Zvýšení cen pojištění mohou řidiči obejít

  23:14aktualizováno  23:14
Přestože pojišťovny zvyšují od příštího roku minimální sazby povinného pojištění motoristů o 650 korun, řada řidičů to může malou fintou obejít. Kdo totiž uzavře smlouvu v následujících dvou měsících, měl by mít pojištění po dvanáct následujících měsíců ještě za letošní ceny. Některé zprostředkovatelské firmy dokonce podle neoficiálních informací radí, že kdo chce ušetřit, ať účelově vypoví současnou smlouvu a uzavře novou roční smlouvu.

"Lidé v Česku přijdou na ledacos, a pokud vím, pojišťovny zatím přesně nevědí, jak budou postupovat," řekl jeden z pojišťovacích agentů, který si však nepřál být jmenován.

Problém řeší i Česká kancelář pojistitelů. "Zřejmě dáme pojišťovnám doporučení, aby v případech, kdy se letošní smlouvy budou měnit až třeba v polovině příštího roku, doúčtovali klientům cenu, která plně zohlední zvýšení cen v příštím roce," řekl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

Minimální sazby pojistného jsou podle Jakuba Hradce vyhlašovány na kalendářní rok, a proto musí jednotliví klienti pojišťoven zaplatit celou částku. "Pokud tedy bude mít někdo splatnost nového pojistného až třeba v červenci, musí v tom zbývajícím období do konce roku zaplatit i to, co během ledna až července ušetřil," tvrdí.

Nabídku některých společností v oblasti distribučních sítí označuje Hradec za krátkozraké a nekorektní chytračení.

Samy pojišťovny zatím nemají zcela jasno, jak budou postupovat a jaké ceny účtovat. Při dotazu jejich zástupci většinou uvádějí, že počkají na doporučení kanceláře pojistitelů. To však není závazné a podle dostupných informací není vyloučeno, že v rámci konkurenčního boje nemusí být pojišťovny v přístupu jednotné.

"Jestli se má dostavit efekt, tedy že pojišťovny mají být schopny plně krýt své závazky, je třeba ceny doúčtovávat. Pokud se chce některá pojišťovna vydat cestou ohrožení svých závazků, tak je to samozřejmě věc, která dříve či později zaujme státní dozor," soudí Hradec.

Pojišťovací trh dozoruje ministerstvo financí. Na zaslané otázky k tomuto problému však do uzávěrky listu příslušní úředníci nebyli schopni odpovědět.

V názorech na daný problém však existují určité rozpory již nyní. Generální ředitel České podnikatelské pojišťovny Vlastimil Navrátil je přesvědčen, že řidiči, kteří ještě do konce letošního roku uzavřou zcela nové smlouvy, by měli mít plně nárok na letošní sazby. Podle Hradce by však neměl být rozdíl mezi tím, jestli jde o "nového řidiče", nebo o účelově vypovězenou a uzavřenou smlouvu. "Zvýšení cen je dané nárůstem škod, takže v doúčtování by neměl být rozdíl," řekl.

S účelovým vypovídáním smluv, které by v případě případě automobilů s vyšším objemem či nákladních aut mohlo znamenat i úsporu několika tisíc korun, však mohou být podle odborníků problémy. "Klient by se mohl dostat do situace, kdy bude krátkodobě pojištěn u dvou pojišťoven, a to je nepřípustné," uvedl Navrátil. Podle mluvčího České pojišťovny by také při této spekulaci mohl část pojištění platit dvakrát, takže snaha ušetřit by se nemusela vyplatit.

Pojišťovny chystají v následujících týdnech nové reklamní kampaně, jejichž cílem bude udržet současné a získat nové klienty. V loňském roce utratily na klasickou reklamu přes 600 milionů korun a letos se již očekávají nižší výdaje.

Do značné míry pojišťovny spoléhají, že chuť klientů ušetřit spekulačním zrušením smlouvy nebude velká. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti AVE marketing z letošního srpna jsou totiž tři čtvrtiny klientů se svou pojišťovnou spokojeny. O své pojišťovně pro příští rok je rozhodnuto téměř 60 procent lidí a největší roli hraje právě spokojenost se současnou pojišťovnou. Z těchto lidí je pak téměř 95 procent osob rozhodnuto zůstat u stávající pojišťovny.

Zvýšením minimálních sazeb pojistného pro příští rok o třicet procent se stále ještě zabývá ministerstvo financí i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zkoumá, jestli pojišťovny neuzavřely před vyhlášením nových cen pojistného kartelovou dohodu, a jejich rozhodnutí by mohl ještě zvrátit. "Úřad s největší pravděpodobností ukončí své šetření tento týden," řekl jeho mluvčí Jozef Machů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

ilustrační snímek

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz