Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahraniční dovolená je bez cestovního pojištění riskantní

Cestovat do zahraničí a spoléhat na to, že se nic nepřihodí, je nerozum, který se může hodně prodražit. I běžná chřipka či angína totiž přijde dráž než cestovní pojištění. Za ně zaplatí turista při týdenní dovolené maximálně několik set korun, ale jeden pobyt v nemocnici může přijít i na několik tisíc korun nehledě na další komplikace například při ztrátě či zpoždění zavazadel.

Možností, jak je zmírnit, je několik - vedle komerčního pojištění je možné počítat při zdravotních potížích v některých zemích také s bezplatnou lékařskou pomocí poskytnutou v rámci mezivládních dohod o zdravotní a sociální péči či s pojištěním zahrnutým do některých platebních karet.

Cestovní pojištění

550 až 1600 korun, takové jsou nejčastěji náklady na cestovní pojištění tříčlenné rodiny pro desetidenní pobyt v Evropě. Kolik konkrétně bude pojištění rodinu stát, záleží na tom, co všechno a v jakém rozsahu si nechá pojistit. Nejčastěji se pojišťují léčebné výlohy - z pojistky se hradí nezbytné náklady na ošetření úrazu a nemoci včetně převozu zraněného zpět. Kdo se spokojí jen s pojištěním léčebných výloh a zavazadel a na škodu třetí osobě či storno zájezdu nedbá, může mu stačit na pojištění i méně než dvacet korun denně. Vyplatí se prostudovat nabídku několika pojišťoven - liší se jak sazbami pojistného, tak výší pojistného krytí, tedy částkou, kterou pojišťovna při pojistné události zaplatí. Často si přitom mohou klienti vybrat nejméně ze dvou variant, levnější s nižším a dražší s vyšším krytím. Různá je také míra spoluúčasti klienta na nákladech. Lidé, kteří cestují častěji, mohou uzavřít cestovní pojistku na celý rok. Vyjde levněji, než kdyby před každou cestou uzavírali dílčí pojištění. Například roční rodinná pojistka pro cestování po Evropě nyní stojí díky speciální akci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně jen 1500 korun. Cestovat mohou jednotliví členové rodiny samostatně a kolikrát za rok chtějí.

Pojištění bývá zahrnuto často také v ceně zájezdu. Jeho účastník by měl předem prostudovat jeho rozsah. Nezřídka se totiž jedná jen o takzvané základní pojištění, které nekryje například náklady spojené se škodou třetí osobě, úrazem nebo ztrátou či poškozením zavazadla.

Pozor na výluky

Vyplatí se všímat si znění pojistných smluv - často obsahují řadu výluk. Například na těhotné ženy se od 7. měsíce těhotenství pojištění nevztahuje, podobně jsou z něj vyloučeny také náhrady za ztráty hotových peněz, letenek, často také platebních karet a optických přístrojů.

Chystáte se na dovolenou? A jste dobře pojištěni? Dobré pojištění vám totiž pomůže překonat ve zdraví zlomeniny na horách i exotické nemoci z jihoamerických pralesů. Vyberte si u nás pojištění, které vám padne na míru.
ČTĚTE SPECIÁLNÍ PŘÍLOHU O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ.

Různě se pojišťovny dívají na sportovní aktivity klientů, v rámci standardního pojištění odmítají vyplácet náhradu například za úrazy při potápění s dýchacími přístroji, vysokohorské turistice či jízdě na koni. Rozdílně reagují na konkrétní zdravotní nesnáz pojištěného, téměř vždy odmítají proplatit (pokud nejde o předčasný porod) náklady na porod, u zubů hradí jen základní ošetření bolesti, mnohdy se zdráhají zaplatit také zahraniční léčení chronicky nemocných, klient by neměl počítat ani s náhradou za zhotovení rozbitých brýlí či kontaktních čoček.

Co se vyplatí

  • předem dobře prostudovat podmínky pojištění včetně výluk
  • nosit s sebou menší finanční hotovost (pro případ platby ošetření v hotovosti)
  • nosit kartičku pojišťovny s číslem pojistky s sebou
  • uschovat všechny doklady o lékařské péči včetně těch z lékárny

Kolik korun stojí pojištění na jeden den pro cestu do Evropy

  • pojištění léčebných výloh - 15 až 20 korun
  • úrazové pojištění - 3 až 5 korun
  • pojištění zavazadel - 10 korun
  • pojištění odpovědnosti za škodu - 5 korun

Kdo má obvykle slevu

  • děti
  • rodiny
  • klienti některých zdravotních pojišťoven, dárci krve
  • skupiny nad 15 účastníků
  • účastníci studijních pobytů
  • majitelé některých klientských karet

Kdo připlácí

  • starší lidé (obvykle nad 70 let), u nichž je riziko onemocnění nebo úrazu vyšší
  • lidé, kteří cestují mimo Evropu
  • vyznavači riskantních sportů

Mezinárodní smlouvy

Slovensko, Rakousko, Chorvatsko a Lucembursko jsou státy, kde platí nové mezivládní dohody o sociálním zabezpečení. „ Schválená je smlouva s Německem, která vstoupí v platnost nejdříve v srpnu tohoto roku, dále pak smlouvy s Itálií a Jugoslávií, které vstoupí v platnost nejdřív na podzim tohoto roku,“ říká ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec. Co uzavřené dohody znamenají pro turistu? „Bude mu poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče, aniž by za ni musel platit,“ zdůrazňuje Ladislav Švec. I přes bezplatnou péči musí lidé počítat s tím, že je může lékařské ošetření v zahraničí něco stát. Například v Rakousku zaplatí za vystavení lékařského lístku poplatek 3,63 eura, za každou položku receptu na léky 4,14 eura a za týden pobytu v nemocnici 7,50 eura.

Aby zdravotní péči mohl turista v zahraničí využít, musí před odjezdem vyzvednout ve své pojišťovně speciální formulář stvrzující, že má na zdravotní ošetření nárok. Vyplněný formulář je potřeba předložit místní zdravotní pojišťovně. Ta vystaví turistovi nemocenský lístek, který jej opravňuje k bezplatnému ošetření. V případě vážných zdravotních potíží a úrazů s následnou hospitalizací postačí k čerpání zdravotní péče předložení formuláře potvrzeného tuzemskou zdravotní pojišťovnou. Poněkud jednodušší je to při cestách na Slovensko. Tam stačí při zdravotních nesnázích předložit kartičku pojištěnce a pas. Léky si však na Slovensku musí turista uhradit hotově. Tyto náklady mu poté proplatí jeho zdravotní pojišťovna. Podmínkou je, že předloží doklad vystavený lékárnou, na kterém bude uveden název, množství, cena léků a zdravotnických prostředků a datum jejich vydání.

Jen na mezivládní dohody by cestovatelé rozhodně neměli spoléhat. „Smlouvy zavazují pouze lékaře a nemocnice, které jsou ve smluvním vztahu s místním systémem veřejného zdravotního pojištění. Nelze proto zaručit, že každý lékař v rakouské horské vesnici či při chorvatském pobřeží bude dohody akceptovat,“ říká Ladislav Švec. Podle ředitele Komerční pojišťovny Zbyňka Veselého nezahrnují navíc tyto dohody asistenční služby, vyhýbají se otázce hrazení nákladů na repatriaci nemocného nebo zemřelého zpět do vlasti, a ty přitom představují statisícové částky.

Ještě méně lze dát na mezivládní dohody uzavřené před rokem 1985. „Text smluv je nejednotný. Vychází se z místních poměrů a předpisů, a ty většinou požadují úhradu nejrůznějších zdravotních služeb,“ uvádí Zbyněk Veselý.

Podrobnější informace o mezivládních dohodách naleznete na stránkách: www.cmu.cz, www.mzcr.cz.

Platební karty

Majitelé některých typů zlatých a business platebních karet Eurocard/MasterCard, Visa, karet American Express a Diners Club mohou být bez starosti - při zdravotních komplikacích nebudou za lékařské ošetření v zahraničí muset platit, protože součástí platební karty je právě i cestovní pojištění. Rozsah pojištění je u těchto karet většinou dostatečný, často se vztahuje i na členy rodiny, pokud cestují s držitelem karty. Ale u dalších, běžně používaných platebních karet to tak být nemusí. Pojištění nezahrnují vůbec, některé jen ve zúžené podobě a s četnými výlukami. Před odjezdem do zahraničí by měl každý majitel karty proto prověřit, jaké případy a v jakém rozsahu platební karta kryje. A poznamenat si telefony asistenčních služeb, které je třeba v případě nesnází kontaktovat.

Pozor! Držitel stejné platební karty může mít u různých bank zajištěn jiný rozsah pojištění.

Cestujete do zahraničí vždy pojištěni? Jaké jsou vaše zkušenosti s úrazy na dovolených v zahraničí nebo naopak s přístupem pojišťoven k plnění?

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...