Risk management a jeho aplikace v pojištění průmyslu

  11:02aktualizováno  11:02
Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství. O co se jedná se dozvíte v tomto komentáři.

Úvod

Charakteristickým znakem naší doby je neustálé zavádění nových technologií, jak výrobky, tak i výrobní objekty jsou stále komplikovanější a průmyslové oblasti vyrůstají v návaznosti na obytné zóny a naopak. Tímto rozvojem vzrůstá i pravděpodobnost vzniku škody a velikosti následků škod a společnost již není ochotna všechna rizika akceptovat. Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství.

Definice a úkoly rizikového inženýrství

Rizikové inženýrství je interdisciplinární obor, jehož úkolem je optimální ochrana života, majetku a prostředí. Pro splnění tohoto úkolu se systematicky používají inženýrské znalosti a know-how. Rizikové inženýrství a jeho aplikace v risk managementu se používá při řešení všech bezpečnostních činností společností a podniků -bezpečnost produktů, protipožární ochrana, prevence nehod a havárií, bezpečnost provozu, průmyslová hygiena a životní prostředí jsou úkolem lidí, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost podniku. Při řešení problémů v těchto oblastech se nejvíce osvědčuje použití systémového přístupu strukturovaným způsobem.

Součásti rizikového inženýrství

V oblasti pojišťovnictví rizikové inženýrství zahrnuje čtyři různé ale vzájemně související činnosti:

Hodnocení rizik

Tato činnost zahrnuje nalézání odpovědí na otázky:
a) jaké nežádoucí události se mohou přihodit ?
b) které nežádoucí události jsou pravděpodobné, jaká je pravděpodobnost jejich výskytu a jaké jsou očekávané důsledky ?
Odpovědi na tyto otázky mají zásadní význam pro účinné rozpoznávání rizika pojistitelem a pojištěným. Pojistitel má zájem na tom, aby znal důležité potenciály ztrát, četnost a maximální závažnost, které se mohou očekávat. Tyto informace pomáhají určit vhodné pojistné a optimální úroveň krytí, v některých případech se mohou použít i pro vytvoření výjimek pro oblasti zvláštního nebezpečí.

Snižování rizika

Tato, na klienta orientovaná činnost, funguje nejlépe, jestliže se mezi rizikovým inženýrem pojišťovny a bezpečnostním, požárním a výrobním specialistou pojištěného vytvoří vzájemná důvěra. Pojišťovna nemůže provádět redukci rizika přímo, ale může ji účinně stimulovat a podporovat svoji prací v týmu klienta vytvořeném pro analýzu rizika.

Vyšetřování škod

Třetí základní činnost rizikového inženýrství se vztahuje na situaci po vzniku škody. Každá vzniklá škoda může být poučením a je ve společném zájmu jak pojišťovny tak i výrobní firmy, aby se určilo, co se vlastně stalo, proč k tomu došlo a jak zabránit opakování. Tato činnost se označuje jako vyšetřování škod a v zásadě jde o opak analýzy rizik. U analýzy rizik se zkoumají potenciální nežádoucí události, zatímco u vyšetřování škod se jde od skutečných událostí směrem zpět. V těchto případech se zjišťuje, co škodu způsobilo nebo k ní přispělo. Poučení získaná pojišťovnou a jejími klienty z těchto šetření mají obrovský význam v prevenci škod.

Podpůrné akce

Čtvrtá oblast zahrnuje podpůrné akce: údržbu databanky rizik, vedení dokumentace a knihovny, školení pro rizikové inženýry a manažery. Školení a dokumentace jsou klíčové činnosti pro úspěšné řízení rizik.

V současném rychle se měnícím světě se zvyšují nároky na předcházení škod a na redukci následků případných havárií a v posledních desetiletích markantně vzrůstá důraz na význam řízení rizik a rizikového inženýrství, které se je v této době nedílnou součástí filozofie všech podniků, které si uvědomují důležitost snižování rizik a zamezení zbytečným škodám.

Pro více informací kontaktujte: mailto:riskengineering@zurich.com

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Peníze z fondu jde vybírat kdykoli. Zrušit rovnou i smlouvu je chyba

ilustrační snímek

Investiční odborníci se shodují, že nejčastější chybou tuzemských investorů je, když prodávají své nakoupené podílové...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Další z rubriky

Řada Čechů si neumí vybrat cestovní pojistku, aby skutečně fungovala

Ilustrační snímek

Většina Čechů, kteří vyrazí na dovolenou za hranice, je už zvyklá sjednat si cestovní pojistku. U dlouhodobých pobytů...

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placen...

Kurzy.cz Platy státních zaměstnanců skokově vzrostou! Výrazněji si polepší nejhůře placení lidé Školníci, kuchařky nebo knihovní...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANCIAL CONTROLLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz