Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Na životním pojištění nešetřete, jeho kvalita roste s cenou

Češi za své životní pojištění platí průměrně tisíc korun, cena za ideálně nastavenou pojistku však bývá většinou daleko vyšší. Výše pojistného by rozhodně neměla být hlavním parametrem při sjednávání pojistky, důležitější je výběr krytí rizik a limity plnění.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Ceny životního pojištění se v letošním prvním pololetí moc neměnily. Některé pojišťovny zavedly marketingové akce a slevy, ale to jsou spíše výjimky,“ popisuje aktuální vývoj na trhu analytik životního pojištění skupiny Partners Pavel Krejčík.

Průměrné pojistné v Česku je okolo 1 000 korun. Více za životní pojištění platí lidé ve městech než v regionech. Odborníci přitom tvrdí, že cena pojištění by se měla pohybovat na úrovni pěti procent příjmu toho, kdo má o pojištění zájem. „Pokud je pojistka správně nastavená, znamená to, že v případě vážného zdravotního problému klientovi opravdu dobře pomůže,“ vysvětluje Pavel Krejčík.

Kolik činí Partners index

Partners index životního pojištění třicátníka pracujícího v kanceláři vychází za první pololetí roku 2020 na 1 323 korun měsíčně. Pro člověka ve stejném věku, který má rizikovější manuální zaměstnání, je to 1 704 korun měsíčně.

„Index je spočítán na naši průměrnou smlouvu. Výše pojistných částek plus mínus odpovídá člověku s průměrným příjmem. Lidé s vyššími příjmy by měli mít pojistku s vyššími pojistnými částkami, a tedy i dražší na měsíční platbě. Na druhou stranu člověk s podprůměrným příjmem může mít pojistku levnější,“ charakterizuje parametry indexu Pavel Krejčík.

Dvacetiletým, kteří obvykle nemívají zdravotní potíže, vychází Partners index životního pojištění levněji. Za první pololetí 2020 činil pro kancelářské profese 1 018 korun, pro rizikovější manuální práce 1 317 korun měsíčně.

Zajímavé je sledovat, jak životní pojištění zdraží čtyřicátníkům. U nerizikových profesí byl index 2 014 korun měsíčně, pro rizikové práce dosáhl dokonce 2 471 korun za měsíc.

Partners index životního pojištění
Věk klienta 20 let 30 let40 let
Administrativní povolání 1 018 Kč 1 323 Kč2 014 Kč
Dělnická profese - práce v terénu 1 317 Kč 1 704 Kč2 471 Kč

„V současné době lidé nejčastěji řeší životní pojištění okolo 30 let věku, kdy zakládají rodinu. Na kvalitní pojistku by měl ale myslet i mladší člověk, protože jeho pojistka vychází podstatně levněji,“ říká analytik. Mladí lidé mívají méně zdravotních komplikací, a pojišťovny je tak častěji přijímají bez výluk či dalších cenových přirážek. Obtížnější pozici pak obecně mají kuřáci či lidé s vyšším BMI. Kuřák s vyšší nadváhou může mít klidně o 80 až 100 procent dražší pojistku, tedy téměř dvojnásobné pojistné.

Jak nastavit pojistku

V první polovině roku 2020 Češi nejčastěji řešili otázku, zda je jejich pojištění kryje i před zdravotními problémy souvisejícími s koronavirem. „Pouze jedna pojišťovna má výluku na epidemie a pandemii, většina koronavirus ve výlukách nemá. Ale málokterá pojišťovna by vyplatila peníze v situaci, kdy klient zůstane kvůli koronaviru doma, ale nemocný by není,“ vysvětluje Pavel Krejčík.

Porovnejte si životní pojištění a vyberte to nejvýhodnější ještě dnes.

Podle něj však koronavirus, jakkoli jde o aktuální hrozbu, pro většinu lidí nepatří k těm nejzásadnějším rizikům. Ve své pojistné smlouvě by proto měli odpovídajícími pojistnými částkami zohledňovat úmrtí, invaliditu, pracovní neschopnost a případně i riziko závažného onemocnění. To jsou hlavní rizika, která mohou dostat mnoho rodin do finančních potíží.

„Zejména pak domácnosti, které jsou zatíženy úvěry a nedisponují dostatečnou finanční rezervou nebo majetkem, aby mohly případný výpadek příjmu dostatečně vykrýt,“ upozorňuje Pavel Krejčík.

Nastavení pojistné smlouvy je individuální záležitost. Vždy by se měla zohledňovat konkrétní situace jednotlivce či rodiny a také finanční bilance, výši dostupné finanční rezervy a hodnota majetku.

Partners index životního pojištění

Sleduje vývoj ceny životního pojištění v čase na průměrné smlouvě pro tři věkové kategorie klientů a dvě vybraná povolání. Modelové příklady jsou spočítány podle jedenácti hlavních produktů životního pojištění. Výsledná čísla jsou dána aritmetickým průměrem těchto hodnot.

Vybrána jsou dvě základní povolání: administrativní pracovník a dělnická profese – práce v terénu. V modelacích není zohledněna žádná riziková sportovní činnost, klient je nekuřák se zdravým životním stylem. Smlouvy jsou nastaveny do 65 let věku.

Partners index životního pojištění je počítán na průměrnou smlouvu životního pojištění. Pojistka kryje vážné zdravotní komplikace a obsahuje následující rizika a pojistné částky:

Smrt s konstantní pojistnou částkou: 200 000 Kč

Smrt s lineárně klesající pojistnou částkou: 1 500 000 Kč

Invalidita 3. stupně s lineárně klesající pojistnou částkou: 3 500 000 Kč

Invalidita 2. stupně s lineárně klesající pojistnou částkou: 2 500 000 Kč

Invalidita 1. stupně s lineárně klesající pojistnou částkou: 1 200 000 Kč

Pracovní neschopnost od 29. dne: 350 Kč za každý další den trvání PN

Trvalé následky úrazu s progresí: 1 000 000 Kč

Závažné nemoci s lineárně klesající pojistnou částkou: 700 000 Kč

Pozn.: Klesající pojistná částka znamená, že se v průběhu pojistné doby snižuje. Běžná je tato praxe zejména u hypoték, kdy se dlužník pojistí tak, aby pojistná částka kopírovala výši dluhu, což vede k nižšímu pojistnému, než kdyby měl konstantní pojistnou částku. Klesání může být lineární (výše pojistné částky klesá rovnoměrně) nebo anuitní (výše pojistné částky klesá v závislosti na zvolené úrokové míře).

Autor:
  • Nejčtenější

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Advokátka: S čím je dobré počítat, když chcete darovat nemovitost

„Nemám žádné děti, žiji sama a jsem již 10 let v penzi. Svůj dům, který vlastním, bych ráda darovala dceři svých...

Před patnácti lety měl odvahu. Nejen díky tomu je dnes na špičce v oboru

Svoje první vlastní víno vyrobil v 17 letech, ale jen pro domácí potřebu. Dnes je Petr Marcinčák největším biovinařem v...

Kvůli pandemii nemohly podnikat, a tak přišly s novým nápadem

Během pandemie koronaviru musely omezit svá fungující podnikání. Daly hlavy dohromady a založily firmu Nosafro,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průměrná sazba hypoték roste, nelítostně zamíří k hranici 3 %

Hypotéky dál zdražují. Průměrná úroková sazba vzrostla v srpnu o dalších devět bazických bodů na 2,32 % p.a. Objemy...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Odborník: Reforma zdravotního pojištění je stejně důležitá jako reforma penzí

Jak proměnila pandemie nabídku životního pojištění? Je třeba uvádět prodělání covidu do zdravotních dotazníků...

Kolo ukradené z balkonu nebo ze stojanu před hospodou. Co pojišťovna zaplatí?

Premium Cyklistika frčí, pořádný bicykl není zadarmo, a tak je dobré myslet i na to, abyste o něj nepřišli. Případně, aby vám...

Karanténa v zahraničí vymete peněženku. Rizikem na dovolené ale není jen covid

Letošní letní dovolená se kvůli novým a nakažlivějším variantám koronaviru nemusí obejít bez komplikací. Cestovní...

Dovolená doma. Na pojistku stačí deset korun denně a může krýt úraz i storno

Proč nevyzkoušet o dovolené něco nového? Lanové centrum, sjíždění divoké řeky, jízdu ve čtyřkolce nebo třeba...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...