Šílené pojištění pro řidiče

aktualizováno 
V posledních dnech rozčeřila stojaté vody evropského pojišťovnictví zpráva o neobvyklém pojištění, které má být dostupné i českým občanům. Jde o pojištění proti pokutám za rychlou jízdu. Je toto pojištění morální a vyplatí se řidičům jeho uzavření?

Nejmenovaná lichtenštejnská firma nabídla především rakouským a německým řidičům pojištění proti policejním pokutám za nedodržení zákonem stanovené rychlosti. Toto pojištění v minulých dnech veřejně prezentoval pan Walter Gau, který je poslancem zemského parlamentu spolkové země Vorarlbersko za FPÖ a zároveň je občanským povoláním pojišťovací makléř a hokejový manažer. Dle jeho slov je podstatou tohoto pojištění úhrada větší části pokuty vyměřené za překročení rychlosti. To samozřejmě vyvolalo vášnivé debaty a polarizovalo odbornou i širokou veřejnost. Než vyřkneme nad produktem ortel i my, podívejme se na parametry tohoto pojištění trochu podrobněji.

Šílená karta pro řidiče

Dle zveřejněných informací je produkt konstruován jako balíček produktů, který kromě proplacení pokut uložených za neoprávněné parkování a kromě úhrady nákladů za odtažení auta, poskytuje také vyplacení sedmdesáti procent částky, kterou řidič zaplatí jako pokutu za rychlou jízdu. Tato pojistka nazývaná jako šílená karta („Super-Gau-Crazy-Card“) svému majiteli zaručuje úhradu až 1 000 euro ročně, což je maximální plnění pojišťovny. Ta bude považovat za pojistnou událost udělení pokuty pouze v rozmezí 50 až 600 euro. Zároveň je stanoveno, že maximální povolené překročení rychlosti nesmí přesáhnout 40 kilometrů v hodině. Dále mezi výluky náleží například překročení rychlosti v tunelech či na staveništích, v blízkosti škol a přechodů pro chodce, řízení pod vlivem alkoholu či drog apod. Kolik řidiči za toto pojištění zaplatí?

Co vám pojišťovna ráda zamlčí? Informace nejsou nebo je pojišťovny tají.
Čtěte ZDE.

Řidiče tato vymoženost přijde na 270 euro ročně, tj. na 27 % z maximálního možného plnění, přičemž je nutné zahrnout i spoluúčast na úhradě škody ve výši 30 %. Pojišťovna si zároveň stanovila maximální roční rozpočet na 1,5 miliónů euro. Při případném překročení této částky si pojišťovna vyhrazuje právo pojištění vypovědět a klientům vrátit pojistné. Počítá se s tím, že tato garantovaná částka bude postačovat na zhruba 10 tisíc klientů. Z toho lze odvodit, že pojišťovna uvažuje s hrubým ziskem 80 %.

Celá záležitost současně rozvířila diskusi o morálnosti tohoto pojištění. Zejména státní instituce jsou zásadně proti tomuto pojištění a argumentují tím, že účelem pokut není řidičům pustit žilou, ale zvýraznit výchovný aspekt silničních kontrol, který by tímto pojištěním byl značně znehodnocen. Rovněž upozorňují, že tato pojistka v žádném případě nezbavuje řidiče odpovědnosti za případné škody způsobené rychlou jízdou.

Finanční přínos pojištění proti pokutám
Výše roční pokuty Roční výdaje řidiče bez pojištění Roční výdaje řidiče s pojištěním
100 euro 100 euro 300 euro
250 euro 250 euro 345 euro
500 euro 500 euro 420 euro
750 euro 750 euro 495 euro
1000 euro 1000 euro 570 euro
1250 euro 1250 euro 820 euro
1500 euro 1500 euro 1070 euro
2000 euro 2000 euro 1570 euro

 Zdroj: Fincentrum

Pojistit lze cokoliv

Pojištění v ČR: konec „boomu“. Více ZDE.

Jak víme, předmětem pojištění jsou náhodné a nepředvídatelné události. Neudělení pokuty, resp. rychlá jízda, je však plně pod kontrolou pojišťované osoby. Spáchání dopravního přestupku tak nelze považovat za nahodilou událost, ale úmysl pachatele. Zastánci tohoto pojištění nicméně obhajují, že jde o nabídku pro klienty, kteří překročí rychlost nevědomky. V pojišťovnictví však funguje tzv. negativní výběr. Jinými slovy, do pojištění se budou snažit vstoupit ti řidiči, kteří jsou rizikovější či očekávají profit z pojištění. Lze tak předpokládat, že se pojistí zejména ti, kteří nedodržují předpisy a platí tyto pokuty často. Řidiče totiž příliš nezajímá veřejné diskuse o morálnosti tohoto pojištění, ale finanční přínos získaný z tohoto pojištění vyplývající z porovnání výše udělovaných pokut a nákladů pojištění. Do určitého počtu pokut, resp. jejich výše, je pojištění pro řidiče dosti ztrátové (viz tabulku).

Na výhodnost tohoto pojištění má rovněž zásadní vliv současný a budoucí systém pokut v jednotlivých zemích, přičemž opakované udělení pokuty může znamenat odebrání řidičského průkazu a naprostou ztrátu významu tohoto pojištění. Přesto uvedený příklad opět ukazuje, že pojistit je dnes možné prakticky cokoliv. Pro české řidiče však vzhledem k parametrům tohoto pojištění a jeho charakteru vyžadující likvidaci pojistných událostí (u nás nelze smlouvu sjednat, ani vypořádat) není vhodný a nezbývá jim nic jiného, než se s výší pokut za rychlou jízdu smířit. 

Jak hodnotíte morálnost a výhodnost pojištění proti pokutám? Uzavřeli byste si obdobné pojištění? Těšíme se na Vaše názory.


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Pojištění více osob v jedné pojistné smlouvě má své výhody i nevýhody

Pojišťovny svým klientům nabízejí pojistné smlouvy pro celou rodinu. Přesvědčují je slevami na pojištění. To klienty...

Byt je majetek za miliony. Kdo má pojistit dům, v němž se nachází?

Pojistit si majetek tak, aby pojišťovna v případě pojistné události zaplatila celou škodu, není úplně jednoduché....

Zlomil si nohu a chtěl zájezd stornovat. Pojistka mu byla k ničemu

Sjednat si cestovní pojištění je dnes velmi snadné. Dá se pořídit na pár kliknutí třeba i po internetu. Jenže v...

Najdete na iDNES.cz