Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce, přibližuje v rozhovoru pro iDNES.cz zakladatel StartupJobs Filip Mikschik.

Filip Mikschik | foto: StartupJobs

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za poslední roky. Znamená to, že každý má šanci najít práci? Nebo si více vybíráme?
Z našich dat vidíme, že lidé se po práci poohlíží neustále a většina je více či méně připravena práci změnit, ale vybírají si a hledají, co jim více sedne. Takže šanci najít práci má určitě každý, pokud se tomu bude věnovat. I hledání práce je práce a jen tak vám do klína neskočí.

Hledáte práci s nejvyššímim platem? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Publikovali jsme již řadu článků jak napsat životopis a jak se připravit na pohovor. Kde dělají uchazeči o práci největší a nejčastější chyby?
Těch chyb je celá řada, od toho, že člověk neví, na jakou nabídku se hlásí a obesílá firmy generickým textem přes nesmyslně dlouhé životopisy plné chyb a nadbytečných informací až po to, že zájemce nedorazí včas na pohovor.

Doporučuji si pracovní nabídky pozorně nastudovat a připojit text přizpůsobený požadavkům pozice. Ideální rozsah životopisu je jedna strana A4.

Před samotným pohovorem je dobré poznat danou společnost. Pokud se hlásíte na marketingovou pozici, určitě byste si měli důkladně prohlédnout komunikaci firmy na různých kanálech a připravit si pár bodů k tomu, co se vám na ni líbí a co byste naopak změnili.

Také byste měli mít jasno v tom, jaké jsou vaše představy ohledně odměny a jakou minimální odměnu jste schopni přijmout. Připravte si i otázky na zaměstnavatele, je pravděpodobné, že na ně dojde a vy můžete ukázat svůj zájem.

Jsou dnešní mladí náročnější než starší generace, co se týká mzdy, benefitů a pracovních podmínek vůbec?
Určitě mají vyšší nároky. Jak platové, kde oproti předchozím generacím mají sebevědomí a nebojí se říct si o vyšší mzdu, tak i v případě benefitů, svobody a nastavených podmínek. Je to také dáno prostředím, ve kterém vyrostli, vždy měli mnoho možností na výběr a nebáli se sáhnout po tom nejlepším. To samé dělají na pracovním trhu.

V současné době přichází na pracovní trh mladí lidé po škole. Kdy je lepší hledat práci? Dá se říci, ve kterém měsíci je největší nabídka pracovních pozic a kdy naopak poptávka?
Z mého pohledu je ideální se po práci poohlížet ještě při studiu a alespoň na částečný úvazek se zapojit do pracovního procesu. Ani ne tak pro peníze, jako pro zkušenosti, které za tu dobu můžete nasbírat. Ty pomáhají rozvíjet přemýšlení, disciplínu a práci v kolektivu, což jsou vlastnosti, které se hodí jak při hledání práce, tak i v podnikání.

Obecně nejvíce lidí hledá práci po novém roce a po prázdninách, tedy v lednu a v září, což může být spojeno s tím, že se návrat do práce po dovolených nevydařil zcela podle představ. Nejmenší zájem o změnu práce je naopak v červenci a prosinci.

Tyto trendy kopíruje poptávka ze strany firem. Pro uchazeče je tedy vhodné se hlásit na pracovní nabídky právě v tyto měsíce, kdy, ačkoliv je menší nabídka, je zároveň mnohem menší konkurence.

Dříve bylo problematické, že potenciální zaměstnavatelé hledali lidi s praxí. Mají dnes absolventi šanci i bez jakýchkoliv zkušeností?
O juniory je zájem stále vyšší. I vzhledem k trvalému nedostatku kvalitních zaměstnanců, respektive poptávce, která vysoce převyšuje nabídku, jsou firmy stále ochotnější vytvářet interní akademie, vzdělávací programy a své nováčky si vychovávat. Zejména pokud se bavíme o IT a technologických pozicích. Nicméně jistá snaha o získání prvních zkušeností je po juniorech určitě vyžadována. Hlavně tam, kde je možné samostudium.

Jaká byla vaše cesta? Kam jste nastoupil po škole, jak jste práci hledal a jaké byly vaše první zkušenosti?
Já osobně jsem založil StartupJobs již během studia na vysoké škole, takže místo nástupu do zaměstnání přišlo rovnou podnikání. A určitě v tom nevidím chybu, zpětným pohledem bych se do podnikání pustil i dříve.

Pokud se bavíme o úplně první práci, tak jsem tehdy v 16 našel inzerát na pracovní pozici programátora a roky pracoval pro jednu menší firmu, aniž bych majitele kdykoliv potkal, takže vlastně mohu říct, že jsem měl remote práci již před šestnácti lety.

Váš slogan zní „Buď žralok, pracuj pro startup“. Tady jste asi přesvědčen, že startupy jsou jedna z možností, kam by měli absolventi zaměřit svou pozornost? Proč?
Z mého pohledu jsou tyto mladé firmy ideálním vstupem do pracovního světa, a to hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že startup roste a spolu s ním i jeho lidé. Nezřídka se stane, že nastoupíte jako jeden z prvních zaměstnanců, ani se neohlédnete, a už máte za sebou několik desítek kolegů, kteří přišli po vás.

Dalším důvodem je vhodná kombinace svobody a zodpovědnosti, kde člověk dostane velké množství obojího a má tak šanci opravdu ukázat, co v něm je. Jak říká jeden z našich kolegů, za rok ve startupu se naučíte tolik, jako za několik let v korporaci. Navíc za vámi bude práce mnohem více vidět.

V neposlední řadě jde také o určitou prestiž. Dříve platilo, že se do velkých korporací chodilo za zajímavým zářezem do životopisu. Dnes to platí právě u startupů a člověk, který startupovou zkušenost má, je pro korporáty horkým zbožím. Takže pokud budete chtít ze startupu přejít do „klasické“ nadnárodní firmy, budete to mít snazší.

Filip Mikschik

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou.
  • V roce 2012 založil StartupJobs.cz, jehož hlavní myšlenkou byl jednoduchý přístup ke startupům.
  • Díky investorům se z webové stránky, kterou začal vytvářet sám, stal největší český startup portál nejen s pracovními nabídkami.
  • Pravidelně přednáší na vysokých školách a snaží se ukázat mladé generaci, že začít s vlastním byznysem není složité.
  • Za dobu své existence pomohl StartupJobs.cz získat práci již 23 tisícům zájemcům.

Do velkých korporací se možná chodí i za vyšší mzdou? Jak startupy platí?
Dalo by se říct, že vlastně obdobně jako jinde. Startupy jsou firmy, které jsou co do odměny plně konkurenceschopné. Konkrétní výše mzdy se odvíjí od oboru, přičemž nejvyšší mzdy jsou tradičně v IT. Seniorní ajťák si tak v průměru vydělá 100 tisíc měsíčně, seniorní markeťák 60 tisíc a zhruba stejně také kreativec

Startupy jsou také více otevřené dalším, méně obvyklý formám finančního odměňování. Oblíbeným bonusem bývají například ESOPy (employee stock ownership plan), přes které mohou zaměstnanci vlastnit podíl ve společnosti a mít podíl na zisku.

Startupy často nabízejí například neomezený home office či dovolenou. Volný čas a prostor na organizaci pracovního dne jsou nevyčíslitelnými položkami, které korporát mnohdy nedokáže nabídnout.

Jaké jsou výhody a nevýhody startu kariéry v mladé firmě?
Stejně jako práce ve velké korporaci nesedne všem, ani práce ve startupu není úplně pro každého. Je to o tom, co od práce čekáte. Jestli hledáte autonomii, nebo vám naopak vyhovuje jasný řád a dané postupy. Já bych doporučil vyzkoušet si obojí a mít tak srovnání na vlastní kůži. Každý si pak může uvědomit, co mu více sedne. Znám celou řadu lidí, kteří tyto světy pravidelně střídají, a právě tato pestrost je baví. O tom by vlastně celé hledání kariérní cesty mělo být. Najít to, co vás bude více bavit a naplňovat.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Zápach z grilu, hluk sekačky i večírků. Právník radí, jak na sousedské problémy

Sousedy si nevybíráme, ale musíme vedle nich žít. Co když nás však obtěžují jejich letní grilovačky nebo bujaré...

Spořicí účty už zhodnotí vklady i o více než 5 procent. Kde úročí nejvíc?

Inflace meziročně stoupla na 17,5 procenta a nejspíš dál poroste. Základní úroková sazba, kterou se ČNB snaží krotit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

KOMENTÁŘ: Přichází doba stěhování, paneláky jsou časovaná bomba

Premium Bydlení v Česku prochází prudkým vývojem. Díky nízkým sazbám hypoték si i méně majetní Češi mohli dopřát vlastní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očekávám těžký rok, rok a půl, říká ekonom Bezděk. Zdražování se mu zdá přehnané

Premium Vladimír Bezděk je uznávaný ekonom a investor. Má zkušenosti z České národní banky i korporátu a byl expert na...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Studentská brigáda v zahraničí. Jak je to s pojištěním a daněmi

Za studenty platí ve většině případů pojištění stát. Léto a prázdniny jsou ale také obdobím brigád. Kdy je nutné...

Dovednosti, které stroj nezvládne, jsou žádané. Značně ovlivní kariéru

Čím méně kvalifikovaná pozice, tím více se pracanti drží přesvědčení, že si se svými schopnostmi vystačí až do důchodu....

Nedonášejí. Oznamují nekalosti. Jak v Česku funguje whistleblowing

Mají ji Zásilkovna, Zentiva, Sportisimo i Úřad městské části Brno-střed. Jejich zaměstnanci mohou bez obav, že je někdo...

Jak poznat organizaci, v níž vám hrozí role obětního beránka

V organizacích a firmách se řeší problémy různě. Buď tak, že se snaží co nejrychleji odhalit „viníka“ a obětního...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...