Pojem povinné ručení slyšel asi každý. Jak název napovídá, jde o zákonem nařízenou povinnost mít sjednané pojištění pro případ, že řidič svým vozem způsobí škodu.
„Z povinného ručení se kryje vzniklá škoda, kterou provozem svého vozidla způsobíme někomu jinému, tzn. třetí straně. Naopak na škodu, kterou provozem vozidla způsobíme sobě na svém vozidle, případně která je způsobena na našem vozidle např. v důsledku vandalismu, živelních událostí a podobně, se povinné ručení nevztahuje,“ vysvětluje právnička České asociace pojišťoven Lucie Žulavská.
Ne každý řidič je ale poctivý a povinné ručení si skutečně sjedná. Pokud způsobí hromadnou havárii, nebo dokonce újmu na zdraví, může jít o milionové částky. Nejvyšší úhrnná škoda osobního vozidla v novém tisíciletí dosáhla neuvěřitelných 117 milionů korun. Takovou sumu má na účtu asi málokdo, a tak se poškozený náhrady škody nemusí vůbec dočkat.
KVÍZ: Co víte o povinném ručení? |
Aby k takovým situacím nedocházelo, byl zřízen garanční fond spravovaný Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Z něj jsou vypláceny škody za nepojištěná vozidla. Aktuálně se to týká třeba Ukrajinců prchajících před válkou. Naše zákony totiž neumožňují, aby si v České republice sjednali standardní povinné ručení.
„Česká kanceláře pojistitelů se v reakci na dění na Ukrajině rozhodla, že bude krýt škody způsobené ukrajinskými vozidly. Tato pomoc je na dobu šesti měsíců, která je počítána od opuštění ukrajinského území, nejméně však do 31. srpna 2022,“ uvádí Veronika Pavlisová z ČKP.
Víte, do jaké výše kryje garanční fond ČKP způsobené škody? A kdy nemusíte mít sjednané povinné ručení? Otestujte se v našem kvízu, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s ČKP.