S podzimem přicházejí i zloději. Nezapomeňte chatu dobře zabezpečit

aktualizováno 
Nastává období, kdy čeští chataři a chalupáři opouštějí své rekreační nemovitosti. A tím pádem se také zvyšuje riziko, že se tyto objekty stanou terčem zlodějů. Nejvíce ohrožené jsou chaty ve Středočeském kraji.
Je dobré myslet na opatření, která pomohou riziko nevítané návštěvy snížit, a zároveň udělat vše pro to, aby nemovitost byla co nejlépe chráněna před nepřízní počasí. Ilustrační snímek

Je dobré myslet na opatření, která pomohou riziko nevítané návštěvy snížit, a zároveň udělat vše pro to, aby nemovitost byla co nejlépe chráněna před nepřízní počasí. Ilustrační snímek | foto: Česká pojišťovna

"Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku‘ opět vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu," uvádí Jan Šepek, ředitel odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

Podle údajů statistického úřadu je v Česku v současnosti více než 168 tisíc rekreačních nemovitostí, každá 26. domácnost v republice má rekreační objekt, který celoročně neobývá. A jen v loňském roce bylo vykradeno 4 634 chalup se škodami za téměř 88 milionů korun.

Své o tom vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji, ale jisti si nemohou být ani chataři z jiných částí republiky. Z více než čtyř tisíc krádeží vloupáním do chat, které se staly během loňského roku, jich na Středočeský kraj připadala téměř čtvrtina, nejméně se vykrádaly chaty v Karlovarském kraji.

Krádeže vloupáním do rekreačních objektů v roce 2012
Středočeský kraj1 265
Jihočeský kraj364
Jihomoravský kraj354
Ústecký kraj349
Plzeňský kraj340
Liberecký kraj339
Kraj Vysočina278
Moravskoslezský kraj233
Praha229
Královéhradecký kraj217
Olomoucký kraj196
Pardubický kraj175
Zlínský kraj174
Karlovarský kraj121
Celkem4 634
Zdroj: ČSOB Pojišťovna na základě statistik Policie ČR

Vykradení nelze vždy zabránit, ale ztížit zloději práci a snížit tak škody můžete. "Základem je dobré mechanické zabezpečení obydlí, pečlivé uzavření oken a dveří, odstranění cenných věcí ze zahrady," doporučuje vrchní ředitel úseku občanského pojištění České pojišťovny Petr Svoboda a dodává, že je dobré k chatě přistupovat stejně jako k domovu a nezapomenout také na pojištění rekreační domácnosti a nemovitosti.

Nezapomeňte

  • Zamkněte všechny vstupní dveře do objektu na bezpečnostní zámek (u zvlášť odlehlých míst zvažte připojení na pult centrální ostrahy) a pečlivě zavřete okna či okenice.
  • Nepotřebné spotřebiče odpojte ze sítě, všechna technická řešení v objektu připravte na extrémně nízké teploty (vypouštění radiátorů a ohřívačů vody; prosolení mís toalet, kde zůstává voda atp.).
  • Ochraňte nejrizikovější přístupová místa zabezpečovací technikou.
  • Na zvonek či poštovní schránku uvádějte příjmení bez titulu a v množném čísle.
  • Zabraňte tomu, aby bylo kukátkem nebo poštovní schránkou vidět do interiéru chaty.
  • Nikde veřejně neprobírejte své majetkové poměry ani vybavení chaty. Nedávejte fotky a informace o umístění chaty na sociální sítě.
  • Cenné věci, například elektroniku, jízdní kola nebo drahé nářadí, si uskladněte v místě trvalého bydliště.
  • Pokud v chatě či v okolních stavbách cenné věci zůstávají, zapište si jejich výrobní čísla a pořiďte si jejich fotodokumentaci.
  • Zajistěte pravidelnou kontrolu objektu alespoň jednou za měsíc, raději však častěji. Občas na chatu zajeďte a odkliďte sníh. Pokud to zloděj uvidí, nebude riskovat, že ho přistihnete při činu.
  • Rekreační objekt si pojistěte, případně zkontrolujte, zda máte sjednáno pojištění v dostatečném rozsahu.

Zdroj: Česká pojišťovna

Navíc zloději nejsou jediným nebezpečím, které může vaše chalupy a chaty potkat. Velké škody může napáchat také příroda, v zimním období nejčastěji tíha sněhu. 

Důležité je také pojištění dobře vybrat, tedy pojistit si to, co chcete. "Při likvidacích škod dochází k nedorozuměním, kdy klienti nevědí, co je pojištěno v pojištění domácnosti a co v pojištění nemovitosti. Panuje totiž mylná představa, že jedno pojištění zastupuje i druhé," upozorňuje Petr Svoboda.

Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan).

Jestli máte chatu u lesa, nebo jsou blízko vzrostlé stromy, nezapomeňte sjednat pojistku i na škody způsobené pádem stromů. Stejně tak by ti, kteří mají chatu na břehu řeky či rybníka, neměli zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy.

Kromě toho je nutné pamatovat i na "lidský faktor" a pojistit nemovitost také proti krádeži a vandalismu. Důležité je například, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří.

Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké vedlejší stavby, jako například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistírna odpadních vod, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v jedné pojistné smlouvě.

Pro snadnější orientaci nabízí pojišťovny různé balíčky, které zahrnují všechna potřebná pojistná rizika. Stává se, že zloděj, kterému se nepodaří vloupat do objektu, vzteky zničí, na co přijde. Pak mají majitelé nárok na uhrazení škod nejenom na samotné nemovitosti, ale třeba i za poničení zahrady. 

Další věcí, na kterou je třeba myslet, je určení správné výše pojistné částky. Když se vám třeba podařilo chatu přes léto zrekonstruovat, vyměnit střechu a dostavit dřevník, měli byste si patřičně zvýšit pojistnou částku. A to ještě před zimou.

Autor:

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Další z rubriky

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz