Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Jak nastavit životní pojištění, aby mělo smysl, radí specialista

Řada Čechů stále považuje životní pojištění za zbytečné. Nepříznivá životní událost však může potkat každého a má razantní dopad na rodinný rozpočet. Kdy sjednat životní pojistku? Jak ji nastavit, aby dobře zafungovala? Na tyto i další otázky odpovídá Miroslav Čejka, specialista pojištění fintech startupu hyponamíru.cz.

Miroslav Čejka | foto: archiv Miroslava Čejky

Kdy má životní pojištění smysl a vyplatí se ho sjednat?
Jeho smyslem je především zajistit finanční ochranu manžela nebo manželky, partnera či partnerky a vychovávaných dětí v případě smrti, invalidity nebo závažného úrazu či onemocnění živitele rodiny. Pokud některá z pojistných událostí nastane, pomáhá pojištění pokrýt výpadek příjmů, zabezpečit blízké a zachovat jejich stávající životní standard.

Máte ze své praxe případ, kdy životní pojištění zafungovalo?
Uvedu případ klienty s dítětem, která řešila bydlení na hypoteční úvěr a zároveň se rozhodla uzavřít životní pojištění sebe i na dítě v kompletním rozsahu krytí. Dítěti byla po čase diagnostikována cukrovka. Pro klientku to znamenalo spoustu věcí přehodnotit a změnit, zejména v práci.

Kvůli cukrovce bylo nutné často chodit s dítětem k lékaři, z toho důvodu musela řešit změnu z hlavního pracovního poměru na částečný pracovní úvazek, tím pádem došlo ke snížení příjmu. Díky pojistnému plnění klientka měla prostor zvládnout přechodné období na začátku, než se společně s dítětem přizpůsobí nové životní situaci.

Miroslav Čejka

  • Od roku 2013 se specializuje se na životní a majetkové pojištění.
  • Pracuje jako poradce a specialista pojištění ve fintech startupu hyponamíru.cz.

Klientce nyní končí období fixace úrokové sazby na hypotečním úvěru a kvůli růstu úroků se výrazně zvedne měsíční splátka. O to více je pro klientku důležité, že získala plnění od pojišťovny v řádu statisíců korun, aby tuto situaci zvládla a získala prostor pro refinancování hypotéky.

Na jak dlouhou dobu lze pojistku uzavřít?
Životní pojištění se sjednává na dobu určitou. Může se jednat buď o smlouvu sjednanou na stanovený počet let, nebo do určitého věku pojištěné osoby. Smlouvu je možné kdykoliv ukončit, zpravidla je u pojišťoven stanovena 6 týdenní výpovědní lhůta.

Existuje několik druhů životních pojištění, které dává největší smysl, pokud živitel rodiny splácí hypotéku?
Ano, životní pojištění má několik podob. Setkat se můžete s rizikovým, kapitálovým a investičním životním pojištěním. Rizikové životní pojištění je určeno čistě ke krytí rizik. V případě pojistné události je vyplaceno sjednané pojistné plnění. Pokud k pojistné události nedojde, žádné peníze od pojišťovny nezískáte.

Rizikové životní pojištění tedy oproti zbývajícím dvěma variantám neobsahuje žádnou rezervotvornou složku, tedy spořicí nebo investiční. Celé pojistné jde na krytí rizik. Pokud splácíte hypotéku, máte jiné finanční závazky a potřebujete zajistit rodinu pro případ vaší smrti, invalidity či úrazu, je nejvhodnějším řešením právě rizikové životní pojištění. Ke spoření, investicím nebo finančnímu zajištění na stáří je výhodnější využívat jiné finanční produkty.

Kdy je optimální sjednat si životní pojištění?
Životní pojištění obecně řeší především ekonomicky aktivní lidé ve věku 18 až 64 let. Pojištění se vyplatí sjednat už v okamžiku, kdy se osamostatníte a nastoupíte do prvního zaměstnání. V mladém věku totiž vychází pojištění výhodněji než například po čtyřicítce. Důvodem je fakt, že zdravotní stav člověka se postupem času zhoršuje. Aktivní lidé mohou mít navíc za sebou například různé sportovní úrazy a operace. Projevit se mohou i mnohé civilizační choroby.

Češi si pojišťují nepodstatná rizika na úkor klíčových, říká odborník

Na pojistném trhu nabízí životní pojištění řada pojišťoven, podle čeho vybírat?
Stejně jako při výběru jiných finančních produktů se i v případě životního pojištění vyplatí srovnávat nabídky jednotlivých pojišťoven. Na samotném začátku si řekněte, jaká rizika potřebujete pojistit. Komplexní pojištění pokrývá následující základní rizika – smrt, invaliditu, trvalé následky, závažná onemocnění, pracovní neschopnost, denní dávky za úraz a hospitalizaci. Klíčová rizika, která je potřeba ochránit, jsou především první čtyři.

Jaké pojistné limity zvolit, aby v případě pojistné události nedošlo k propadu životní úrovně rodiny?
Minimální pojistná částka u rizika smrti a invalidity by měla odpovídat alespoň trojnásobku ročního čistého příjmu. V případě závažného onemocnění by měla náhrada od pojišťovny pokrýt přibližně výpadek jednoho ročního příjmu.

Denní dávky při pracovní neschopnosti by se měly odvíjet od výše současného příjmu a délky doby pracovní neschopnosti. Pokud tedy například vyděláváte 50 000 korun měsíčně čistého a nemocenská v době pracovní neschopnosti vám pokryje 60 procent příjmu, potřebujete získat k dorovnání běžného příjmu 20 000 korun. Náhrada za každý den by v případě třiceti dní v měsíci měla činit 666 korun.

Kolik dnes stojí rozumně nastavená životní pojistka?
Rozumně nastavené životní pojištění dnes vyjde mladší zájemce zhruba na 1 000 korun měsíčně. Za tuto částku si zajistíte velmi slušnou pojistnou ochranu.

A kolik může stát pojistka živitele rodiny s hypotékou, aby pokryla všechna důležitá rizika?
Životní pojištění se pro živitele rodin může velmi lišit, cenu ovlivňují vstupní data jako věk, výše závazku, zda je klient kuřákem nebo třeba sportuje.

Za předpokladu, že pojistka je pouze pro živitele rodiny, je relativně zdravý a ve středním věku, s ohledem na dnešní ceny a průměrné výše závazků odhaduji průměrné ceny kolem 1 500 korun měsíčně za životní pojištění, která bude obsahovat všechna důležitá rizika. Tato částka je často hraniční pro získání vyšší slevy a díky tomu můžeme do pojistky zahrnout více rizik nebo vyšší pojistné částky za obdobnou cenu.

Pokud se rozhodnu uzavřít životní pojištění, na co se mám připravit?
K uzavření smlouvy je nutné předložit občanský průkaz. V případě cizinců je vyžadován cestovní pas nebo povolení k pobytu. Pojišťovny mají nastavené vlastní limity na rizika, od kterých zkoumají zdravotní stav. Většinou jsou ovšem tyto limity tak nízké, že se v podstatě řeší zdravotní stav vždy. Individuální přístup je také u dětí. Zdravotní dotazník je ale vždy nutné vyplňovat pravdivě. Pokud v něm některé důležité informace zatajíte a pojišťovna to později zjistí, může využít svého práva a vypovědět smlouvu od začátku pojištění.

Kdy má smysl pojistku aktualizovat a s čím počítat?
Životní pojištění se sjednává na dlouhou dobu a v průběhu života se mohou vaše potřeby a požadavky měnit. Pojistnou smlouvu je možné kdykoliv změnit například v rámci rozsahu rizik a možné je rovněž navýšení limitů. V tomto případě ovšem počítejte s tím, že pojišťovna bude chtít aktualizovat zdravotní dotazník. Pokud v průběhu smlouvy zjistíte nové onemocnění, počítejte s tím, že výpověď stávající a uzavření nové smlouvy může být velmi nevýhodné. Důvodem je, že vás pojišťovna nemusí pojistit nebo vás pojistí s omezením.

Autor:
  • Nejčtenější

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Jednoduchý návod, jak snadno rozpoznat problémové lidi

Chcete co nejrychleji, a pokud možno i nejvěrněji poznat druhé? Například proto, abyste se v nich nezklamali a nevěřili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Utekl od počítače, chtěl pracovat rukama. S řemeslem uspěl i u zákazníků

Na začátku vyklidil malý sklep a začal se učit pracovat s kůží. Kouzlo starého řemesla ho uchvátilo. Dnes už pracuje v...

Kdo nejvíc vydělává? A přijde v příštím roce propouštění, nebo zvyšování mezd?

Průměrná mzda sice roste, kvůli inflaci však reálně klesá. Víc než polovina zaměstnanců očekává, že se jim mzda příští...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krabička, meníčko nebo firemní kantýna? Jak se stravují zaměstnanci?

Příspěvek na stravování je vůbec nejčastějším benefitem, který zaměstnanci v práci dostávají. Jeho forma a výše se však...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Za nešťastný úraz mohl mít deset milionů, ale nemá nic. Kvůli chybě v platbě

Premium Pan Jaroslav si v červnu sjednal životní pojistku a v srpnu odjel na dovolenou do Řecka. Čas už nevrátí, ale to, že...

Odborník: Mnozí Češi myslí hlavně na majetek, ale neznají jeho cenu

Jiří Střelický je vystudovaný matematik a patří k uznávaným odborníkům na pojišťovnictví. V exkluzivním rozhovoru...

Špatně nastavené pojištění vás může přijít draho. Mít finančního poradce se vyplatí

Advertorial Více než dvě třetiny lidí v České republice mají špatně nastavené pojištění a polovina se v pojistných podmínkách vůbec...

I úrazy a nemoci dětí se pojišťují. Smysl má jen u těch vážných, říká odborník

U životního pojištění dětí neplatí, že jakékoli pojištění je lepší než žádné. Jeho smysl spočívá v krytí vážných rizik,...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...