iDNES.cz

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

aktualizováno 
Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné můžete získat nebo ztratit. Abychom vám usnadnili práci, zmapovali jsme letošní preventivní programy včetně specialit a bonusů všech sedmi zdravotních pojišťoven.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Počítejte s tím, že zdravotní pojišťovnu lze měnit vždy k 1. lednu a 1. červenci, přičemž přihláška musí být podána tři měsíce před tímto datem – tedy do 31. března, respektive do 30. září.

V letošních preventivních zdravotních programech jsou stálice, ale i některé zajímavé novinky. Příspěvky na prevenci a péči o zdraví se pohybují v řádu několika set korun, ale u některých pojišťoven můžete získat příspěvky ve výši i několika tisíc korun.

Zdravotní pojišťovny jsme seřadili podle počtu klientů (stav k lednu 2019). Největší je Všeobecná zdravotní pojišťovna, nejmenší co do počtu klientů je Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.

1.Všeobecná zdravotní pojišťovna

Číslo pojišťovny: 111
Počet klientů: 5 950 000

Věrnostní program 2019: Klienti VZP se mohou stát členy Klubu pevného zdraví a využívat výhody v podobě bonusů a slev na služby a produkty u celé řady smluvních partnerů.

Prevence 2019: Pojišťovna přispívá i letos na aktivity, které prokazatelně vedou ke zlepšování zdravotního stavu a které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Až 2 500 Kč přispěje na očkování proti meningokovým nákazám a až 1 000 Kč na očkování proti lidským papilomavirům dětem od 14 do 18 let. Dále lze čerpat příspěvky například na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, žloutence typu A a B, rotavirovým nebo pneumokokovým nákazám, pásovému oparu a také na očkování pro cesty do zahraničí.

Hledáte kvalitní životní pojištění? Nezávazně vám poradíme.

Dospělí mohou získat až 500 Kč a děti až 1 000 Kč ročně na pohybové aktivity. Na odvykání kouření lze získat až 2 500 Kč a až 1 000 Kč na zdravotní pomůcky a služby pro diabetiky.

Nastávající maminky mohou čerpat až 1 500 Kč na pohybové aktivity v těhotenství, předporodní kurzy, dentální hygienu nebo také na prvotrimestrální screening Downova syndromu.

Novinkou je příspěvek až 1 000 Kč na nákup speciální výživy pro nedonošené děti s porodní váhou do 1 500 gramů a až 500 Kč na plavání kojenců do jednoho roku. Novinkou je také příspěvek až 300 Kč na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření prsu u žen ve věku 30 až 45 let (prevence rakoviny).

Bezpříspěvkoví dárci krve mohou čerpat až 2 000 Kč na relaxační aktivity (např. saunu, masáže). Děti a studenti do 26 let s diagnózou celiakie získají až 6 000 Kč na nákup bezlepkových potravin nebo bezlepkových obědů ve školní jídelně.

Speciality: Klienti mohou využít slevu 10 % a členové Klubu pevného zdraví dokonce slevu 30 % při sjednání cestovního pojištění u Pojišťovny VZP. Cestovní pojištění chrání klienty před mimořádnými výdaji, pokud na cestách do zahraničí nastanou nějaké potíže. Cestovní pojištění si lze vyřídit i na pobočkách VZP nebo online na webu Pojišťovny VZP. Slevy jsou poskytovány i u dalších produktů Pojišťovny VZP.

2.Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Číslo pojišťovny: 211
Počet klientů: 1 314 389

Věrnostní program 2019: Klienti se mohou zapojit do projektu Zdraví jako vášeň a získat řadu užitečných informací o zdravém životním stylu. Využít lze i stovky zajímavých slev a výhod od obchodních partnerů pojišťovny. Může jít o sportovní pomůcky, masáže, pobyt v solné jeskyni či o nákup vitaminů, pomůcek pro novorozeňata či třeba brýlí.

Prevence 2019: Příspěvky jsou zaměřené především na podporu zdravého životního stylu a prevenci. Na sportovní pohybové aktivity mohou děti čerpat až 1 000 Kč a pokud jim rodiče postoupí svůj příspěvek, pak až 2 000 Kč. Dále je možné čerpat i příspěvek na očkování (nejvyužívanější bonus je na očkování proti klíšťové encefalitidě) či na nejrůznější preventivní vyšetření proti onkologickým či civilizačním onemocněním.

Pojišťovna přispívá rovněž dárcům krve, má příspěvky pro těhotné ženy či ženy po porodu, kojence i školní či studující děti, přispívá chronicky nemocným klientům na nákup zdravotnických pomůcek nad rámec veřejného zdravotního pojištění a i těm, kteří se chtějí odnaučit kouřit.

Základní výše příspěvku bez letních bonusů je 500 Kč pro dospělé a 1 000 Kč pro děti a těhotné ženy či po porodu. O příspěvek se žádá do jednoho měsíce od úhrady služby/zboží a zároveň v roce do 30. listopadu.

Speciality 2019: Specialitou je i nadále elektronický pomocník Karta života, na které má její držitel souhrn důležitých údajů o svém zdravotním stavu, vykázané zdravotní péči a o tom, kolik jejich léčení či ošetření stálo. Aktivně pracovat s Kartou života lze i pomocí chytrých telefonů v aplikaci ZP211, kde lze najít adresu nejbližšího lékaře v okolí i s navigací. Zažádat je možné i o vydání nové průkazky pojištěnce například v případě její ztráty. Specialitou je také ombudsman – ochránce práv pojištěnců a informační služba Lékař na telefonu.

3.Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Číslo pojišťovny: 205
Počet klientů: 1 263 043

Věrnostní program 2019: Bonus Plus je preventivní program založený na principu získávání a čerpání bodů podle předem stanovených kritérií. Je určen pro všechny pojištěnce bez omezení věku. Účast v programu je dobrovolná, ale je potřeba se zaregistrovat. Program motivuje k ochraně a péči o zdraví. Z věrnostního programu lze čerpat až 500 Kč na vybrané aktivity, například zdravotní služby, dentální hygienu, přípravky na ústní hygienu, výživu pro děti a další.

Prevence 2019: Stálicí jsou dlouhodobě nejoblíbenější a nejvíce čerpané programy, jako je příspěvek na jakékoli očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to až 1 500 Kč pro děti a 1 000 Kč pro dospělé pojištěnce. Z programu pro nastávající matky a dítě (Manažerka mateřství, Žena po porodu a Zdravé dítě) lze čerpat celkem 3 000 Kč, dále příspěvek 700 Kč na pravidelnou pohybovou aktivitu pro muže a ženy a příspěvek ve výši 1 000 Kč pro děti na letní pobytové i příměstské tábory. 

Dlouhodobý program Organizované plavecké kurzy pro děti s příspěvkem až 1 000 Kč mohou nově čerpat děti až do 10 let. Nový příspěvek ve výši 500 Kč je určený pro děti od 6 let na sportovní pohybové kroužky a členství ve sportovních oddílech. Příspěvek na sportovní ochrannou přilbu pro děti pojišťovna letos navýšila z původních 300 Kč na 500 Kč.

Další příspěvky jsou tradičně směrovány do různých oblastí, zejména na podporu preventivních programů proti vzniku závažných onemocnění, na podporu zdravého životního stylu a také na podporu bezpříspěvkových dárců krve.  

Speciality: Pojišťovna poskytuje i příspěvky, které nepatří mezi časté, například na erektilní dysfunkci (500 Kč) pro muže, příspěvek 500 Kč na vysoký krevní tlak nebo příspěvek 200 Kč pro pojištěnce se zvýšenou hladinou tuků či cholesterolu. Letošní novinkou je Program onkologické prevence, který je zaměřený na komplexní vyšetření pro pojištěnce nad 35 let s příspěvkem 2 000 Kč. Na odvykání kouření je nově navýšený příspěvek na 2 000 Kč z loňských 1 000 Kč. Stálicí je program Plavání zdarma nebo se slevou ve vybraných bazénech po celé ČR.

4.Oborová ZP zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Číslo pojišťovny: 207
Počet klientů: 733 000

Věrnostní program 2019: Klienti mohou využívat Vitakartu, kde sbírají kredity za zdravé chování. Například za pravidelné preventivní návštěvy zubaře, za lehké sportování v akci Každý krok pomáhá nebo třeba za kontrolu správně vyúčtované péče od svých lékařů. Část bodů lze automaticky získat i za věrnost pojišťovně. Získané kredity pojišťovna mění za finanční příspěvky na prevenci. Výše příspěvků je tak individuální od několika stovek do několika tisíc. Mobilním telefonem pak stačí vyfotit účtenku a své peníze má klient na účtu do několika dnů.

Prevence 2019: Na výběr je pět desítek benefitů a desítky celoplošných preventivních programů. Stálicí jsou příspěvky na dentální hygienu nebo očkování, příspěvky pro nastávající maminky a novorozence. Klientky během těhotenství a krátce po narození dítěte mnohdy získají v součtu benefity i za čtyři tisíce korun a více, které lze čerpat na vyšetření v prvním trimestru, na nepovinná očkování, na úhradu nákladů spojených s porodech (partner u porodu, poporodní vložky atp.).

Celoplošné preventivní programy se zaměřují na brzký záchyt nástupu Alzheimerovy choroby, na pomoc lidem s vysokým krevním tlakem či cukrovkou druhého typu, na záchyty osteoporózy či řady druhů rakovin. Specialitou těchto programů je, že klient na místě nic nehradí, OZP uhradí preventivní vyšetření přímo svým partnerům.

Speciality: Specialitou je Asistent zdraví, kdy na lince 844 111 000 lze konzultovat zdravotní stav svůj nebo svých dětí. Na lince je možné si vyžádat druhý expertní názor na svůj zdravotní stav od pojišťovnou prověřeného zkušeného lékaře. Prostřednictvím linky se klienti mohou nechat objednat na předem dohodnutý čas k lékaři, kterého zrovna potřebují, a to i v případě, kdy sami nemůžou najít žádného vhodného specialistu s volným termínem. Pojišťovna také automaticky svým klientům hlídá negativní lékové interakce a upozorňuje prostřednictvím elektronické aplikace Vitakarta na možnou nevhodnou kombinaci léků.

5.Vojenská zdravotní pojišťovna

Číslo pojišťovny: 201
Počet klientů: 698 492

Věrnostní program 2019: Věrnostní klub VoZP je od roku 2019 nahrazen BeneFit Klubem, kam se může přihlásit každý klient. Získá tak slevy a další výhody při nákupech v e-shopech se zbožím souvisejícím se zdravím a kondicí. Výhody, které klub nabízí, mohou klienti čerpat ihned a po celý rok, bez nutnosti dokládat účtenky. Přihlásit se do BeneFit Klubu je velmi jednoduché, stačí vyplnit přihlášku, odevzdat na klientském místě nebo naskenovat či vyfotit a poslat.

Prevence 2019: Pojišťovna poskytuje klientům příspěvky v programech s názvy Pohyb, Zdraví a Prevence. V programu Pohyb mohou získat finanční pobídky na pravidelné plavání (až 400 Kč), cvičení a regeneraci (až 500 Kč), školní sportovní pobyty nebo školu v přírodě (až 500 Kč), na sportovní preventivní prohlídku apod. V programu Zdraví jsou příspěvky na očkování, dentální hygienu, zubní rovnátka, pro těhotné ženy a na pomůcky k péči o miminko, vitaminy pro děti a v neposlední řadě odměny pro dárce krve a kostní dřeně.

V programu Prevence přispívá VoZP na nehrazená preventivní vyšetření k včasnému záchytu kolorektálního karcinomu, melanomu a nádoru prsu a také na odvykání kouření. Letošní novinkou je příspěvek na prevenci zubního kazu u dětí metodou pečetění fisur (preventivní utěsnění příliš hlubokých štěrbin na kousacích ploškách postranních zubů).

Speciality: Kromě BeneFit Klubu pojišťovna otevřela on-line komunikaci a svým klientům umožňuje komunikovat přes sociální sítě, aktuálně přes Facebook a Instagram. Díky sítím se mnohým klientům nabízí možnost posílat své dotazy téměř nepřetržitě.

6.RBP, zdravotní pojišťovna

Číslo pojišťovny: 213
Počet klientů: 428 500 

RBP, zdravotní pojišťovna je od 1. ledna 2019 jediný oficiální a registrovaný název zdravotní pojišťovny (název Revírní bratrská pokladna se již nepoužívá).

Věrnostní program 2019:

„Program 90“

je dlouhodobý a podporuje zdravotně-preventivní péči s myšlenkou, aby se co nejvíce pojištěnců dožilo 90 let. Je zacílený především na mladší ročníky. Od letošního roku se do něj mohou zaregistrovat klienti do 40 let, starší ročníky se do programu zapojit nemohou. Součástí projektu je pravidelná kontrola dodržování preventivních prohlídek. Pokud se klienti do Programu 90 zapojí, nad rámec balíčků prevence mohou na aktivity podporující zdraví navíc získat příspěvek ve výši 500 korun. Podmínkou je dodržování doporučených frekvencí preventivních prohlídek, nesmí mít nadváhu a nemohou být rovněž závislí na drogách, alkoholu a nikotinu, což musí potvrdit jejich ošetřující lékař. Příspěvek je možné využít například na nákup léčivých přípravků, doplňků stravy, plavání a fitness.

Prevence 2019: Letos mohou klienti čerpat finanční příspěvek až do výše 1 000 Kč. Příspěvky jsou v novém členění: děti a mládež do 18 let, ženy od 19 do 59 let, muži od 19 do 59 let a senioři nad 60 let. Částku 1 000 Kč mohou využít podle vlastního rozhodnutí například na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, pro celiakii nebo diabetiky, na sportovní a pohybové aktivity a celou řadu dalších vyšetření podporujících zdraví.

Nad rámec finančních příspěvků v hodnotě 1 000 Kč lze čerpat speciální bonusy, například na očkování proti HPV (lidskému papilomaviru) až do výše 4 000 Kč, dárce krve a kostní dřeně do 6 000 Kč i na Program 90.

Letošní novinkou je například možnost navýšení limitu finančního příspěvku pro všechny pojištěnce, kteří se léčí na celiakii a pro pojištěnce do 18 let na očkování, a to sloučením limitu od rodičů a přátel až do celkové výše 10 000 Kč (maximálně 9 osob). Další novinkou je třeba bonusový příspěvek do výše 10 000 Kč na přímořský čtrnáctidenní ozdravný pobyt dětí ve věku 8 až 15 let (pobyty zakoupené jako komerční zájezd v cestovních kancelářích). Senioři mohou získat bonusový příspěvek na čtrnáctidenní léčebné lázeňské pobyty ve výši 15 000 Kč a třeba prvodárci, kteří bezplatně darují krev, získají příspěvek ve výši 1 213 Kč.

7.Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Číslo pojišťovny: 209
Počet klientů: 144 401

Věrnostní program 2019: Věrnostní program i nadále pojišťovna řeší formou slev pro pojištěnce u smluvních partnerů nabízejících služby či výrobky spojené se zdravým životním stylem. Aktuálně je do něj zapojeno zhruba 100 provozoven.   

Prevence 2019: Preventivní programy jsou rozděleny do několika základních skupin, a to na zvýšení imunity očkováním, včasný záchyt vybraných onemocnění, rehabilitaci, moderní léčebné metody a zdravý životní styl. Celkově jde o ucelenou mozaiku více než 30 zdravotních programů.

Například pro maminky a těhotné ženy se příspěvky pohybují v rozpětí 500 až 2 500 Kč, například příspěvek na prvotrimestrální screening na specializovaném akreditovaném pracovišti činí 1 200 Kč a na neinvazivní prenatální testování mohou těhotné získat 2 500 Kč. Na pohybové aktivity, nebo vitaminy a doplňky stravy pak lze čerpat 500 Kč. Po narození dítěte získají maminky například i kufřík s potřebami pro miminka a bezdotykový teploměr v hodnotě 1 400 Kč. Celkem mohou maminky v letošním roce získat až 6 600 Kč.

Stálicí je příspěvek pro pacienty trpící celiakií nebo fenylketonurií do výše 4 000 Kč určený na úhradu nákladů spojených s dietním stravováním. Letošní novinkou je příspěvek do výše 400 Kč na dentální hygienu pro věkovou skupinu od 6 do 18 let.

Speciality: Specialitou je Karta mého srdce, což je elektronický průvodce zdravím pojištěnce. Karta má řadu unikátní funkcí, mimo jiné poskytuje držiteli přehled o preventivních programech, na které má konkrétní pojištěnec nárok, či které již čerpal.

Autor:
zpět na článek