Žádáte hypotéku? Připravte se na prověrku

aktualizováno 
Při žádání úvěru se připravte na to, že zkoumání výdajů samo o sobě nemusí být příjemné. Není totiž výjimkou, že si úředník okopíruje výpis klientova bankovního účtu a k odchozím platbám navíc i smlouvy, na základě kterých se uskutečnily.

Všechny banky rády uvítají nové zájemce o hypoteční úvěr. Ne každý, kdo k přepážce dorazí, však uspěje. Banka se rozhoduje hlavně podle příjmů a výdajů klienta. Připravte se na to, že zkoumání výdajů samo o sobě nemusí být klientům příjemné - není totiž výjimkou, že si úředník okopíruje výpis klientova bankovního účtu a k odchozím platbám navíc i smlouvy, na základě kterých se uskutečnily.

Z toho se banka dozví, jaké klient platí pojistky, alimenty i v kterých obchodech nakupuje. Komu to vadí, neuspěje s tvrzením, že nemá bankovní účet - pakliže zaměstnavatel posílá mzdu bankovním převodem, je to napsáno na výplatnici a její kopii je nutné předložit také. Důkladný prověřovací postup se bankám vyplácí. Jak říká Markéta Šichtařová, hlavní ekonomka společnosti Next Finance: „Banky velmi pečlivě posuzují bonitu svých klientů, navíc se naučily využívat služeb soukromých firem při vymáhání dluhů.“

Budou se ptát na všechno

Suchá čísla o příjmech a výdajích nejsou jediným parametrem výběru, zda a jak vysokou hypotéku člověk dostane. Banky mají ještě další hlediska, kterými se řídí buď při stanovování úroků, které klientovi vyměří, nebo při určování množství peněz, které mu poskytnou. Příkladem může být bydliště - zde mají lehkou nevýhodu obyvatelé Prahy, kterým bývá u některých bank životní minimum při výpočtu bonity násobeno vyšším koeficientem.

Není koruna jako koruna

Není koruna jako koruna
Jsou české banky past na klienty? Více čtěte ZDE.

Roli hraje i povolání - klient, který je v zaměstnaneckém poměru v prosperujícím odvětví, obvykle dosáhne na vyšší hypotéku než drobný podnikatel v oboru, který není příliš perspektivní.“ Člověk, který začíná pracovní dráhu nebo má pracovní poměr na dobu určitou, není pro banky zajímavý skoro vůbec,“ vysvětluje finanční poradce Petr Černý.

Rodinný stav má při posuzování bonity význam z hlediska počtu dětí a životního minima domácnosti. Ale banky posuzují nejen životní minimum - pro některé je mladý svobodný člověk méně spolehlivý než starší manželský pár se stejným příjmem, protože se u něho počítá se založením rodiny a zvýšením budoucích výdajů.

Stejně tak životní pojištění klienta není obvykle povinné, ale existuje-li, tak příznivě ovlivňuje úrokovou sazbu a zprostředkovaně i výši hypotéky, kterou klient může získat. Zmiňované parametry však banky veřejně nehlásají. Jsou součástí jejich vnitřního posouzení, ze kterého pak plyne rozhodnutí, zda klient uspěje, či ne.

Do zástavy lze dát i chatu

Některé banky půjčují klientům až sto procent peněz, které jsou třeba na vyhlédnuté

ruka

Úrokové sazby hypoték rychle rostou.
Více ZDE.

bydlení, jiné trvají na tom, že klient musí dodat třicet procent vlastních prostředků. Kdo nemá naspořené žádné peníze, není ještě ze hry venku, měl by zvážit možnost dát do zástavy kromě kupované nemovitosti ještě jiný objekt. S velkou pravděpodobností tak získá šanci na vyšší úvěr, protože zajištění převýší půjčovanou částku. Možná ho čekají i lepší podmínky úrokové sazby než u některé stoprocentní hypotéky. Samozřejmě nejprve je nutno takovou nemovitost mít k dispozici. „To lze vyřešit třeba rodinnou rekreační chatou, i takovou záruku banky přijímají,“ upřesňuje Ivo Polišenský, tiskový mluvčí Živnobanky.

Nenechte se odradit

Neúspěch v jedné bance ještě nemusí znamenat, že hypotéku nemůžete dostat. Jiná banka bude třeba konkrétní případ posuzovat jinak. Přijme vyšší odhad na nabízenou nemovitost, posoudí lépe klientovu životní situaci, nebude přísně hledět na to, že máte „jen“ středoškolské vzdělání.

Žádali jste o hypoteční úvěr? Jak si banka prověřovala vaši bonitu? Myslíte si, že jsou mezi bankami co do nároků velké rozdíly? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.


 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační

Ilustrační snímek

Když vám ukradnou kolo, je to nepříjemné, ale dá se to ustát. Jestliže však jako cyklista způsobíte někomu škodu, může...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

ilustrační snímek

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Byt je majetek za miliony. Kdo má pojistit dům, v němž se nachází?

ilustrační snímek

Pojistit si majetek tak, aby pojišťovna v případě pojistné události zaplatila celou škodu, není úplně jednoduché....

Adecco spol. s r.o.
Automechanik na Vyšehradě

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz