Tucet rad dle České asociace pojišťoven

aktualizováno 
Pojištění je prodej neviditelného zboží, příslibu, který je plněn mnohdy až po dlouhé době, například u životního pojištění za 15, 20 i více let. Proto kromě vyvážené právní úpravy smluvních vztahů hraje u pojištění důležitou roli i vzájemná důvěra jeho účastníků.
I pro pojišťovny je důležité, aby klient znal všechny podmínky svého pojištění, aby si byl vědom svých práv a povinností, aby tato důvěra nebyla ani nedorozuměním či nepochopením narušena.

Za tím účelem se pokusíme formulovat alespoň některé základní rady, jak přistupovat k pojištění:

 1. Uvědomte si, jaké ekonomické následky pro Vás, Vaši rodinu i Váš podnik či živnost může mít skutečnost, že nejste pojištění. Vezměte v úvahu možnost úrazu, nemoci,úmrtí, nehody na dovolené, požáru či jiné živelní události. Vyplatí se riskovat tam, kde je tolik nepředvídatelných okolností? Úvaha " to se mně stát nemůže" je naprosto mylná. Stát se může cokoliv. Stačí zalistovat stránkami novin nebo se poohlédnout kolem sebe.
 2. V případě vzniklých pochybností si ověřte, zda pojišťovna, která Vás kontaktovala, má povolení k podnikání na území České republiky. Tuto skutečnost lze zjistit Ministerstvu financí i v sekretariátě České asociace pojišťoven. O oprávnění jednat jménem pojišťovny lze požádat i zprostředkovatele, který Vám nabízí sjednání pojištění s příslušnou pojišťovnou.
 3. Před podpisem pojistné smlouvy důkladně prostudujte všeobecné pojistné podmínky i smĺuvní ujednání. Požádejte o vysvětlení těch ustanovení, která Vám nejsou srozumitelná. Vezměte v úvahu i výluky z pojištění.
 4. Identifikujte přesně sami, nejlépe však s pomocí zaměstnance pojišťovny či zprostředkovatele své potřeby, ale i finanční možnosti. Volte optimální kombinaci mezi rozsahem pojistné ochrany, pojistnou částkou a výší pojistného. Zvažte i optimální dobu pojištění. Je-li Váš rozpočet omezený, dlouhodobější životní pojištění umožňuje pojistit se na vyšší pojistnou částku při nižším pojistném.
 5. Ve vlastním zájmu spolupracujte na stanovení správné pojistné částky. Vyhněte se podpojištění, neboť v takovém případě zpravidla pojišťovna při likvidaci sníží své plnění.
 6. Pečlivě si uschovejte pojistnou smlouvu, pojistné podmínky a všechny na ně navazující změny. Ukládejte doklady o placení pojistného. Splátky provádějte ve stanovených termínech.
 7. Uvědomte si, že pojištění jste sjednali za určitých podmínek a že o změnách jste povinni ve vlastním zájmu informovat pojišťovnu. Může jít o změnu jména či adresy, ale hlavně o takové skutečnosti, jako je např. změna zaměstnání, provozování nového druhu sportu, při němž se mění riziko a Vaše zařazení do rizikové skupiny v úrazovém pojištění. Vybavíte-li si nově byt dražším nábytkem nebo elektronikou, zvažte, zda není třeba upravit rozsah Vašeho pojištění.
 8. Zajímejte se i o dobu placení pojistného. Lze je platit v měsíčních, čtvrtletních, pololetních a ročních splátkách, případně i jednorázově na celou dobu trvání pojištění. Čím delší interval placení pojistného, tím více můžete ušetřit. Kromě toho při ročním placení uspoříte oproti kratším dobám splatnosti na poštovních či bankovních poplatcích.
 9. Pojišťovny často nabízejí protiinflační programy. Chcete-li si zachovat reálnou hodnotu pojištění s ohledem na inflaci, můžete se rozhodnout pro každoroční navýšení pojistné částky ve výši, kterou Vám navrhne pojišťovna.
 10. Některá pojištění, např. životní, lze rozšířit různými druhy připojištění - pro případ úrazu, pro případ závažných onemocnění apod. Informujte se o podmínkách připojištění, které znásobuje Vaši pojistnou ochranu.
 11. Utrpíte-li úraz, vyhledejte včas lékaře. Prokazování nároku na výplatu pojistného plnění by mohlo být komplikované, jestliže by se Váš zdravotní stav zhoršil z důvodu odkladu léčení nebo Vaší vlastní léčbou.
 12. Pojistěte se při cestě do zahraničí. Zajistíte si klidný pobyt a nezatížíte rodinný rozpočet vysokými náklady na případné léčení v cizině. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, přesvědčte se, zda v ceně zájezdu je pojištění, jakého druhu a jaký rozsah pojistné ochrany. Při pojistné události postupujte vždy podle pokynů pojišťovny. Při jednání s policií, soudy nebo úřady cizí země požadujte tlumočníka, nejste-li v příslušném jazyce zběhlí. Nepodepisujte žádný dokument nebo protokol, nerozumíte-li zcela přesně jeho obsahu.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz