Vyplatí se předčasný důchod?

aktualizováno 
Zákon umožňuje nečekat na důchodový věk, ale odejít dříve do takzvaného předčasného důchodu. Pro tento krok existují přesná pravidla a člověk musí zvážit, zda se mu to finančně vyplatí. Penzi dostane totiž o něco nižší.

Za určitých podmínek mu ji může stát, poté co dosáhne řádného důchodového věku, dorovnat, ale nižší penze mu může i zůstat. To záleží na typu předčasného důchodu.
Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že průměrná výše starobních důchodů byla k červnu letošního roku 7423 korun, předčasných dočasně krácených důchodů 6245 korun a v případě trvale krácených 6551 korun. 
 
U žen záleží na počtu dětí

Podle zákona dnes odcházejí ženy standardně do penze podle počtu vychovaných dětí v 53 až 57 letech a muži v 60 letech. Pozor, k tomuto věku se ještě připočítávají dva měsíce u mužů a čtyři u žen za každý rok od letopočtu 1996. Například žena, která nevychovala žádné dítě a dosáhne 57 let 25. července 2005, bude v důchodovém věku až 25. listopadu 2008. K datu 25. července 2005 se totiž přičtou čtyři měsíce za každý z deseti let v období 1996 až 2005 (podle příkladu Jana Přiba, autora knihy Kdy do důchodu a za kolik). Od roku 2013 se tato hranice posouvá na 63 let u mužů a žen, které nevychovaly žádné dítě, respektive na 59 až 62 let u žen s dětmi.  
 
Přilepšit si k důchodu? Jen pilnou prací

Do penze lze odejít i později. Odchod do důchodu je totiž právo, nikoli povinnost. Pokud se člověk, který již dosáhl důchodového věku, rozhodne zatím penze vzdát a dále pracovat, k budoucímu důchodu si za každých 90 dní práce přilepší o 1,5 procenta z výpočtového základu. Vzhledem k nízkému číslu však někteří raději odejdou do důchodu v řádném termínu a najdou si přivýdělek.

Rovněž je možné dále pracovat a zároveň pobírat penzi. „Pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku platí u pracovněprávních vztahů podmínka, že tento vztah může být sjednán na dobu nejdéle jednoho roku. U ostatních právních vztahů a u výkonu samostatné výdělečné činnosti žádné podmínky pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku stanoveny nejsou,“ vysvětluje Alena Fraňková.

V praxi ovšem někdy firmy o důchodce nestojí a rozvážou s ním pracovní poměr podle zákoníku práce, jakmile dosáhne důchodového věku. Mohou se však například dohodnout na odstupném.

Takže kdy do penze co nejvýhodněji: dříve, přesně po dosažení důchodového věku, nebo naopak později? Obecné pravidlo stanovit nelze. Vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek jednotlivce. Roli hraje mimo jiné i délka pojištění, aktuální pravidla pro zvyšování důchodů v daném období či možnosti přivýdělku a rodinná situace budoucího důchodce.

Jak si přilepšit na penzi? Nejčastěji se hovoří o penzijním připojištění a životním pojištění. Na rozdíl od spoření bance či investování, poskytují díky státní podpoře „něco navíc“.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz