent obchodního oddělení, asistentka revizního oddělení, ‚letající‘ údržbář, pracovnice fyzické ostrahy a recepční.
Radoslav Kavulič, HR ředitel SSI GROUP

Nejčastěji u nás nastupují na pozice juniorních analytiků v technologické části nebo jazykově vybavených generalistů v týmu, který poskytuje outsourcingové služby.
Petr Bujalka, manažer náboru Accenture ČR

Na většinu pozic je možné přijmout mladé lidi. Nemáme taková místa, která by jimi obsadit nešla. Stačí mít seniora, který juniora povede, a absolventa, jenž má chuť se učit.
Pavlína Janíková, viceprezidentka pro HR a marketing v Ness Czech

Podporujeme růst a vnitřní burzu práce. Absolvent gymnázia může začít například na pozici v zákaznickém servisu a pak se posunout na jiné místo. Možností je u nás mnoho a záleží na šikovnosti, učenlivosti a motivaci každého zaměstnance.
Zuzana Pánková, HR manažerka společnosti E. ON

  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl opatrovníka, ale byl svéprávný. Banka mu přesto nedala jeho peníze

Soudem určený opatrovník pro nakládání s majetkem nijak neomezuje danou osobu v případě, že ji soud zároveň neomezil na svéprávnosti. V praxi se ale stává, že je banka přespříliš obezřetná a peníze...

16. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

Dukovany rozjíždějí nábory. Poptávají elektroinženýry či šéfa bezpečnosti

Vítěz na dostavbu dalšího jaderného bloku je znám sotva osmačtyřicet hodin, ale české podniky na náborech lidí pracují už několik měsíců. A to včetně samotného ČEZ.

19. července 2024

Aby letní hodokvas neprodražil dovolenou. Kolik může stát zdravotní péče

Premium

Na poskytnutí bezplatné zdravotní péče se nedá ani v zemích Evropské unie na sto procent spolehnout. Riziky jsou různé doplatky na recepty, léky, vyšetření nebo i pobyt na lůžku. Nejdražší je ale...

18. července 2024

O hypotéky se zvedá zájem. Zmapovali jsme nejlepší nabídkové sazby

Premium

Výrazné zlevňování hypotečních úvěrů se podle odborníků nedá očekávat. Řada lidí proto již nečeká a žádá o hypotéku. Trh s hypotékami se tak postupně rozhýbává, což potvrzuje aktuální situace na...

17. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...