VZP: (Ne)pohoda pojištěnce

  8:22aktualizováno  8:22
Zdravotní pojišťovna VZP nabízí produkt soukromého pojištění pod názvem Zdravotní připojištění VZP. Co obsahuje tento produkt a jak vypadá? Má šanci obstát v konkurenčních nabídkách soukromých pojišťoven?

V letošním roce vláda nepřistoupila k pravidelné valorizaci tzv. redukčních hranic pro výpočet dávek nemocenského. Znamená to, že výše státního nemocenského zůstává na úrovni loňského roku, přičemž maximální denní nemocenské činí 419 Kč.

K řešení naznačeného propadu příjmu v době nemoci (viz graf níže), který je dán rozdílem mezi čistou mzdou a nemocenským, jsou nabízeny produkty soukromého zdravotního pojištění. Jednou z těchto nabídek je i Zdravotní připojištění VZP, což je produktový balíček, který uvedla na trh Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR ve spolupráci s Českou podnikatelskou pojišťovnou a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Účelem Zdravotního připojištění VZP je pokrytí rozdílu mezi mzdou a státem poskytovanými nemocenskými dávkami v době pracovní neschopnosti nebo hospitalizaci v nemocnici, včetně úrazového pojištění. Je vhodné zejména pro zaměstnance se středním a vyšším příjmem i pro osoby samostatně výdělečně činné, zejména pokud využívají dluhového financování. (Více o možnostech řešení propadu příjmu v době pracovní neschopnosti naleznete zde).

 

 

Jak bylo sděleno, Zdravotní připojištění VZP se skládá ze tří samostatných produktů, a to:

 

1. Pojištění při pracovní neschopnosti

 

Toto pojištění funguje obdobně jako státní nemocenské pojištění. Pojištěný platí pojišťovně určitou částku a v případě, že se stane pracovně neschopným následkem úrazu či nemoci, bude mu pojišťovna vyplácet sjednané denní odškodné. Tato dávka je pojišťovnou vyplácena od 31. dne pracovní neschopnosti po dobu 11 měsíců.

 

2. Pojištění denní dávky při hospitalizaci

 

Chcete se dozvědět více o životním pojištění? Pro více informací navštivte tuto sekci.

Tato součást balíčku umožňuje úhradu nákladů poskytnuté nemocniční péče a  služeb, které nejsou běžně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Z toho pojištění je vypláceno sjednané denní odškodnění při pobytu v nemocnici delším než 3 dny, přičemž dávka je vyplácena maximálně do 30. dne hospitalizace. Odškodné je vypláceno i při hospitalizaci v souvislosti s těhotenstvím, porodem či potratem.

 

3. Úrazové pojištění

 

Předmětem této části balíčku je plnění za trvalé následky úrazu a za smrt způsobenou úrazem. V případě smrti úrazem vyplatí pojišťovna sjednanou pojistnou částku. V případě, že úraz zanechá pojištěnému trvalé následky, je pojišťovna povinna vyplatit z pojistné částky tolik procent, kolika procentům odpovídá rozsah trvalých následků podle oceňovacích tabulek pojišťovny.

 

Popis a zhodnocení

 

Zdravotní připojištění VZP umožňuje volbu výše odškodnění ve třech úrovních (viz. následující tabulka), které jsou pro skutečné finanční krytí uvedených rizik nedostatečné. Sjednává se jako celek a nelze jej dělit na jednotlivé části. Podmínkou pro pojištění je věk od 18 do 60 let, přičemž výše pojistného pro klienty nezávisí na věku, ale na zvolené úrovni pojištění. Součástí produktu je asistenční služba, která zprostředkovává klientům lékařskou pomoc v nejbližším smluvním zdravotnickém zařízení.

 

Výše sazeb a rozsah pojistné ochrany Zdravotního připojištění VZP

Roční pojistné

Denní odškodné při hospitalizaci 

Denní odškodné při pracovní neschopnosti

Trvalé následky úrazu

Smrt následkem úrazu

A

B

A

B

A

B

A

B

2990

100

130

100

130

100 000

130 000

50000

65 000

3990

150

195

150

195

150 000

195 000

75000

97 500

4990

200

260

200

260

200 000

260 000

100000

130 000

A - základní sazba   B - zvýhodněná sazba pro členy Klubu  VZP ČR

 

Jednou z prezentovaných výhod Zdravotního připojištění VZP je jeho cenová dostupnost. Při podrobnějším porovnání s nabídkami soukromých pojišťoven však zjistíme, že vadou tohoto balíčku je nejen jeho nedostatečná flexibilita, tedy nemožnost zvolit, které riziko a v jaké výši chci pokrýt (např. nelze sjednat vyšší denní odškodné, stanovit den pracovní neschopnosti, od kterého bude odškodné vypláceno, denní odškodné při hospitalizaci je vypláceno pouze do 30. dne apod.). Další nevýhodou je neurčování výše pojistného dle věku a pohlaví pojištěného, což oproti nabídkám konkurenčních pojišťoven vede k výrazně vyšší nákladovosti, a to zejména pro mladší klienty.

Více informací o pojištění zdraví nalaznete ve specializované sekci ZDE

Pokud by klient sjednal uvedená pojištění v balíčku u soukromé pojišťovny, ušetří v průměru 35%. Zdravotní připojištění VZP tak představuje neúčelně složený balíček s nízkým pojistným krytím, nízkou variabilitou a vysokou cenou. Přes jednoduchost a přehlednost balíčku nedoporučujeme jeho sjednání. Úraz i pracovní neschopnost lze výhodněji pojistit u komerčních pojišťoven.

 

Jaký je Váš názor na Zdravotní připojištění VZP? Je podle Vás správné, že zdravotní pojišťovna poskytuje produkt soukromého pojišťovnictví? Děkujeme za názory.

 

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Akcie, která od léta ztrácí 50 %, ale podle UBS dosáhne nových maxim

Kurzy.cz Kors je podceněnou globální růstovou akcií. Tak vnímá tento titul Jay Sole z banky UBS, která jí zařadila mezi nejlepší...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA LOGISTIKY VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz