Přiznání: co vás zajímá o daních

aktualizováno 
Daňového přiznání se většina lidí obává, často jim není jasné, co mají do formuláře vyplnit. Na kterých 100 otázek se čtenáři ptají nejčastěji?
Expert, rada

Expert, rada | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání je vcelku jednoduchou záležitostí do chvíle, než se začne komplikovat různými vedlejšími příjmy třeba z pronájmu nebo odečty úroků z hypoték a pojištění. Dobré je také vědět, že se někdy vyplatí uvádět skutečné náklady, jindy zase použít paušál. A jak jsou na tom studenti a jak manželé, kteří by rádi danili společně? Mnoho lidí tápe, avšak i tak mají šanci vše zvládnout sami bez pomoci poradců. Jen je třeba vyznat se v některých záludnostech.

Slevy pro studenty

Učí se a přitom si vydělávají, mají takoví studenti na rozdíl od ostatních nějaké výhody? Studující mají jedinou daňovou výhodu, kterou je sleva na dani 2400 korun, a vztahuje se ke všem příjmům, které student v průběhu roku měl,“ uvádí daňový konzultant Vlastimír Čech ze společnosti APOGEO Tax. Na slevu má nárok student do 26 let, pokud studuje dále v doktorandském programu, tak až do 28 let. Studuje-li jen část roku, započítá si slevu 200 korun za každý měsíc řádného studia.

Zaměstnavatel nepodává daňové přiznání

„Zaměstnavatel za zaměstnance nikdy daňové přiznání nepodává, protože to není třeba. To je poměrně rozšířený omyl,“ upozorňuje daňový poradce František Brabec. Zaměstnavatel pouze provádí roční zúčtování daně, které se však nikam neodevzdává a je součástí mzdové evidence. O provedení zúčtování musíte písemně požádat na tiskopisu Prohlášení a může ho provést jedině poslední zaměstnavatel v daném roce. Případný přeplatek na daních pak dostanete přímo od zaměstnavatele.

Pokud jste nestihli o zúčtování požádat do 15. února, budete si muset vyplnit a podat daňové přiznání sami. Požádejte zaměstnavatele o výpis všech vašich příjmů a do přiznání zapište odečitatelné položky, jako jsou úroky z hypoték, částku za životní pojištění, dary. Spočítejte si daň, odečtěte slevy, a pokud vám vyjde přeplatek, požádejte finanční úřad na čtvrté straně daňového přiznání o jeho vrácení. Také manželé, kteří chtějí podat daně společně, vyplňují daňové přiznání sami. Stejně tak ti, kteří kromě hlavního pracovního poměru ještě podnikali či si přivydělávali například na dohodu o provedení
práce.

Slevy platí i u dohody

Dohoda o provedení práce se nijak neliší ve zdaňování od ostatních pracovních vztahů, snad jen tím, že se z ní nikdy neplatí pojištění, a z hrubého příjmu se tedy rovnou počítá daň. „A také je dost vžitý mylný názor, že se z částky pocházející z dohody o provedení práce do 5000 korun měsíčně nemohou uplatňovat žádné slevy a musí se vždycky zdaňovat srážkovou daní, která se nezúčtovává a nevrací,“ říká František Brabec. „Opak je pravda, pokud nemá zaměstnanec jiné hlavní zaměstnání a podepíše prohlášení k dani, může slevy na dani uplatňovat a daň se počítá zálohově,“ dodává daňový poradce.

Co se počítá do příjmů

Mnozí z vás dostávají během roku různé dávky a při vyplňování přiznání si nevědí rady. Musím je danit? A pokud ne, počítají se do příjmů? Sociální dávky jsou od daně osvobozeny, přesto se některé do příjmů započítávají. Je to například peněžitá podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, invalidní důchod, starobní důchod, alimenty. Takže pokud byste chtěli mít slevu na manžela nebo manželku, které živíte, nesmí jejich příjem z těchto dávek za rok překročit částku 38 040 korun.

Ale existují i dávky, které se nejen nedaní, ale ani do příjmů nezapočítávají. Jsou to například přídavky na dítě, sociální příplatky, příspěvek na bydlení, příspěvek na školní pomůcky, rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné, pohřebné.

Není paušál jako paušál

Některé z vás zmátla věta v poučení k vyplnění přiznání, že nemůže podat společné zdanění manželů ten, kdo má předepsanou paušální daň. A vy si chcete odečíst výdaje paušálem. Jak to tedy je? Jsou to dva rozdílné pojmy, i když na první pohled podobné.

Zatímco o paušální daň si musíte zažádat na finančním úřadě, který vám ji po posouzení na určité období vyměří, paušální odpočet je možnost pro podnikatele odečíst si určité procento z příjmů jako náklady. Paušální výdaje se pohybují od 30 procent pro příjmy z pronájmu až po 80 procent ze zemědělské činnosti.

Ale pozor, týkají se jen drobných podnikatelů a pro právnické osoby neplatí. I s takovým případem se setkal daňový poradce Zdeněk Veselý: „Klienta – právnickou osobu – jsem musel velmi dlouho a složitě přesvědčovat, že nemůže na rozdíl od podnikající fyzické osoby uplatnit výdaje procentem z příjmů. Nakonec jednatel prohlásil, že si daňové přiznání raději zpracují sami, zřejmě jsem ho nepřesvědčil.“

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Další z rubriky

Pojištění domu či bytu je funkční, jen když s ním průběžně pracujete

Ilustrační snímek

Praxe ukazuje, že řada lidí v případě pojistné události tratí peníze kvůli podpojištění. Aktuálně se to týká zejména...

Pes a kočka mohou z kapsy majitele vytáhnout i statisíce korun

Ilustrační snímek

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo...

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz