Povinné ručení – vybíráme pojišťovnu

aktualizováno 
Základní oblasti, které je třeba při výběru pojišťovny vzít v úvahu:
  1. Finanční stabilita a renomé pojišťovny
  2. Výše limitů pojistného plnění
  3. Výše pojistného včetně bonusů a malusů
  4. Asistenční služby
Pojišťovny nabízejí většinou několik variant pojištění, které se liší výší sjednaných limitů pojistného plnění. To je nejvyšší hranice pojistného plnění, které vyplatí pojišťovna poškozenému při jedné škodné události. Limity musí být stanoveny zvlášť jednak pro škody na zdraví a jednak pro škody na věcech. Zákon stanovuje minimální limity pojistného plnění, které mohou pojišťovny nabízet:
  • pro škody na zdraví je to nejméně 18 milionů Kč na každého zraněného nebo usmrceného,
  • pro škody na majetku je to nejméně 5 milionů Kč bez ohledu na počet poškozených.
V praxi tedy pojišťovny nabízejí pojištění s těmito minimálními limity a dále jednu i více variant pojištění s limity vyššími.

Na výši sjednaného limitu plnění závisí i výše pojistného. Ta se dále odvíjí od druhu vozidla, objemu válců, podle účelu, ke kterému je vozidlo využíváno (např. vyšší pojistné je pro vozy taxislužby, pro vozidla určená k přepravě nebezpečných věcí, vozidla využívaná k podnikání). Pojistné je dále individualizováno podle skutečného škodního průběhu formou bonusů a malusů. Za bezeškodní průběh získá dobrý řidič slevu na pojistném, za špatný škodní průběh naopak přirážku. Čím bude doba trvání pojištění, během níž nedošlo k pojistné události (označovaná pojišťovnami např. jako „rozhodná doba“ nebo „doba škodního průběhu“) delší, tím vyšší bude sleva. Po pojistné události, tedy po způsobení škody, se z této dosavadní doby bez nehody odečte několik měsíců, takže pojistník sestoupí do pásma s nižším bonusem či dokonce až do pásma malusu. Nabídka pojišťoven se liší v tom, jak velkého bonusu či naopak malusu lze maximálně dosáhnout.

Jelikož ale po první 3 roky od nabytí účinnosti zákona č. 168/1999 Sb. je minimální a maximální výše pojistného všech pojišťoven regulována tímto zákonem, prozatím se systém slev a přirážek k základnímu pojistnému neuplatní v celém svém rozsahu. Výše minimálního pojistného je stanovena tímto zákonem a maximální pojistné nesmí být vyšší než minimální pojistné s navýšením 30% (až na zákonem stanovené výjimky). Viz par. 3 zákona 168/1999Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.
Zákon také říká, že v případě beznehodovostního průběhu může pojišťovna pojistníkovi snížit po roce pojistné o 5% pod hranici minimálního pojistného. Pojišťovny se tedy prozatím musí řídit tímto ustanovením zákona.

V rámci povinného ručení pojišťovny nabízejí také asistenční služby, což je pomoc v případě nehody, případně také poruchy vozidla. Jde například o výjezd opraváře na místo nehody, odtah nepojízdného vozidla, úschovu nepojízdného vozidla, služby tlumočníka, poskytnutí finanční zálohy v případě nouze, právní pomoc, náklady na nouzové ubytování. U jednotlivých pojišťoven navzájem i v rámci jediné pojišťovny u jejích různých variant produktů se může lišit to, jaká je šíře těchto služeb, které jsou poskytovány, v jaké míře jsou tyto služby poskytovány zdarma nebo ne, na území kterých států jsou tyto služby dostupné.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz