Řemeslníci zaplatí letos nižší daně

  9:50aktualizováno  9:50
Všichni, kdo provozují řemeslo, si od příjmů nově mohou odečíst paušální výdaje ve výši 80 procent. Nemusí schovávat faktury a paragony, vše je pro ně pohodlnější.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Formuláře daňového přiznání každý rok vyplňují přibližně dva miliony lidí. Termín  pro odevzdání daně z příjmů se nezadržitelně blíží. Kdo si na formulář troufne sám bez daňového poradce, odevzdá ho nejpozději do 31. března 2010. Při vyplňování čeká živnostníky řada důležitých změn.

Zvýšily se výdajové paušály

Drobní podnikatelé, kteří si od příjmů odečítají takzvaný paušál, budou mít radost. Paušály se totiž kromě zemědělské činnosti a pronájmu výrazně zvedly.

Řemeslníci si už za rok 2009 mohou odečíst místo šedesáti rovných osmdesát procent. U ostatních živností se paušál zvyšuje z 50 na 60 procent. Šedesátiprocentní výdaje si mohou odečíst také ti, kdo mají příjmy z podnikání, ale nemají živnostenské oprávnění. To jsou například advokáti, autoři, lékaři, umělci či sportovci.

  Porovnání výše paušálů
činnost  2008  2009 
zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství 80 %  80 % 
řemeslná živnost 60 % 80 %
ostatní živnost 50 %  60 % 
jiné podnikání 40 %  60 % 
pronájem   30 %  30 % 

Kdo váhá, zda uplatnit skutečné náklady či uvést paušál, bude muset dobře počítat. Pravděpodobně mnohým, kteří dosud vedli účetnictví či daňovou evidenci a vykazovali skutečné výdaje, ubude práce.

Řemeslníci: odečíst lze 80 % příjmů


Malíř má příjmy 1 000 000 korun za rok. Dosud vedl daňovou evidenci a odečítal si skutečné náklady. Ty byly 650 000 korun.

Dosud
Příjmy : 1 000 000 korun
Výdaje: 650 000 korun
Daň z příjmu: 27 660 korun
Vzhledem k nutnosti vést účetnictví musel počítat s náklady na účetní ve výši 500 korun měsíčně (6 000 korun za rok).

Nově
Příjmy: 1 000 000 korun
Výdaje: 80 % příjmů, v tomto případě 800 000 korun
Daň z příjmu: 5 160 korun
Ušetří: 22 500 korun

Kvůli přechodu na takzvaný paušál však bude muset podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008, nejlépe udělá, když si najme daňového poradce, kterému vyplatí jednorázovou odměnu do 1 000 korun.

Poznámka: Pro názornost uvažujeme, že nemá žádné jiné odečitatelné položky (životní pojištění, penzijní připojištění, úvěr na bydlení, dary) ani další slevy na dani, například za vyživované děti.

Pozor na dodatečné daňové přiznání 

Jestli se rozhodnete přejít z účetnictví na paušální výdaje a měli jste třeba podnikatelskou půjčku, brali si auto na leasing nebo jste si do zásoby nakoupili zboží, čeká vás podání dodatečného daňového přiznání za rok 2008.

V tomto přiznání musíte dodanit všechny neuhrazené pohledávky, závazky a zásoby vykázané ke konci roku. Laicky řečeno, „všechno musí být na nule“. Pohledávky a zásoby základ daně zvýší a závazky sníží.

Abyste v dodatečném daňovém přiznání neudělali chybu, je lepší si na ně domluvit pomoc daňového poradce. Nemusíte se bát, jeho pomoc nevyjde draze. „Pokud jde skutečně jen o dodanění zásob, pohledávek a podobně, měli byste se vejít do tisícikoruny,“ uklidňuje daňová poradkyně Alena Foukalová.

Už není třeba vést složitě knihu jízd

Místo denního prokazování, kam jeli, mohou nyní drobní podnikatelé využít i paušálních výdajů na dopravu. Nebudou se tedy muset trápit s knihou jízd.

Možnost se týká jak fyzických, tak i právnických osob. Podmínkou je to, že vozidlo ani po část kalendářního měsíce nesmí použít nikdo jiný než podnikatel. Také musíte počítat s tím, že v paušálu už jsou zahrnuté veškeré výdaje na pohonné hmoty a náklady na parkování a použít jej můžete maximálně na tři auta.

Paušály jsou dva

* Výdajový paušál 5 000 korun měsíčně je možné použít pro vozidlo, které je používané výhradně pro podnikání. Vedle toho si podnikatel může v plné výši uplatnit ostatní související výdaje, jako jsou odpisy, nájemné, opravy, pojistné, silniční daň a podobně.

* Krácený výdajový paušál 4 000 korun je možné použít pro vozidlo, které používáte pro podnikání jen částečně. V tomto případě pak platí, že ostatní výdaje (odpisy, nájemné, opravy, pojistné...) si můžete jako daňově uznatelné náklady uplatnit jen v krácené výši 80 procent.

Využití paušálu bude výhodné především pro ty, kteří se svým autem najezdí poměrně málo kilometrů, podle typu vozu a jeho spotřeby do dvou tisíc kilometrů měsíně. Když pro podnikatele tato alternativa výhodná nebude, mohou zůstat u dosavadní knihy jízd.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci?

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz