Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Špatné hypotéky: díl číslo dvě...

Koncem února jsme uveřejnili článek, který se zabýval kombinací hypotečních úvěrů s kapitálovými životními pojistkami. Počet reakcí především ze strany finančních poradců nás přesvědčil o tom, že jde skutečně o velmi zajímavé téma a stojí za to se k němu ještě jednou vrátit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

1.zprostředkovací,s.r.o

23. 5. 2003 9:32
Zásadní nesouhlas s Fincentrem
Nečetl jsem všechny příspěvky ,ale zásadní rozdíl ,který hovoří v prospěch kombinace s životním kapitálovým pojištěním je, když se stane člověk invalidní a nebude mít příjmy na splácení hypotéky. Na 20 let. hypotéku 1 mil.Kč bude klient s kombinací platit 3700 na úrok a 7600 na pojištění.U anuitní splátky  bude klient platit 8900 za hyp. a 600 kč za pojištění.V případě invalidity bude klient zproštěn v prvním případě částky 7600 a v druhém případě 600 korun.Kdo z nich bude tedy schopen obstát a splácet dál hypotéku je jasné a kdo přijde o dům? Částku 3700 vždy nějak dá rodina dohromady ,ale částku 8900 to asi bude horší.V tomto já vidím hlavní výhodu a ne jest-li zaplatím o něco míň nebo víc,ale že v případě nenadálé život. situace nepříjdu o bydlení,neboť až poslední splátkou je nemovitost moje!!!!!!! Ing. Irovský Čestmír http://www.1zprosredkovaci.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.1zprosredkovaci.cz
0 0
možnosti

marco

3. 4. 2003 19:25
Procenta
Po vhození obou variant do excelu vychází jednoduché porovnání: U KŽP nám banka půjčila za reálnou sazbu 8,5% za rok. U normální hypotéky za reálnou sazbu 5,1% za rok.
0 0
možnosti

Digger

31. 3. 2003 18:38
Ještě teplá zkušenost s kombinací
Uzavřel jsem hypotéku na 675000. Podlehl jsem iluzi výhod a jistot KŽP,uzavřel u pojišťovny ČS po poradě poradce pro hypotéky a pojišťovacího poradce KŽP , hypotéční banka po mne chtěla doklad o zaplacení a protože smlouva s pojišťovnou musela končit měsíc před koncem hypotéky, musel jsem zaplatit za dva měsíce- únor, březen. minulý týden mi hypoteční banka oznámila,že pojistku mnou uzavřenou neakceptuje,přidělila mi pouze standartní hypotéku. Pojišťovací poradce mi suše sdělil,že mi peníze pojišťovna samozřejmě nevrátí, uzavřel jsem dobrovolně a byl po dva měsíce pojištěn. A to jsem ji uzavíral zpětně a v dobré víře ve zkušenosti obou poradců. Hypoteční poradce se mi nakonec omluvil a nepožaduje po mne svůj honorář. Takže poučení- riziko je vždy, zvlášť při hloupé důvěře v poradce.Jednoznačně je jistější jen hypotéka.Lepší se mi jeví pojistit nesplacenou jistinu, nebo jiný typ pojistky nezávisle na hypotéce. zdar Digger
0 0
možnosti

ondra

31. 3. 2003 20:02
Re: Ještě teplá zkušenost s kombinací
Do dvou měsíců od sepsání pojistné smlouvy je možné bez ztráty kytičky od této smlouvy odstoupit. Nechápu taky, jak je možné uzavřít smlouvu zpětně.
0 0
možnosti

Hans

31. 3. 2003 16:12
Proc delat takove slozite pocty???
Nechapu, proc tu delate takove slozite pocty. Vzdyt je to tak jednoduche - pojistovna Vam uroci vasi sporici cast max. 4% (dle vyhlasky by to tak melo byt u novych pojistek:-))) a hypotecni banka vam uroci uver min. 5 (spise vice). A otazka je pak jednoducha.... Kdopak asi zaplati rozdil?? Ani pojistni matematici nevykouzli nic .... Doporucuji zkusit si pujcit v bance na 5% a ulozit na 4% - mozna na tom nekdo vydela:-))))
Samozrejme, ze to mohou spravit podily na zisku, ale od konce devadesatych let, kdy byly vynosy v oblacich, je dnes situace jina... Proc asi maji pojistovny sve technicke urokove miry na 3%, par odvazlivcu na 4%? Navic, kdyz se zmeni situace na trhu v uroceni, budou vyssi podily na zisku u pojistovny, tak vas zkrouhne zase hypotecni banka, protoze ta vam zase pekne zvedne urok (dle zvolene varianty to bude za rok, za 5 let....). Takze podle meho nazoru se tyto dva efekty vyrovnaji.
 
Jedinou vyhodu vydim pri teto kombinaci v pojisteni pri plne invalidite (neplatite pojistne na KZP, tedy splatky uvery v tomto pripade x platite vsak bance uroky z hypoteky!!!). Nutno rozlisit pojisteni invalidity u rizikovych pojistek. Zda prestavate platit pouze pojisteni rizikove pojisteni, ale splatky a uroky bance musite platit dale. Samozrejme i zde by to slo nejak obejit - pojistit si vazne nemoci plus uraz (plnou invaliditu) na dane PC. Prakticky invalidnim duchodcem se stat z jineho duvodu je pech .....
 
 
0 0
možnosti

Janula

31. 3. 2003 15:47
Nie je tam chyba??
ja mam pocit, ze vo vypocte splatok musi byt chyba, ved celkovy sucet splatok je nizsi ako celkova vyska hypoteky, nehovoriac uz o tom, ze by banka poziciavala zadarmo. Ked som hodila do excellu data podla zadania, tak mne vysla v prvom pripade (a to aj za predpokladu, ze splatka je hned na zaciatku mesiaca a nie az na konci) 3774, 4243 a 4745 korun, co dokopy robi 12 762 korun
0 0
možnosti

???

31. 3. 2003 16:50
Re: Nie je tam chyba??
Co to meles?
0 0
možnosti

František Marek

31. 3. 2003 15:20
Nezapoměňte na dvojí závazek.
Zajímavé i podnětné názory. Co tady nebylo zmíněno je problém dvojího závazku. Většina se kupodivu shoduje v tom, že kombinace hypotéky s KŽP není moc dobré řešení. Nějaké slíbené, ničím nezaručené, budoucí zhodnocení za 15, 20 let nepovažuji za výhodu. Mnoho poradců dribluje s předpokládaným zhodnocením pojišťoven od 6 do 10%. Jaké ale skutečné zhodnocení můžeme očekávat? Jediné co je snad jisté, je technická úroková míra, která se vztahuje pouze na rezervotvornou (spořící) část. Ale jak je velká tato část? Je to více, nebo méně než polovina pojistného? Kde se to klient dozví, od poradce? Nebo od pojišťovny? Uklidním Vás, nedozví se to. Ani pojistní matematici nemají skleněnou kouli, i když s čísli umí mnohdy zajímavě čarovat. Tudy tedy cesta nevede. Marně hledám nějakou jinou výhodu uvedené kombinace. Není vhodná pro klienty, kteří řeší vlastní bydlení a mají nedostatek finančních prostředků (což bývá většina). Proto si také berou hypotéku. Velká část z nich má problémy s bonitou a jejich rodinný rozpočet je na dlouhou dobu v „napnutém“ stavu. Většinou jim toho vedle moc nezbývá. Mnohdy ani pro založení výhodnějšího stavebního spoření, natož pak pro „vytvoření“ dalšího dluhu ve formě KŽP. Uvedená kombinace není vhodná ani, ze spekulativních důvodů, pro bonitní a velice bonitní klienty. Hypotéka, ale i KŽP patří totiž mezi pasiva. Pokud někdo uvažuje o eliminaci hypotéčního úvěru, tak by se spíše měl podívat do aktiv, mezi spořící či investiční produkty. Nebo jsou i jiné způsoby, jak využít hypotéku jako investiční nástroj. Hypotéka je dlouhodobá záležitost a za tu dobu se může mnohé změnit. Je to období jedné generace. Shodneme se na tom, že hypotéku je třeba pojistit. Většina také rozumně uvažuje o rizikovém pojištění, převážně s klesající pojistnou částkou. Pokud klient „vyhrabe“ nějaké zbylé peníze, tak je ještě výhodnější jednorázové rizikové pojištění. V příkladě od Petra Svobody by se mohlo jednat přibližně o 36.000 Kč, které by klient zaplatil najednou a dál už by jej to nezatěžovalo. Poslední, ale pro poradce asi hlavním důvodem, je výše provizí. Vyřizování hypotéky nebývá jednoduchou záležitostí a odměna za to není nijak zajímavá. Provize z vysoké KŽP to dokáže výrazně vylepšit.
0 0
možnosti

roman

31. 3. 2003 16:36
Re: Nezapoměňte na dvojí závazek.
Předem mé reakce chci zdůraznit, že patřím spíše k odpůrcům kombinace, ale minulý článek a zejména následná komunikace se zastánci i odpůrci této formy financování mě přivedly k následujícímu závěru: záleží na věku klienta (mladší mají výhodu ale i nevýhodu), typu použité pojistky (i v tomto článku, resp. v příspěvku čtenáře je použita pojistka 2SZ od Kooperativy) a úrokové míře (některé banky dávají klientovi s kombinací lepší úrok). Budu zde spíše reagovat poznámkami než uceleným textem.
Věk klienta - mladší klient má výhodu v nižší sazbě, to je bez debat, starší klient zase může (pokud splní podmínky) počítat s odečitatelností platby KŽP (i když v omezené míře) od základu daně.
Pojistka - tato pojistka 2SZ od Kooperativy je prozatím to nejlevnější co jsem na trhu našel a co se hodí pro kombinaci. Nehodlám zde hodnotit Kooperativu (já bych se tam pojistit nenechal), ale pokud by bylo použito předplacení, tak tam vychází zajímavá čísla.
Úroková míra - to je věc skutečně individuální, záleží na bance.
Závěry, které mi předkládali zastánci kombinace nikdy nepočítaly s nějakým závratným zhodnocením, proto netuším proč se zmiňujete o nějakém driblování.
TÚM není "snad" jistá, ale určitě jistá. Je již obsažena v pojistné částce a tuto částku tedy klient skutečně dostane na konci pojištění. Případné zhodnocení je jaksi navíc.
Při počítání jednotlivých druhů (kombinace a klasický HÚ) jsme se dostali k podobným částkám, které klient musí měsíčně zaplatit. Rozdíly pak vznikají díky odečtu úroků z HÚ a KŽP.
Hypotéka na vyřízení ze strany poradce není zas až tak náročná věc, pokud samozřejmě pro klienta nezařizuje nějaké nadstandardní  kroky a odměna za vyřízení HÚ není zas až tak malá. V porovnání s odměnou za KŽP (dle druhu samozřejmě) je sice nižší, ale je pořád dost slušná.
Při počítání jednotlivých variant vycházím vždy z absolutní hodnoty přeplacených peněz. Nediskontuji, nespekuluji s výnosy, nezaobírám se tím, co by kdyby (úroky z HÚ, krach pojišťovny, inflace, deflace, daňové odečty - budou, nebudou, zdanění výnosů, vyšší nebo nižší příjmy atd. atd. - to jsou všechno neznámé, které nemohu ovlivnit, musím vycházet ze známého v době uzavírání hypotéky.
A závěr: ještě jsem neudělal jedinou kombinaci. Všechno byly klasické HÚ, KŽP většinou dostal klient také, ale jen kvůli odečtům, aby nemusel mít tak vysoké rizikové pojištění, které bylo buď jednorázové nebo jich spíše bylo několik tak, jak postupně klesá zbytek dluhu.
0 0
možnosti

Miloš

31. 3. 2003 14:44
Otázky laika
Jestli tomu dobře rozumím, tak v kombinaci hypotéky a ŽP splácím z hypotéky pouze úroky a na splacení jistiny, která zůstává po celou dobu hypotéky neměnná,  "spořím" formou KŽP.
Jakým způsobem dohodnu s hypotéční bankou, že jí budu splácet pouze úroky? Musí banka nějakým způsobem "schválit" KŽP a přivázat ho k hypotéčnímu úvěru? Když předpokládám, že hypotéční úvěr čerpám u jiného ústavu než spořím KŽP, co se stane, když pojišťovna, u níž mám KŽP, zkrachuje? Nebudu ve stavu, kdy dlužím hypotéční bance celou jistinu (dosud jsem splácel pouze úroky), ale moje peníze v KŽP jsou ztraceny? Bude potom hypotéční banka vymáhat jistinu po mně nebo po pojišťovně?
0 0
možnosti

Miroslav Beneš

31. 3. 2003 16:41
Re: Otázky laika
Podstatu produktu jste pochopil správně, u kombinace skutečně splácíte pouze úroky. Každá hypteční banka, která má daný produkt v nabídce, má přesně stanoveny konkrétní produkty konkrétních pojišťoven, se kterými tento produkt poskytuje. Výplata pojistné částky je poté vinkulována ve prospěch hypoteční bance. Pokud je pojistná částka vyšší než zbývající jistina dluhu, získají přebytek pozůstalí. Prostředky v pojišťovně nejsou nikterak ze zákona pojištěny a pokud dojde k nejhoršímu, budete muset samozřejmě uhradit závazek v bance z jiných zdrojů (jinak bude hrozit exekuce).
0 0
možnosti

Petr

31. 3. 2003 11:18
slušné
konečně slušné argumenty. ne se vším souhlasím, přesto dobrý. jen by mě zajímalo, jaká byla použita diskontní sazba pro zjištění současné hodnoty budoucích plateb. jelikož se diskontují zejména platby u kombinace, tak nesprávná hodnota (příliš vysoká) by tuto možnost výrazně znevýhodnila.
0 0
možnosti

Marek

31. 3. 2003 13:45
Re: slušné
Myslím že šlo o 2 procenta, autor to píše v článku
0 0
možnosti

Marek P.

31. 3. 2003 10:41
Pojištění
Myslim, ze by se tedy v tech vypočtech meli určitě z ohlednit i posledni odstavec, který tam tak skoro zapadl, že musím ještě mít nějaké pojištění  u klasické hypotéky a, že častka za placení pojistky může být vyrazně nižší než u KŽP ,ale kolik to přeně je? Alspoň nejakou průměrnou částku. Potom to podle mě vyjde dráž.
0 0
možnosti

Miroslav Beneš

31. 3. 2003 11:53
Re: Pojištění
Do celkových nákladů na klasickou hypotéku jsem mohl započítat i úvěrové pojištění, ale ne každý by pojištění vyžadoval (může již mít jiné životní pojištění apod.). Pokud byste chtěl uváděné částky přepočítat, můžete uvažovat s pojistným kolem 200 korun měsíčně (platí u pojištění s klesající pojistnou částkou u milionové hypotéky se splatností 20 let).
0 0
možnosti

Peva

31. 3. 2003 10:37
Nemám rád, když někdo dělá něco pro co není určen.
Ještě jeden pohled na věc:
Pojištění se má platit v pojišťovnách a spořit se ve bankách-spořitelnách.
Tomu jsou podřízeny nejen produkty, ale i zákony. Pochybuju o tom, že pojištovny podléhají bankovnímu dozoru atd, vklady jsou v nich pojištěny, atd. (Sám mám spořící pojištění 3S u české pojištovny a je to na prd. Nemůžete rozumně s vloženými penězy nakládat, atd). Je to stejné jako když firma která dělá rohlíky, začně vyrábět auta. Takové křížové produkty jsou pěkně nebezpečné, nikde není zaručeno jak se změní vlastnická sturktura. Dcery mohou být prodány jiným bankám atd. 
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...