Vykradači bytů prozradili, jak si tipují, koho půjdou vykrást

aktualizováno 
Bytaři jdou s dobou. Tipy, které domácnosti se vyplatí vyloupit, shánějí stále častěji na internetových sociálních sítích. Kvůli neopatrnosti majitelů zde mohou také zjistit, že vyhlédnutý byt či dům bude na čas prázdný. Používají však i staré osvědčené metody.
Na bleskovou vykrádačku stačí pouhých pět minut. Ilustrační snímek

Na bleskovou vykrádačku stačí pouhých pět minut. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bytařům nejčastěji usnadňují práci klíče schované v květináči nebo pod rohožkou, otevřená okna a také informace na Facebooku a Twitteru. Vyplývá to z unikátního průzkumu, který udělala loni ve Velké Británii pojišťovna More Than. Oslovila přitom opravdové experty, polepšené vykradače bytů.

"Průzkum naší sesterské pojišťovny se snažil odhalit cíle a triky bytařů a varovat majitele domů a bytů. Může být varováním i pro nás. Pokud žijete v samostatně stojícím domě nebo chatě, máte drahé auto, schováváte si cennosti v nočním stolku a o svých plánech na cesty se vybavujete s přáteli na sociálních sítích, pak přesně splňujete kritéria profilu ideální oběti vloupání," upozorňuje Kateřina Krásová, tisková mluvčí Direct Pojišťovny.

Byt dokážou vybílit do pěti minut

Celkem 90 procent kriminálníků poslalo vzkaz: "Bytové krádeže jsou jednoduché kvůli lehkovážnému chování majitelů." Dvaašedesát procent bývalých zlodějů zároveň tvrdí: "Na bleskovou vykrádačku stačí pouhých pět minut."

Většina bývalých zlodějů (68 procent) uvedla, že si předem sháněli informace o cílové domácnosti a jejím denním režimu. Dvanáct procent dotazovaných polepšených zlodějů pak odpovědělo, že by využili sociální sítě, jako je Facebook nebo Twitter, aby zjistili, kde se jejich vytipovaná oběť právě nachází a jak dlouho bude pryč.

"Vzkaz, například na Facebooku, že majitel domu nebo bytu bude pryč, který snadno pochopí i nezúčastněné osoby, může být pro zloděje přesně tou informací, na kterou čeká, aby se do nemovitosti vloupal," dodává Krásová.

Jako první hledají zloději klíčky od auta

Většina lupičů uvádí, že nahlédne pod rohožku a do květináčů, zda nenajdou klíče. Zhruba 60 procent se pak podívá, zda jim vstup do domu usnadní otevřené okno. Jakmile se dostanou dovnitř, první věc, po které se v bytě dívají, jsou klíčky od aut.

Třetina bytových zlodějů se pak jde podívat do nočních stolků, protože řada majitelů je zvyklá odkládat své cennosti právě zde. A čtyři procenta bytařů jdou dokonce prohledat ledničku, protože i to je místo, kde lze podle jejich zkušeností najít cennosti i peníze.

Téměř polovina uvedla, že zvědaví sousedi nejsou žádnou velkou překážkou jejich plánů a 28 procent z nich sází i na to, že sousedé budou předstírat, že si ničeho nevšimli, než aby začali dělat povyk a volali policii.

Bytaře může odradit efektivní zabezpečovací zařízení. Nejlepší je podle polepšených zlodějů alarm proti vloupání, pak pes nebo kamerový systém.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Kurzy.cz Řidiči, kteří v úterý cestovali po dálnici D1, zažili peklo. Někteří tam zůstali stát až čtyři hodiny. Opravy vozovky u...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICAL PRODUCT OWNER PRO REMOTE MANAGEMENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz