Vypovědět životní pojištění můžete do dvou měsíců, poradci to ale rádi zamlčí

aktualizováno 
Tím, že si sjednáte životní pojištění, se finančně zavážete na delší dobu. Proto máte ve všech pojišťovnách možnost si to se smlouvou do určitého času rozmyslet. Požádáte-li o službu poradce, může se stát, že vám to zatají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Do redakce nám napsal pan Lukáš, kterého přemluvila k uzavření životní pojistky kamarádka poradkyně. Měsíčně měl platit 720 korun.

"Ovšem za pár dní se mi to rozleželo v hlavě. Ihned jsem jí zavolal, že pojištění pro mě bude nevýhodné, a chci ho zrušit. Ona mi však celou dobu tvrdila, že už to nejde," píše pan Lukáš.

Lukáš trval na tom, že pojištění nechce a odmítal ho i platit. Informoval o tom svou poradkyni. "Řekla mi, ať to tedy nechám být a že se uvidí."

Po půl roce se však poradkyně zase ozvala. Vzala si dokonce na pomoc kolegu a po Lukášovi chtěla, aby zaplatil 4 500 korun za půl roku pojištění.

"Začala si vymýšlet, že částku prostě musím zaplatit, jinak že na mě pošlou exekutora. Když jsem jí řekl, že jsem ji ihned druhý den po sepsání pojištění informoval, že chci pojištění ihned zrušit, popřela to s tím, že jsem mohl pojištění vypovědět ihned písemně a nemusel čekat půl roku," stěžuje si čtenář.

Lukáš požadovaných 4 500 korun zaplatil. Kamarádství s poradkyní krachlo a životní pojištění nakonec stejně zrušil.

Jak to tedy je?

Pokud uzavřete životní pojištění, máte dva měsíce na to, abyste si vše rozmysleli. Pojišťovny chápou, že takové pojištění není krátkodobou záležitostí, proto je rozhodování o jeho uzavření složitější.

"Pojišťovna má nárok na pojistné za dobu, kdy byl klient pojištěn. V praxi se v případech zrušení smlouvy do dvou měsíců od uzavření žádné pojistné po klientovi nevyžaduje," vysvětluje Marek Zeman z pojišťovny AXA.

Příklad

Klient uzavřel pojistnou smlouvu pro případ smrti nebo dožití a k tomu si sjednal úrazové připojištění - měsíční pojistné za celou smlouvu činí 700 korun.

Počátek pojištění byl 18.12. 2009 a k zániku pojistné smlouvy na základě výpovědi dojde k 18.6. 2010.

Pojistné je 700 x 6 = 4 200 korun.

Situace a): Protože k datu zpracování výpovědi je pojistné zaplaceno do 18.6. 2010, nepožadujeme doplacení žádného pojistného.

Situace b): Protože v době zpracování výpovědi je pojistné zaplaceno například pouze do 18.4. 2010, požadujeme dlužné pojistné ve výši
700 x 2 =1 400 korun.

Zdroj: Pojišťovna Allianz

Pokud ale klient smlouvu vypoví po dvou měsících, musí leckdy zaplatit pojištění i penále. "Poplatek za ukončení smlouvy se platí u jednorázových produktů, a to ve výši 250 korun," říká Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. Ukončení se však většinou řeší individuálně, protože záleží na pojistné částce, době a druhu smlouvy. Pojišťovny také zajímá důvod výpovědi.

"Jde-li o výpověď smlouvy po ukončení dvouměsíční lhůty a jedná-li se o smlouvu dlouhodobou s rezervotvornou složkou (kapitálové, investiční pojištění), je dobré se poradit o jiných možnostech než výpovědi, protože v takovém případě by klient hodně tratil. Tyto smlouvy se rozhodně nevyplácí vypovídat, spíše nějakým způsobem po dohodě s pojišťovnou modifikovat," upozorňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

informujte nás o finančním bezpráví

Nejste spokojeni se službami či řešením svého problému v bance, pojišťovně či jiné finanční instituci? Neuznali vám reklamaci, na kterou máte nárok, či jste snad přišli v důsledku nefér jednání některého z finančních domů o peníze?

Tento článek vznikl na základě příběhu, který nám byl zaslán do redakce. Podobné zkušenosti nám můžete zasílat na adresu finance@idnes.cz . Rádi vám pomůžeme problém řešit či na něj alespoň veřejně poukázat.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Náš pes nepřežil operaci, musíme veterináři za výkon zaplatit?

ilustrační snímek

Pokud nejsme spokojeni s kvalitou výrobku či s provedenou službou, můžeme reklamovat. Jak je to ale v případě, kdy se...

Nečekejte na dream job, stačí, když je práce jen O. K., říká odbornice

Koučka Petra Drahoňovská se zaměřuje na profesní přestupy zaměstnanců a práci s...

Je dobré změnit během života práci? Některé obory, jako je IT, business, ekonomie, média, si o změnu díky rychlému...

Kluk z Vršovic vyvíjí počítačové hry pro miliony hráčů na celém světě

Adam Konrád, český herní programátor v Bethesda Game Studios v Dallasu

Že chce pracovat s počítači, věděl Adam Konrád už na základní škole, ale neuměl si představit nic konkrétního. Navzdory...

Kvíz: Jste připraveni na problémy při zahraniční dovolené?

ilustrační snímek

Prázdniny už sice za dva týdny končí, ale možná se právě teď chystáte na dovolenou do ciziny. Víte, co dělat, když se...

Peníze z hypotéky došly, na kuchyň už nezbylo. Poradíme, jak na to

ilustrační snímek

Většina žadatelů o hypotéku, ať už při nákupu, výstavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, s plánovaným rozpočtem...

Další z rubriky

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Zaměstnavatel zaměstnanci odmítl zaplatit 13. plat, ten se proto obrátil na práv...

Kurzy.cz Zaměstnanec z neopodstatněných důvodů nedostal třináctý plat, na který měl nárok. Zároveň mu nebyla proplacena ani mimo...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR NÁKUPČÍ s NJ a AJ PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Najdete na iDNES.cz