Podle statistik je lyžování nejrizikovějším zimním sportem, každý třetí úraz je vážný, na snowboardu dokonce každý druhý.
„Právě v období února a března se každoročně stává nejvíce úrazů spojených s lyžováním ze všech zimních měsíců, a to až dvojnásobně,“ říká Ivana Nekvindová z ČSOB Pojišťovny. Na místě je tedy nejen opatrnost a dodržování pravidel na sjezdovce, ale i odpovídající pojištění.
Na českých horách bude ošetření případného úrazu hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jinak tomu může být v zahraničí. V místních střediscích bývá řada klinik soukromá a léčebné výlohy za úrazy na svazích a sjezdovkách velmi vysoké.
Češka podcenila sílu hor i pojistku. Újma na zdraví byla velká, účet vysoký |
„Nejvyšší pojistné plnění zapříčiněné úrazem během lyžování převýšilo částku jednoho milionu korun,“ upřesňuje Ivana Nekvindová. Jen pro ilustraci, akutní ošetření zlomeniny vyjde na 500 až 1 000 eur, paušál zásahu horské služby je ve stovkách eur. Průměrná cena za transport helikoptérou se pohybuje v rozmezí 3 až 10 tisíc eur.
Srazil mě jiný lyžař
Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Pokud se vám stane úraz na sjezdovce vinou jiného lyžaře, máte nárok na odškodnění. Ať už k němu dojde na českých nebo zahraničních horách, je postup v podstatě obdobný.
Výše odškodnění se stanoví podle počtu bodů, který určí lékař. Hodnota bodu vychází z průměrné mzdy a určení počtu z použité metodiky. Nicméně pozor!
„V Česku se znalci neřídí jen jednou metodikou, k výpočtu odškodnění jich slouží hned několik. Ujistěte se proto, že váš znalec postupuje podle metodiky Nejvyššího soudu, která je pro poškozené nejvýhodnější. Zohledňuje totiž nejen objektivní věci, jako jsou zlámané kosti, ale i subjektivnější potíže, například psychické trauma, dlouhodobé bolesti a další omezení v životě,“ doporučuje expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.
Srazil lyžařku na sjezdovce, více než dva miliony musí zaplatit ze své kapsy |
Případy z praxe
Nemusí vždy platit, že čím vážnější úraz a jeho následky, tím vyšší odškodné. Záleží na moha okolnostech. Svědčí o tom dva případy, které ve své praxi řešili odborníci z Vindicie.
Mladá žena na sjezdovce upadla a zlomila si nohu. Odškodnění neměla v úmyslu nijak řešit, brala to jako smůlu a nešťastnou náhodu. Jenže sjet velmi náročný svah dostala jako výzvu od svého kouče v rámci teambuildingu pořádaného zaměstnavatelem. Ten ale, možná i díky tomu, že celá událost měla přes desítku svědků, posoudil úraz jako pracovní a žena získala několik stovek tisíc.
Vlastně skoro stejně jako sportovec, který se ovšem zranil daleko vážněji a následky budou zřejmě trvalé. Na horách se ovšem zúčastnil narozeninové party a po úraze mu byl v krvi zjištěn alkohol. „Původně pojišťovna odmítla platit úplně, nakonec uznala, že nešlo o následky popíjení na sjezdovce, ale o zbytkový alkohol,“ říká Tomáš Beck. I tak bylo odškodnění o 30 % kráceno.
Bohužel řada případů je uzavřena bez odškodnění s tím, že se neprokázalo cizí zavinění nebo viník zůstal neznámý, protože od nehody ujel.
„Ve frontě na vlek na mě najel velkou rychlostí lyžař. Byla jsem ale otočená zády a nemohla jsem reagovat, on se jen omluvit a zmizel. Až když jsem se druhý den ráno probudila, zjistila jsem, že mám pochroumanou krční páteř,“ popisuje klientka KB Pojišťovny. Zranění si vyžádalo pracovní neschopnost, dlouhou dobu trvala i rehabilitace
Podobné situace ale může zachránit vlastní úrazové pojištění, ze kterého lze získat nejen odškodnění za úraz jako takový, ale u těch vážnějších i za případné trvalé následky.
Pamatujte si (Zdroj: Vindicia)
- Nepodceňuje pojištění. U pojištění odpovědnosti si ověřte, zda se vztahuje právě i na pokrytí situace, kdy na sjezdovce způsobíte nehodu.
- Seznamte se s právními předpisy země, kam cestujete. Například v Itálii je pojištění odpovědnosti pro lyžaře povinné.
- Volte opravdu vysoké limity. Náklady na léčbu raněného, které jako viník budete muset hradit, jsou v zahraničí výrazně dražší než v České republice.
- Pozornost zasluhuje i vlastní cestovní pojištění, u kterého někdy bývají lyžování a další zimní sporty řazeny mezi výjimky a je třeba se na ně připojistit.
- V případě nehody rozhodně nepodepisujte žádný dokument, kterému nerozumíte. Vezměte si dostatek času a vše důkladně prostudujte, jinak se můžete nevědomky přihlásit k tomu, že jste nehodu sami zavinili, ač to neodpovídá realitě.
- Zjistěte si jméno, adresu a kontakty na očité svědky události, a také na případného viníka.
- Co nejrychleji kontaktujte svou pojišťovnu, která po vás pravděpodobně bude chtít i doklady od místních autorit, tedy horské služby či policie.
- Byť bývají přímo na sjezdovce bary a uvolněná atmosféra láká k zimnímu drinku, komplikací pro získání odškodnění může být i alkohol v krvi.