Životní pojištění pro zaměstnance se vyplatí i firmě

  11:58aktualizováno  11:58
Informovanost o životním pojištění, ve kterém pojistné za své zaměstnance platí nebo na ně alespoň přispívají jejich zaměstnavatelé, je v porovnání s podobnou možností vyplývající z penzijního připojištění stále nedostatečná.

Mnohdy ovýhodách životního pojištění nevědí nejenom manažeři, ale dokonce ani předáci odborových organizací. "Přitom všechny strany z něj mají v důsledku přiznaných daňových úlev výhody ­ zaměstnanci, zaměstnavatelé, odbory i stát," tvrdí tisková mluvčí pojišťovny Generali Martina Kurfirstová a dodává, že jednotlivé podniky si tak zajišťují i vysoce kvalifikované pracovníky.

Ekonomické myšlení zvítězilo

Nárok na odpisy z daňového základu zákonodárci přiřkli vedle penzijního připojištění také životnímu pojištění buď pro případ dožití, nebo pro případ smrti či dožití, dále důchodovým pojištěním sjednávaným komerčními pojišťovnami. Podmínkou přiznání daňových výhod se stala smlouva sjednaná minimálně na pět let, přičemž nárok na výplatu dohodnuté částky může vzniknout nejdříve po dosažení 60 let věku.

"Pokud si životní pojištění pro sebe sjedná sám klient a nikdo mu na ně nepřispívá, je vše jasné," tvrdí Kurfirstová. "Ze základu daně z příjmu si může odpočítat až 12 000 korun ročně. Důležité však je, že stejnou maximální částku si zaměstnanec může (nemusí ji zahrnout do svého příjmu a následně pak danit) odečíst, pokud pojistné za něj hradí nebo na něj alespoň přispívá zaměstnavatel. Záleží jenom na ochotě zaměstnavatele platit svému zaměstnanci životní pojištění. Také zaměstnavatel si odepisuje ze svého daňového základu zákonem stanovenou částku placenou za životní pojištění svých zaměstnanců, maximálně to může být až 8000 korun ročně na pracovníka." Další velkou výhodou podle Kurfirstové je, že jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec ušetří i na dávkách sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Až do výše pojistného hrazeného za životní pojištění jsou odvody za sociální a zdravotní pojištění oběma stranám odpuštěny.

Obě strany vydělají

Zaměstnanec má například hrubý měsíční plat 10 000 korun (hrubá mzda byla v této výši uvedena pro přehlednost výpočtu ­ stejné zásady jsou však platné i u jiných příjmových skupin). Zaměstnavatel přidá svému pracovníkovi 500 korun měsíčně hrubého. Aby zaměstnanec dostal oněch 500 korun na ruku, tak by mu zaměstnavatel musel zvýšit měsíční mzdu o 571,40 korun. Povinností každého zaměstnance totiž je odvést z každé koruny své mzdy osm procent za sociální a

zaměstnavatelé mohou své zaměstnance pojistit i jiným způsobem...více v přiloženém článku

zdravotní pojištění, což v tomto případě představuje 45,70 korun a 4,5 procenta za zdravotní pojištění, to je 25,70 korun.

Sociální a zdravotní pojištění musí však z vyplácených mezd hradit i zaměstnavatel. Zákon mu stanoví, že z každé koruny vyplacené ve formě mzdy svým zaměstnancům musí státu odvést za sociální a zdravotní pojištění dalších 35 procent (28 procent z toho činí dávky za sociální pojištění a devět procent za pojištění zdravotní). Čili celkem na těchto dávkách státu odevzdá 47,5 procenta. Takže chce-li zaměstnanci přidat 500 korun čistého, tak na tuto částku musí zaokrouhleně vydělat dalších 237 korun. Kurfirstová v této souvislosti uvádí, že pečovat o zaměstnance se dá i jinak.

Pokud zaměstnavatel platí svým zaměstnancům životní či důchodové pojištění, které v sobě zahrnuje nejenom riziko smrti a úrazu, ale také spořící, v pojišťovně stále zhodnocovanou složku, tak obě strany jsou ve výši placeného pojistného zbaveny zmíněné daňové povinnosti spojené s odvody sociálního a zdravotního pojištění. Ušetří oněch 47,5 procenta, které při prostém zvýšení mzdy musí platit za pojistné na sociální zabezpečení, všeobecné zdravotní pojištění a na státní politiku zaměstnanosti. Ve formě životního pojištění tak lze zvýšit odměny zaměstnancům, aniž se to projeví ve mzdových nákladech. Navíc obě strany, zaměstnanec i zaměstnavatel, rok co rok odpočítávají ze svého daňového základu přiznávaného k dani z příjmu zmíněné částky stanovené zákonem.

Příklad
Navýšení hrubé měsíční mzdy o 666 Kč

Pokud navýší zaměstnavatel pracovníkovi hrubou mzdu o 666 korun, zaměstnanec dostane 348 korun čistého. Pokud se rozhodne, že uvedených 666 korun měsíčně bude zaměstnanci platit na jeho kapitálové životní či důchodové pojištění, tak mu za rok přispěje 7992 korunami. To je částka, která se blíží k limitu možnosti, kterou může zaměstnavatel z titulu placení pojistného za své zaměstnance odpočítat ze svého daňového základu. Zákon mu umožňuje odepsat si z něj 8000 korun na každého zaměstnance. Daňový základ se tak sníží i zaměstnanci. U něho je však možný odpis až do 12 000 korun.

 

Autor:

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu. Libra prudce reaguje

Kurzy.cz Britští poslanci dnes podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedma...

Najdete na iDNES.cz