Absolvent se firmě vyplatí

aktualizováno 
K získání dobré pozice už nepotřebujete několik let praxe. Využijte příležitosti a ukažte firmě svůj talent.

Absolventi mají na trhu práce zvláštní pozici, ne však nutně horší. „Pro firmu mají spoustu výhod. Odvádějí vyšší výkon za méně peněz,“ říká Martin Heger, jednatel společnosti Heger & Partner a externí pedagog na katedře personalistiky VŠE v Praze. V rozhovoru radí, jak pozici absolventa využít ke startu úspěšné kariéry.

Čím se čerství absolventi vysokých škol odlišují od ostatních uchazečů o práci?
Jejich obrovskou výhodou je flexibilita a „pracovní čistota“. Nejsou zkaženi jiným podnikem. Mají čistou hlavu a velmi rychle nasávají pracovní dovednosti. Umějí dát netradiční zpětnou vazbu, vidí vše svýma očima. Pro každého zaměstnavatele je důležitá také cena zaměstnanců na trhu práce. Absolvent dostává nástupní plat menší v porovnání s ostatními. Přitom dosahuje zpravidla vyššího výkonu. Jejich pracovní nasazení v prvních dvou letech bývá fantastické, někdy až ohromující. Je to přirozené, chtějí se rychle vyrovnat ostatním.

Jakou nejčastější chybu dělají absolventi při hledání práce?
Základní chybou je, že nechávají všechno na poslední chvíli. Je důležité si už během studia vytvořit vazbu na odvětví, ve kterém chtějí po škole pracovat. Doporučuji také navštěvovat akce, kde se renomované firmy představují a lákají vysokoškoláky do svých řad.

Už při škole je třeba vyvíjet vlastní iniciativu - posílat maily, dopisy, hledat na webu. Vytvořit motivační dopis, ve kterém zaujmete a odlišíte se od masy. Kurzy, zahraniční stáže či certifikace ukazují, že jste na sobě pracovali a že máte dobré základy. Je vhodné mapovat pracovní trh už během studia třetího či čtvrtého ročníku a v posledním ročníku už někde pracovat. Pasivně očekávat, že práci vždy najdete, je přežitek. Musíte se hodně snažit, pokud budete chtít místo, které vás bude opravdu naplňovat.

Čím může uchazeč zaručeně zaujmout?
Je to soubor tří věcí - studijní výsledky, zkušenosti a odlišnosti. V životopise budete všechny tyto tři kolonky vyplňovat. Na druhou stranu počítejte s tím, že podobných životopisů dostane personalista na stůl mnoho a jejich první třídění bude velmi rychlé. Čím méně údajů o svých aktivitách tam budete uvádět, tím rychleji pak budete z kola venku.

Jak sestavit správný životopis po formální stránce?
Pokud váháte, klidně zavolejte přímo na personální oddělení podniku, ve kterém byste rádi pracovali. Otevřeně řekněte, že jste ještě nikdy nepsali životopis, ať vám pošlou vzor. Zahraniční společnosti mají standardizované životopisy a to samé můžete zkusit u personálních agentur. Není třeba vymýšlet vymyšlené. V životopisu se uvádí nejdříve studium - poslední ukončené vzdělání, pak kurzy, školení, certifikace. Následuje praxe od současnosti do minulosti. Na závěr připojíte zájmy a ostatní informace.

Jak se připravit na pohovor?
Každý personalista má svůj vlastní styl výběru, podléhá osobnímu dojmu, podnikové kultuře a podobně. Musíte se tedy především přizpůsobit tomuto stylu, ať chcete nebo ne. Pro začátek je dobré zvolit zlatou střední cestu. Neupozorňovat příliš na sebe nebo na své úspěchy, neoponovat názorům personalisty.

Měli byste působit profesionálně, ale s určitým odstupem. Při pracovním pohovoru je velmi důležité, abyste měli připravené otázky, které vás zajímají. Předem si nastudujte informace o daném podniku, o jeho strategii, počtu zaměstnanců, obratu, ale zajímejte se i o školení, hodnocení, kariéru. Zde musíte ukázat, že máte opravdu zájem pracovat v této konkrétní společnosti.

ŽIVOTOPIS: jak se správně prezentovat, abyste zaujali? 

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Termín pro přiznání daně z příjmů se blíží

Kurzy.cz Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2018 je 1. duben 2019. Tento den je ...

Najdete na iDNES.cz