Řidiči už nehody před pojišťovnou neutají

aktualizováno 
Ceny poviného ručení vzrostou od nového roku v průměru o 6%. Řidiči však nebudou platit víc než loni – pokud jezdili bez nehod, zvýší se jim bonus a pojistné zůstane přibližně stejné.
Opatrní řidiči zvýšení pojistného nepoznají

Opatrní řidiči zvýšení pojistného nepoznají

Dobří řidiči získají od pojišťovny bonus a s ním spojenou slevu, kdo bourá a způsobí škodu jinému řidiči, dostane malus a musí připlatit. Pojistka tak může vyjít na polovinu nebo naopak na dvojnásobek běžné základní sazby.

Desítky tisíc malusových turistů
Někteří motoristé se však až dosud placení vyššího povinného ručení vyhýbali tím, že po bouračce přešli do jiné pojišťovny, kde malus zatajili a začali od nuly.

Měnit pojišťovny a unikat tak před malusy bylo až donedávna poměrně snadné, protože pojišťovny se mezi sebou o dřívějších škodách řidičů neinformovaly, to se však změnilo. „Od 1. října začala fungovat databáze škod povinného ručení. Tam se každá pojišťovna může podívat na historii klienta, a to zpětně až do roku 2000,“ říká Jakub Hradec z České kanceláře pojistitelů, která systém provozuje. Každého nového klienta si tak pojišťovna v registru snadno a rychle prověří.

Česká pojišťovna odhaduje, že mezi řidiči jsou až desítky tisíc takzvaných „malusových turistů“. A právě tato pojišťovna jednoho přeběhlíka odhalila poměrně kuriózním způsobem.

Motorista, který měl každoročně několik nehod a nechtělo se mu platit vyšší pojistku, řešil tuto situaci změnou pojišťovny. Dvakrát mu podvod vyšel, potřetí měl smůlu. V nové pojišťovně totiž narazil na stejnou pracovnici, která s ním přednedávnem vyřizovala jeho pojistnou událost u konkurence. Když tvrdil, že nikdy nehavaroval, věděla, že lže. Nejen řidiči totiž čas od času mění pojišťovnu, pojišťováci také.

Databáze škod zastaví podvody
Jestli budou pojišťovny kontrolovat i staré pojistky, zatím není jasné, ale zákon jim to umožňuje. Data dodalo všech jedenáct pojišťoven, které povinné ručení v současnosti prodávají.

Registr usnadní práci nejen pojišťovnám, ale i dobrým řidičům. Při změně pojišťovny nebudou v budoucnu muset písemně dokládat svůj nárok na bonus, pojišťovny si o nich v registru najdou informace.

Navíc podle průzkumu portálu www.dopravni-inspektoraty.cz polovina dotázaných řidičů věří, že registr přispěje i k bezpečnější jízdě. „Řidiči budou mít větší obavu z malusů a budou jezdit ohleduplněji,“ vysvětluje Jakub Hradec.

Potvrzení si pro jistotu vezměte
Pokud máte nárok na bonus a měníte pojišťovnu, u té původní si raději ještě vyžádejte potvrzení o bezeškodním průběhu. Ačkoli databáze škod je v provozu už od října, některé pojišťovny toto potvrzení stále vyžadují.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

ilustrační snímek

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz