Prodej staršího vozu bez převodu se může brzy vymstít

  10:08aktualizováno  10:08
- Do nečekaných problémů se mohou dostat tisíce řidičů, kteří koupili ojetá vozidla, aniž se o změně držitele dozvěděl dopravní inspektorát. Při první silniční kontrole se může stát, že jim policisté oznámí nepříjemnou zprávu: Vaše auto nemá na silnici co dělat, protože bylo trvale vyřazeno z evidence! "To může mít na svědomí původní držitel, který neměl ponětí, kdo vozidlo v současnosti vlastní a zda je vůbec ještě pojízdné. Vyřadí ho z registru z obavy, aby se vyhnul tvrdým sankcím za nezaplacení povinného ručení na rok 2000. Tyto případy určitě nebudou ojedinělé a zřejmě skončí u soudu," obává se šéf dopravních policistů Zdeněk Bambas.

Překvapenému řidiči nebude nic platné, že bude mít veškeré potřebné doklady od původního majitele, že vozidlo zdárně absolvovalo technickou prohlídku a je za ně zaplaceno povinné ručení.

Za to, že vjel na silnici s autem, které někdo bez jeho vědomí vyškrtl z registru, mu policisté seberou technické osvědčení a může přijít i o řidičský průkaz.

Policie eviduje více než půl milionu automobilů, které jsou starší dvaceti let. Mnohé z nich skončily na vrakovišti, ale není málo těch, které šly z ruky do ruky bez záznamu v registru a stále jsou v provozu.
Odborníci soudí, že tyto případy se budou týkat především starších aut a motocyklů, které se prodávaly lacino u piva v hospodě, kde se obchod stvrdil jen plácnutím ruky.

"Lidé si případné nesnáze zavinili sami, když při prodeji vozidla nenahlásili změnu," říká Bambas. Připomíná, že je v silách posledního majitele, aby se domluvil s osobou, která je zapsána v dokladech a v registru jako držitel, a společně uvedli záznamy na pravou míru.

Je vůbec možné, aby člověk, který prodal auto, je mohl vyřadit trvale z evidence? "Jako držitel zapsaný v registru na to má právo. Pokud nemá doklady ani státní poznávací značky, sepíše čestné prohlášení, v němž může uvést, že je ztratil.

Naším úkolem není prověřovat, zda je to pravda, jestli jen nemaskuje, že vozidlo prodal a neví nic o jeho dalším osudu," vysvětlil šéf plzeňského dopravního inspektorátu Luboš Berka.

Pokud se ovšem časem ukáže, že čestné prohlášení je nepravdivé a způsobilo novému majiteli potíže, může původnímu držiteli hrozit i trestní stíhání.

"Prokáže-li se, že uvedl v omyl správní orgán a v důsledku rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla vznikla újma současnému majiteli vozidla, může být původní držitel stíhán pro poškozování cizích práv," upozornil plzeňský advokát Jaroslav Svejkovský.

Doplnil, že postižený motorista může vymáhat od původního držitele vozidla i náhradu škody v občanskoprávním sporu.

"Poslední vlastník bude mít navíc velké problémy znovu přihlásit do registru například dvacet let staré auto. Dnes jsou podmínky mnohem přísnější než v minulosti a většina dříve vyrobených automobilů by je nesplnila," upozorňuje Berka.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz