Vyplatí se dávat pozor, jakou bankovku přijímáte!

aktualizováno 
Představit si svět bez peněz je obtížné. Každý stát má své vlastní oběživo a jeho vývoj je spojen s nejstaršími záznamy o lidské činnosti a protože pro lidstvo představují cennou hodnotu, jsou přijatelným a uznávaným prostředkem obchodu. Je však nutné je nějakým způsobem získat,aby bylo možné jejich prostřednictvím platit za vše, co si chceme koupit. Ne vždy jsou peníze získány legálně a někdy jsou i předmětem falšování a padělání. Na co je třeba dát si pozor, abyste nepřijali padělanou bankovku?

Platebním nástrojem mohou být nejrůznější věci: mince,  bankovky, platební karty a peníze na účtu v bance. V nepříliš dávné minulosti bylo platidlem peří, jinde korálky, nebo kamínky a mušle, protože tyto předměty lidé považovali za cenné. Všechny tyto věci zahrnujeme  pod společný název peníze, protože všechny jsou či byly uznávaným prostředkem obchodu.

Stav v Čechách a na Moravě

peníze a zejména bankovky od té doby značně změnily svůj vzhled. A to zejména díky technologickému vývoj a stále lepším technickým zázemím padělatelů. Zároveň se však vyvíjel i systém ochrany platidel a s ním i ochranné prvky, které mají distribuci padělků zabránit. V České republice je v posledních letech zabaveno skoro 10 tisíc kusů padělaných bankovek domácí koruny i cizích měn každý rok. Z toho jsou dvě třetiny bankovek právě v českých korunách. Pro představu je možné podívat se na graf uveřejněný na stránkách ČNB za období 1993 – 2004 - ZDE

Výlet do historie

Bankovky jsou „jen“ kousky papíru, přesto jsou přijímány jako peníze, protože to, co představují, má hodnotu. Výhody papírových peněz jako první objevili Číňané již v 10. století, ovšem padělání peněz je datováno ještě dávno předtím. Padělky mincí se objevily i ve starověké Mezopotámii i Řecku. Padělání peněz se v minulosti vždy považovalo za těžký zločin. Trestalo se deportací, usekáváním rukou, hozením za živa do vařící vody nebo popravou. To ale většinou nemohlo padělatele, unesené vidinou zisku, zastavit a platí to i pro dobu dnešní. Nadále je překračován zákon, i když viník může být potrestán vysokou pokutou či vězením. Přes všechna opatření, používaná v mincovnách a tiskárnách bankovek, které mají za úkol zabránit padělání peněz, je stále mnoho padělatelů, kteří své výtvory podobné originálu pouštějí do oběhu.

Nejvíce padělků je v domácí měně

Nejvíce zadržených padělaných bankovek má nominální hodnotu 100 Kč, 500 Kč a 1000 Kč.  Ostatní nominály jsou však méně časté, ale i tak se z této skutečnosti dá vyvodit, že padělatelé se nyní zaměřují na padělání bankovek s nižší nominální hodnotou, které běžný občan právě díky jejich nízké hodnotě příliš nezkoumá.

Padělky ČNB třídí podle stupně nebezpečnosti na: velmi nebezpečné padělky, nebezpečné padělky, dále pak zdařilé, méně zdařilé a neumělé. K raritám pak určitě patří i několik ručně vybarvených stokorun či černobílých pětistovek. Což ukazuje neznalost některých lidí právě ohledně správného vzhledu českých bankovek či dokonce jejich ochranných prvků. Nárůst grafické kvality padělků v posledních letech se dá přičíst stále snazším a levnějším cestám k tiskárnám či grafickým programům.

Měsíční přehled padělaných a pozměněných peněz a napodobenin v roce 2004 

 

EURO

USD

DEM

ITL

CZK

OST

Mince

Pozměn.

CELKEM

Napod.

Leden

24

46

1

0

409

2

16

2

500

0

Únor

 20

50

1

0

2188

2

3

1

2265

0

Březen

 50

102

0

0

272

9

12

0

445

2

Duben

 28

33

0

0

273

2

45

8

389

402

Květen

 45

32

5

55

458

9

9

45

658

0

Červen

 498

33

15

0

213

2

12

1

774

247

Červenec

 48

51

4

1

810

5

57

4

980

0

Srpen

 213

194

0

1

226

5

8

7

654

12955

Září

89

84

0

0

399

6

11

1

590

1

Říjen

 91

66

0

1

405

10

42

291

906

0

Listopad

 96

75

0

0

364

13

29

3

580

56

Prosinec

 56

61

0

0

363

6

47

15

548

2

Celkem

 1258

827

26

58

6380

71

291

378

9289

13665

Zdroj.: Internetové stránky ČNB

Nepodceňujte ochranné prvky

Nejčastěji padělatelé chybují díky nevhodným tiskovým technikám a nedokonalému či nulovému napodobení ochranných prvků. Pozor je nutné dát si zejména na ochranný prvek – vodoznak (průsvitka). Ten na originálu vzniká místním zeslabením či zesílením papíru v konečném stadiu výroby a jeho světlejší a tmavší části proti světlu tvoří vystínovaný obraz. Na padělku má pouze tmavé obrysy.

K dalším ochranným prvkům patří soutisková značka, ochranný proužek a vlákna, skrytý obrazec, mikrotext, opticky proměnlivá barva, nebo iridiscentní pruh (obojí na bankovkách s vyšší nominální hodnotou od 1000 Kč).

Přehled ochranných prvků českých bankovek naleznete ZDE.

Jak naložit s podezřelou bankovkou?

NENECHTE SI UJÍT
Zlato (c) profimedia.cz/corbis
Jak výhodné je spořit v pojišťovně?
Životní pojištění nemusí sloužit pouze k zajištění pojistné ochrany, ale může být také prostředkem pro zhodnocování úspor. Vyplatí se ale?
masáž
Lidé chtějí radši vyšší plat než výhody
Pokud se zaměstnanci nedočkají odměny za své nadprůměrné výkony, raději příště sleví ze své iniciativy. Řídí se heslem: málo peněz - málo práce.
Rajče - (c) profimedia.cz/corbis
Kečup, nebo rajčatový pudink?
Kečup není totéž, co rajský protlak, tedy zahuštěná a ochucená pasta z lisovaných rajčat. Splňují KEČUPY představy zákazníků?

Pozor by si měl dát každý, kdykoli přijímá bankovku při jakémkoli peněžním styku. To znamená jak obchodník na jedné straně, tak zákazník na straně druhé. Pokud se příjemci (fyzické osobě) zdá bankovka podezřelá, nemusí ji podle platného právního předpisu přijmout (Vyhláška ČNB č. 37 z roku 1994). Důležité ovšem je si podezřelé bankovky všimnout ihned při placení, protože pouze v tomto momentě lze bankovku odmítnout. Pozdější zjištění, že jde o falsifikát, znamená, že bankovka bude zadržena bez náhrady a náhradu škodu může její nechtěný majitel požadovat po tom, od koho padělek přijal, pokud se mu tuto skutečnost podaří prokázat.

Pokud by se ten, kdo obdrží padělanou bankovku či minci, s ní pokusil zaplatit ve snaze co nejdříve se ji zbavit, je možné ho potrestat až dvouletým odnětím svobody či peněžitým trestem - Trestní zákon č. 140/1961 Sb., § 140. tento zákon také vymezuje další tresty související s paděláním či pozměňováním platidel.

Obecně lze říci, že největší pozor si musíte dát, pokud přijímáme české bankovky, neboť jejich padělků se u nás vyskytuje nadpoloviční většina. Rozhodně se pak vyplatí znát ochranné prvky bankovek a zkontrolovat je před tím, než je přijmete. Vyhnete se tak tomu, aby vám zbyly oči pro pláč v případě, že se do vaší peněženky dostanou bankovny falešné, za které budete velmi těžko vymáhat náhradu.

Stalo se vám, že jste dostali podezřelou bankovku v obchodě? Prohlížíte si hotovost, kterou dostanete při placení? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

Ilustrační snímek

O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Počasí: ČHMÚ zpřísnil výstrahu, varuje před extrémním deštěm a povodněmi.

Počasí: ČHMÚ zpřísnil výstrahu, varuje před extrémním deštěm a povodněmi.

Kurzy.cz Do Česka se přihnal velmi vydatný déšť, v oblasti Jizerských hor a Krkonoš velmi intenzivně prší, na stanici Smědava za...

Najdete na iDNES.cz