Vyplatí se dávat pozor, jakou bankovku přijímáte!

aktualizováno 
Představit si svět bez peněz je obtížné. Každý stát má své vlastní oběživo a jeho vývoj je spojen s nejstaršími záznamy o lidské činnosti a protože pro lidstvo představují cennou hodnotu, jsou přijatelným a uznávaným prostředkem obchodu. Je však nutné je nějakým způsobem získat,aby bylo možné jejich prostřednictvím platit za vše, co si chceme koupit. Ne vždy jsou peníze získány legálně a někdy jsou i předmětem falšování a padělání. Na co je třeba dát si pozor, abyste nepřijali padělanou bankovku?

Platebním nástrojem mohou být nejrůznější věci: mince,  bankovky, platební karty a peníze na účtu v bance. V nepříliš dávné minulosti bylo platidlem peří, jinde korálky, nebo kamínky a mušle, protože tyto předměty lidé považovali za cenné. Všechny tyto věci zahrnujeme  pod společný název peníze, protože všechny jsou či byly uznávaným prostředkem obchodu.

Stav v Čechách a na Moravě

peníze a zejména bankovky od té doby značně změnily svůj vzhled. A to zejména díky technologickému vývoj a stále lepším technickým zázemím padělatelů. Zároveň se však vyvíjel i systém ochrany platidel a s ním i ochranné prvky, které mají distribuci padělků zabránit. V České republice je v posledních letech zabaveno skoro 10 tisíc kusů padělaných bankovek domácí koruny i cizích měn každý rok. Z toho jsou dvě třetiny bankovek právě v českých korunách. Pro představu je možné podívat se na graf uveřejněný na stránkách ČNB za období 1993 – 2004 - ZDE

Výlet do historie

Bankovky jsou „jen“ kousky papíru, přesto jsou přijímány jako peníze, protože to, co představují, má hodnotu. Výhody papírových peněz jako první objevili Číňané již v 10. století, ovšem padělání peněz je datováno ještě dávno předtím. Padělky mincí se objevily i ve starověké Mezopotámii i Řecku. Padělání peněz se v minulosti vždy považovalo za těžký zločin. Trestalo se deportací, usekáváním rukou, hozením za živa do vařící vody nebo popravou. To ale většinou nemohlo padělatele, unesené vidinou zisku, zastavit a platí to i pro dobu dnešní. Nadále je překračován zákon, i když viník může být potrestán vysokou pokutou či vězením. Přes všechna opatření, používaná v mincovnách a tiskárnách bankovek, které mají za úkol zabránit padělání peněz, je stále mnoho padělatelů, kteří své výtvory podobné originálu pouštějí do oběhu.

Nejvíce padělků je v domácí měně

Nejvíce zadržených padělaných bankovek má nominální hodnotu 100 Kč, 500 Kč a 1000 Kč.  Ostatní nominály jsou však méně časté, ale i tak se z této skutečnosti dá vyvodit, že padělatelé se nyní zaměřují na padělání bankovek s nižší nominální hodnotou, které běžný občan právě díky jejich nízké hodnotě příliš nezkoumá.

Padělky ČNB třídí podle stupně nebezpečnosti na: velmi nebezpečné padělky, nebezpečné padělky, dále pak zdařilé, méně zdařilé a neumělé. K raritám pak určitě patří i několik ručně vybarvených stokorun či černobílých pětistovek. Což ukazuje neznalost některých lidí právě ohledně správného vzhledu českých bankovek či dokonce jejich ochranných prvků. Nárůst grafické kvality padělků v posledních letech se dá přičíst stále snazším a levnějším cestám k tiskárnám či grafickým programům.

Měsíční přehled padělaných a pozměněných peněz a napodobenin v roce 2004 

 

EURO

USD

DEM

ITL

CZK

OST

Mince

Pozměn.

CELKEM

Napod.

Leden

24

46

1

0

409

2

16

2

500

0

Únor

 20

50

1

0

2188

2

3

1

2265

0

Březen

 50

102

0

0

272

9

12

0

445

2

Duben

 28

33

0

0

273

2

45

8

389

402

Květen

 45

32

5

55

458

9

9

45

658

0

Červen

 498

33

15

0

213

2

12

1

774

247

Červenec

 48

51

4

1

810

5

57

4

980

0

Srpen

 213

194

0

1

226

5

8

7

654

12955

Září

89

84

0

0

399

6

11

1

590

1

Říjen

 91

66

0

1

405

10

42

291

906

0

Listopad

 96

75

0

0

364

13

29

3

580

56

Prosinec

 56

61

0

0

363

6

47

15

548

2

Celkem

 1258

827

26

58

6380

71

291

378

9289

13665

Zdroj.: Internetové stránky ČNB

Nepodceňujte ochranné prvky

Nejčastěji padělatelé chybují díky nevhodným tiskovým technikám a nedokonalému či nulovému napodobení ochranných prvků. Pozor je nutné dát si zejména na ochranný prvek – vodoznak (průsvitka). Ten na originálu vzniká místním zeslabením či zesílením papíru v konečném stadiu výroby a jeho světlejší a tmavší části proti světlu tvoří vystínovaný obraz. Na padělku má pouze tmavé obrysy.

K dalším ochranným prvkům patří soutisková značka, ochranný proužek a vlákna, skrytý obrazec, mikrotext, opticky proměnlivá barva, nebo iridiscentní pruh (obojí na bankovkách s vyšší nominální hodnotou od 1000 Kč).

Přehled ochranných prvků českých bankovek naleznete ZDE.

Jak naložit s podezřelou bankovkou?

NENECHTE SI UJÍT
Zlato (c) profimedia.cz/corbis
Jak výhodné je spořit v pojišťovně?
Životní pojištění nemusí sloužit pouze k zajištění pojistné ochrany, ale může být také prostředkem pro zhodnocování úspor. Vyplatí se ale?
masáž
Lidé chtějí radši vyšší plat než výhody
Pokud se zaměstnanci nedočkají odměny za své nadprůměrné výkony, raději příště sleví ze své iniciativy. Řídí se heslem: málo peněz - málo práce.
Rajče - (c) profimedia.cz/corbis
Kečup, nebo rajčatový pudink?
Kečup není totéž, co rajský protlak, tedy zahuštěná a ochucená pasta z lisovaných rajčat. Splňují KEČUPY představy zákazníků?

Pozor by si měl dát každý, kdykoli přijímá bankovku při jakémkoli peněžním styku. To znamená jak obchodník na jedné straně, tak zákazník na straně druhé. Pokud se příjemci (fyzické osobě) zdá bankovka podezřelá, nemusí ji podle platného právního předpisu přijmout (Vyhláška ČNB č. 37 z roku 1994). Důležité ovšem je si podezřelé bankovky všimnout ihned při placení, protože pouze v tomto momentě lze bankovku odmítnout. Pozdější zjištění, že jde o falsifikát, znamená, že bankovka bude zadržena bez náhrady a náhradu škodu může její nechtěný majitel požadovat po tom, od koho padělek přijal, pokud se mu tuto skutečnost podaří prokázat.

Pokud by se ten, kdo obdrží padělanou bankovku či minci, s ní pokusil zaplatit ve snaze co nejdříve se ji zbavit, je možné ho potrestat až dvouletým odnětím svobody či peněžitým trestem - Trestní zákon č. 140/1961 Sb., § 140. tento zákon také vymezuje další tresty související s paděláním či pozměňováním platidel.

Obecně lze říci, že největší pozor si musíte dát, pokud přijímáme české bankovky, neboť jejich padělků se u nás vyskytuje nadpoloviční většina. Rozhodně se pak vyplatí znát ochranné prvky bankovek a zkontrolovat je před tím, než je přijmete. Vyhnete se tak tomu, aby vám zbyly oči pro pláč v případě, že se do vaší peněženky dostanou bankovny falešné, za které budete velmi těžko vymáhat náhradu.

Stalo se vám, že jste dostali podezřelou bankovku v obchodě? Prohlížíte si hotovost, kterou dostanete při placení? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ OBCHODNÍK – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz