VZP: (Ne)pohoda pojištěnce

  8:22aktualizováno  8:22
Zdravotní pojišťovna VZP nabízí produkt soukromého pojištění pod názvem Zdravotní připojištění VZP. Co obsahuje tento produkt a jak vypadá? Má šanci obstát v konkurenčních nabídkách soukromých pojišťoven?

V letošním roce vláda nepřistoupila k pravidelné valorizaci tzv. redukčních hranic pro výpočet dávek nemocenského. Znamená to, že výše státního nemocenského zůstává na úrovni loňského roku, přičemž maximální denní nemocenské činí 419 Kč.

K řešení naznačeného propadu příjmu v době nemoci (viz graf níže), který je dán rozdílem mezi čistou mzdou a nemocenským, jsou nabízeny produkty soukromého zdravotního pojištění. Jednou z těchto nabídek je i Zdravotní připojištění VZP, což je produktový balíček, který uvedla na trh Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR ve spolupráci s Českou podnikatelskou pojišťovnou a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Účelem Zdravotního připojištění VZP je pokrytí rozdílu mezi mzdou a státem poskytovanými nemocenskými dávkami v době pracovní neschopnosti nebo hospitalizaci v nemocnici, včetně úrazového pojištění. Je vhodné zejména pro zaměstnance se středním a vyšším příjmem i pro osoby samostatně výdělečně činné, zejména pokud využívají dluhového financování. (Více o možnostech řešení propadu příjmu v době pracovní neschopnosti naleznete zde).

 

 

Jak bylo sděleno, Zdravotní připojištění VZP se skládá ze tří samostatných produktů, a to:

 

1. Pojištění při pracovní neschopnosti

 

Toto pojištění funguje obdobně jako státní nemocenské pojištění. Pojištěný platí pojišťovně určitou částku a v případě, že se stane pracovně neschopným následkem úrazu či nemoci, bude mu pojišťovna vyplácet sjednané denní odškodné. Tato dávka je pojišťovnou vyplácena od 31. dne pracovní neschopnosti po dobu 11 měsíců.

 

2. Pojištění denní dávky při hospitalizaci

 

Chcete se dozvědět více o životním pojištění? Pro více informací navštivte tuto sekci.

Tato součást balíčku umožňuje úhradu nákladů poskytnuté nemocniční péče a  služeb, které nejsou běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Z toho pojištění je vypláceno sjednané denní odškodnění při pobytu v nemocnici delším než 3 dny, přičemž dávka je vyplácena maximálně do 30. dne hospitalizace. Odškodné je vypláceno i při hospitalizaci v souvislosti s těhotenstvím, porodem či potratem.

 

3. Úrazové pojištění

 

Předmětem této části balíčku je plnění za trvalé následky úrazu a za smrt způsobenou úrazem. V případě smrti úrazem vyplatí pojišťovna sjednanou pojistnou částku. V případě, že úraz zanechá pojištěnému trvalé následky, je pojišťovna povinna vyplatit z pojistné částky tolik procent, kolika procentům odpovídá rozsah trvalých následků podle oceňovacích tabulek pojišťovny.

 

Popis a zhodnocení

 

Zdravotní připojištění VZP umožňuje volbu výše odškodnění ve třech úrovních (viz. následující tabulka), které jsou pro skutečné finanční krytí uvedených rizik nedostatečné. Sjednává se jako celek a nelze jej dělit na jednotlivé části. Podmínkou pro pojištění je věk od 18 do 60 let, přičemž výše pojistného pro klienty nezávisí na věku, ale na zvolené úrovni pojištění. Součástí produktu je asistenční služba, která zprostředkovává klientům lékařskou pomoc v nejbližším smluvním zdravotnickém zařízení.

 

Výše sazeb a rozsah pojistné ochrany Zdravotního připojištění VZP

Roční pojistné

Denní odškodné při hospitalizaci 

Denní odškodné při pracovní neschopnosti

Trvalé následky úrazu

Smrt následkem úrazu

A

B

A

B

A

B

A

B

2990

100

130

100

130

100 000

130 000

50000

65 000

3990

150

195

150

195

150 000

195 000

75000

97 500

4990

200

260

200

260

200 000

260 000

100000

130 000

A - základní sazba   B - zvýhodněná sazba pro členy Klubu  VZP ČR

 

Jednou z prezentovaných výhod Zdravotního připojištění VZP je jeho cenová dostupnost. Při podrobnějším porovnání s nabídkami soukromých pojišťoven však zjistíme, že vadou tohoto balíčku je nejen jeho nedostatečná flexibilita, tedy nemožnost zvolit, které riziko a v jaké výši chci pokrýt (např. nelze sjednat vyšší denní odškodné, stanovit den pracovní neschopnosti, od kterého bude odškodné vypláceno, denní odškodné při hospitalizaci je vypláceno pouze do 30. dne apod.). Další nevýhodou je neurčování výše pojistného dle věku a pohlaví pojištěného, což oproti nabídkám konkurenčních pojišťoven vede k výrazně vyšší nákladovosti, a to zejména pro mladší klienty.

Více informací o pojištění zdraví nalaznete ve specializované sekci ZDE

Pokud by klient sjednal uvedená pojištění v balíčku u soukromé pojišťovny, ušetří v průměru 35%. Zdravotní připojištění VZP tak představuje neúčelně složený balíček s nízkým pojistným krytím, nízkou variabilitou a vysokou cenou. Přes jednoduchost a přehlednost balíčku nedoporučujeme jeho sjednání. Úraz i pracovní neschopnost lze výhodněji pojistit u komerčních pojišťoven.

 

Jaký je Váš názor na Zdravotní připojištění VZP? Je podle Vás správné, že zdravotní pojišťovna poskytuje produkt soukromého pojišťovnictví? Děkujeme za názory.

 

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
Programátor PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz