Vyplatí se předčasný důchod?

aktualizováno 
Zákon umožňuje nečekat na důchodový věk, ale odejít dříve do takzvaného předčasného důchodu. Pro tento krok existují přesná pravidla a člověk musí zvážit, zda se mu to finančně vyplatí. Penzi dostane totiž o něco nižší.

Za určitých podmínek mu ji může stát, poté co dosáhne řádného důchodového věku, dorovnat, ale nižší penze mu může i zůstat. To záleží na typu předčasného důchodu.
Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že průměrná výše starobních důchodů byla k červnu letošního roku 7423 korun, předčasných dočasně krácených důchodů 6245 korun a v případě trvale krácených 6551 korun. 
 
U žen záleží na počtu dětí

Podle zákona dnes odcházejí ženy standardně do penze podle počtu vychovaných dětí v 53 až 57 letech a muži v 60 letech. Pozor, k tomuto věku se ještě připočítávají dva měsíce u mužů a čtyři u žen za každý rok od letopočtu 1996. Například žena, která nevychovala žádné dítě a dosáhne 57 let 25. července 2005, bude v důchodovém věku až 25. listopadu 2008. K datu 25. července 2005 se totiž přičtou čtyři měsíce za každý z deseti let v období 1996 až 2005 (podle příkladu Jana Přiba, autora knihy Kdy do důchodu a za kolik). Od roku 2013 se tato hranice posouvá na 63 let u mužů a žen, které nevychovaly žádné dítě, respektive na 59 až 62 let u žen s dětmi.  
 
Přilepšit si k důchodu? Jen pilnou prací

Do penze lze odejít i později. Odchod do důchodu je totiž právo, nikoli povinnost. Pokud se člověk, který již dosáhl důchodového věku, rozhodne zatím penze vzdát a dále pracovat, k budoucímu důchodu si za každých 90 dní práce přilepší o 1,5 procenta z výpočtového základu. Vzhledem k nízkému číslu však někteří raději odejdou do důchodu v řádném termínu a najdou si přivýdělek.

Rovněž je možné dále pracovat a zároveň pobírat penzi. „Pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku platí u pracovněprávních vztahů podmínka, že tento vztah může být sjednán na dobu nejdéle jednoho roku. U ostatních právních vztahů a u výkonu samostatné výdělečné činnosti žádné podmínky pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku stanoveny nejsou,“ vysvětluje Alena Fraňková.

V praxi ovšem někdy firmy o důchodce nestojí a rozvážou s ním pracovní poměr podle zákoníku práce, jakmile dosáhne důchodového věku. Mohou se však například dohodnout na odstupném.

Takže kdy do penze co nejvýhodněji: dříve, přesně po dosažení důchodového věku, nebo naopak později? Obecné pravidlo stanovit nelze. Vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek jednotlivce. Roli hraje mimo jiné i délka pojištění, aktuální pravidla pro zvyšování důchodů v daném období či možnosti přivýdělku a rodinná situace budoucího důchodce.

Jak si přilepšit na penzi? Nejčastěji se hovoří o penzijním připojištění a životním pojištění. Na rozdíl od spoření bance či investování, poskytují díky státní podpoře „něco navíc“.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

ilustrační snímek

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V...

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz