To si najděte, řekl poradce Kooperativy a napsal pár čísel na papírek

aktualizováno 
Téměř 4,3 milionu aut z celkových 6,8 milionu má povinné ručení u trojlístku Česká pojišťovna, Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži, jak výhodné povinné ručení nabídnou řidiči s dobrou historií.

Cenu povinného ručení napsal pojišťovací makléř Kooperativy na kousek papírku, rozsah asistenčních služeb jsme si měli najít sami. | foto: Eva Sovová, iDNES.cz

Povinné ručení začíná zdražovat. I když jsem řidič bez nehod a vlastním malé auto, mám platit již 2 898 korun, to je o 78 korun víc než loni. Tuto nepříznivou informaci mi sděluje stávající pojišťovna dopisem. Do měsíce tak mohu přejít jinam.

Jaké osobní auto chceme pojistit

 • Objem válců 1 328 cm3, výkon motoru 67 kW, hmotnost 1 485 kg
 • Rok výroby 2006, bezeškodní průběh 71 měsíců

Povinné ručení u stávajícího pojistitele: pojistný limit 65/50 milionů korun, cena má nově zdražit na 2 898 korun.

Na srovnávačích je výběr omezený

Abych získala cenový přehled, využívám nejprve internetové portály, které se specializují na porovnání pojistek na českém trhu. Funguje jich už celá řada. Potíž ale je, že po zadání údajů se na většině z nich zobrazuje jen omezená nabídka největších pojistitelů a převažují nabídky malých a středních pojišťoven.

Kde hledat

Problém je i s porovnáním nabídek podle kritérií, jako jsou výše pojistných limitů, rozsah asistenčních služeb, způsob likvidace pojistné události a velikost pojistitele. To umí zatím jen některé porovnávače. Nakonec zjišťuji, že u škod na zdraví od 50milionového limitu a výše by povinné ručení stálo zhruba 2 200 až 3 400 korun. Za nižší cenou je ale jen základní asistence.

S cenovým přehledem vyrážím do terénu, tedy na přepážky trojice největších pojistitelů: do Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a České pojišťovny. Jak se budou prát o řidiče, který jezdí bez nehod 71 měsíců?

V Kooperativě se poradce příliš nevytáhl

V pojišťovně Kooperativa se mi věnuje mladý muž. Na informace je skoupý, zajímá ho hlavně, zda chci levné, či dražší povinné ručení. Jak se dozvídám, při limitu škod do 35 milionů by povinné ručení stálo 2 443 korun ročně. Pokud by pojišťovna hradila škody na zdraví a majetku do 70 milionů korun, stála by pojistka 2 557 korun.

Povinné ručení

Pořadí na trhu dle počtu pojištěných vozidel k 30. 6. 2012

 • Česká pojišťovna: 1 771 002
 • Kooperativa: 1 442 655
 • ČPP: 1 066 455
 • Allianz: 711 214
 • Generali: 511 526
 • ČSOB pojišťovna: 503 462
 • Uniqa: 273 022
 • Triglav: 176 778
 • Slavia: 125 966
 • Wüstenrot pojišťovna: 93 220
 • AXA pojišťovna: 72 848
 • Direct pojišťovna: 68 811
 • Hasičská vzájemná pojišťovna: 32 862
 • CHARTIS pojišťovna: 2 776
 • Celkem: 6 852 597

Zdroj: ČKP

"Můžete mi obě nabídky vytisknout?" vyslovuji přání. "To neděláme," dozvídám se a dostávám do ruky alespoň kus papírku, na který makléř obě cifry napíše vlastnoručně propiskou. Jak vidět, pojišťovna šetří.

"A co rozsah asistenčních služeb?" sonduji. "Dám vám brožurku, to si najděte. Kód služeb je 44 a 50," reaguje překvapivě muž a obě čísla připisuje na papírek. Makléř Kooperativy se příliš nevytáhl, škoda.

Česká podnikatelská pojišťovna slevila

Na pobočce České podnikatelské pojišťovny volím limity škod, které jsou přibližně stejné, jako jsem měla dosud: na zdraví a majetku shodně 50 milionů korun.

"A kolik jste teď měla platit?" ptá se poradkyně, když spočítá cenu povinného ručení. "Celkem 2 600 korun," říkám schválně nižší cifru, abych zjistila, jak bude reagovat. "U nás by to vycházelo na 2 822 korun, ale mohla bych pro vás získat i další slevu," nabízí obchodnicky poradkyně. Zajímavé zjištění, na přepážce se dá i trochu smlouvat.

Z pobočky si tak odnáším nabídku za 2 653 korun včetně detailních informací o rozsahu asistenčních služeb. Oceňuji profesionální výkon makléřsky i snahu získat dobrého klienta.

V České pojišťovně překvapivé zjištění

V pobočce České pojišťovny se dostávám na řadu v momentě, kdy začne kolabovat počítačový systém. "Měla jste u nás již někdy jiné povinné ručení?" ptá se makléřka. Nebýt této otázky, vůbec bych si nevzpomněla, že jsme před časem poslali starou rodinnou škodovku na vrakoviště a pojistku zrušili. Jak se dozvídám, tato pojistka se dá aktivovat a využít až na tři rodinné vozy. Bezeškodní průběh je přitom výrazně delší než u mé současné pojistky, rovných 140 měsíců.

Spočítat částku, kterou bych měla platit, se ale nedaří, počítače nefungují tak, jak by měly. Nechávám proto v pojišťovně všechny potřebné údaje, abych se pro výpočet vrátila za dvacet minut. Čekání ale stojí za to. Dostávám do ruky přehledné návrhy. Pokud bych uplatnila 71měsíční bezeškodní průběh z mé současné pojistky, povinné ručení při 50milionovém limitu by přišlo na 2 519 korun, což je v porovnání s Kooperativou a ČPP nejlevnější nabídka.

Mohu ale aktivovat i starou zrušenou pojistku a za 140 měsíců ježdění bez nehod získat povinné ručení jen za 1 841 korun ročně při 100milionovém limitu. V ceně je i úrazová pojistka řidiče a cestujících, dobrá asistenční služba a právní ochrana. Pokud bych zvolila 120milionový limit, mohla bych získat i další výhody, například první zaviněná škoda by neměla vliv na bonus a po tři roky bych měla jistotu, že bude povinné ručení stát 2 391 korun. K této variantě je zdarma i chytrý mobil s aplikací pro hlášení škod. Lákavá nabídka, oceňuji i profesionální výkon makléřky.

Podtrženo a sečteno:

 • Oproti povinnému ručení u původního pojistitele, které nově zdražuje na 2 898 korun, se podařilo ušetřit ve všech třech velkých pojišťovnách.
 • Ceny povinného ručení u pojistného limitu 50/50 a 70/70 se na přepážkách pohybovaly v rozpětí od 2 519 do 2 653 korun.
 • Nejvýhodnější nabídku jsme získali na přepážce České pojišťovny.
Cenové nabídky na přepážkách od trojice největších pojistitelů
PojistitelBezeškodní měsíceLimity v mil. KčCena v KčÚspora v Kč
Česká pojišťovna7150/502 519379
140100/1001 8411 057
140120/1202 391507
Kooperativa7135/352 443 455
7170/702 557 341
ČPP7150/502 653245
zdroj: nabídky jednotlivých pojišťoven

 Zapamatujte si:

 1. Povinné ručení lze vypovědět měsíc od chvíle, kdy obdržíte dopis, ve kterém pojišťovna oznamuje změnu pojistného. Změnit pojistitele můžete také šest týdnů před výročím smlouvy, což je den, kdy bylo pojištění sjednáno. Výpověď se podává písemně, můžete tak učinit i na přepážce.
 2. Při rozhodování, jak drahé povinné ručení vybrat, si stanovte limity pojistného plnění, které za vás pojišťovna zaplatí za škody na majetku a zdraví způsobené vaším vozem. Když zvolíte nízký limit, riskujete, že například při zaviněné hromadné havárii na dálnici uhradíte část škody ze svého.
 3. Porovnávejte vždy rozsah asistenčních služeb, které jsou zahrnuty v ceně. Jde například o odtah vozidla, úschovu nepojízdného vozu, zapůjčení náhradního auta a další servis.
 4. Pokud nemáte havarijní pojistku, můžete si k povinnému ručení sjednat i připojištění. Volte přitom taková rizika, která mohou vašemu autu nejvíce hrozit (řádění živlů, odcizení auta, střet se zvěří, rozbití čelních skel apod.).
 5. Pojistitele můžete změnit každý rok, sledujte vývoj cen povinného ručení například na porovnávačích a využívejte konkurenční nabídky, které pro vás mohou být výhodnější.

Změnili jste v posledních dvou letech pojistitele?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 3541
Ne 2073
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Kurzy.cz Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace ...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRO MILOVNÍKY AUT - ELEKTRO VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz