Povinné ručení bude zase dražší

  0:01aktualizováno  0:01
Ceny povinného ručení se od nového roku změní. Pojišťovny začaly odkrývat karty, jaká tato změna bude. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, budou platit méně než loni, ti ostatní zaplatí víc. Základní sazby pojistného u osobních automobilů vzrostou, a to řádově o několik set korun.

S vyšším růstem cen musí počítat také majitelé nákladních aut, autobusů a těžkých tahačů. Více peněz na povinné ručení si budou muset připravit zejména začínající řidiči a ti, kteří způsobili v uplynulých letech nehodu.

Řidiči, kteří naopak jezdili bezpečně, mohou získat až dvacetiprocentní bonus a cena jejich pojistky klesne.

"Díky množství informací o škodách v jednotlivých kategoriích vozidel i řidičů jsme mohli určit spravedlivější sazby. Rozdíly se budou dál prohlubovat ve prospěch slušných řidičů," řekl generální ředitel České pojišťovny Ladislav Bartoníček.

Česká pojišťovna, u které je pojištěna téměř polovina z pěti milionů motoristů, zveřejnila ceny jako první. V minulosti se ceny ostatních pojišťoven od těch jejích příliš nelišily.

Pojistné u nejrozšířenější kategorie osobních aut, do které patří Škoda 120, favorit či felicia, stoupne u České pojišťovny o 225 korun na 3693 korun.

"Dvě třetiny současných i většina budoucích řidičů pojištěných u České pojišťovny jezdí bez nehod, a budou tedy platit menší pojistné než dříve," řekl generální ředitel pojišťovny Ladislav Bartoníček.

Pojištění motoristů se zdraží
Začátek roku nebude pro motoristy nijak radostný. Ke zdražení benzinu v důsledku vyšší spotřební daně se přidá zvýšení cen povinného ručení, které musí mít podle zákona každý motorista.

Základní sazby pojistného pro motoristy vzrostou podle informací od pojišťoven řádově o stovky korun, nejméně pro majitele motocyklů a nejvíce pro řidiče nákladních aut, autobusů a těžkých tahačů.

Čtyři roky od pádu monopolu na povinné ručení však již většina motoristů začne sklízet plody bezpečného ježdění. Za každý rok bez nehody mohou do příštího ledna řidiči nasbírat slevu až dvacet procent.

"Dvě třetiny našich klientů tak budou platit menší pojistné než v předchozích letech," uvedl šéf České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Nižší ceny pro většinu svých "slušných" motoristů slibují i Kooperativa, Generali či Allianz.

Konkrétní ceny zatím zveřejnila jen Česká pojišťovna, u které je pojištěno zhruba 2,3 milionu z více než pěti milionů tuzemských motoristů. Ostatní pojišťovny začnou odhalovat své ceníky v tomto týdnu.

Pojišťovny slibují, že oproti minulosti budou ceny zohledňovat více chování jednotlivých skupin motoristů než pouhou kubaturu vozidla.

Hlavním kritériem pro cenu pojistky bude beznehodové ježdění, ale pojišťovny budou sledovat i jiné parametry, jak je běžné ve světě. Svou roli může začít hrát například i to, jestli je řidič z velkého města s vyšším výskytem nehod, jeho povolání, věk, pohlaví a další údaje, které pojišťovny sledují a vytvářejí podle nich více a méně rizikové skupiny řidičů.

Monopol na povinné ručení padl v roce 2000 a pojišťovny pak mohly ročně zvyšovat ceny pouze podle vývoje počtu nehod. Letos poprvé mohly ceny určit zcela libovolně.
Zvyšování základních sazeb nejčastěji vysvětlují tím, že k nehodám dochází častěji a škody jsou stále vyšší, protože roste i hodnota vozidel.

Minimální pojistné v Česku dosud krylo škody do pěti milionů na majetku a do 18 milionů na zdraví. S tím by český pojistný trh do Evropské unie nemohl, protože v té se vyžaduje podstatně vyšší krytí škod.

Od příštího května, kdy bude Česko do Evropské unie vstupovat, se musí limity na škody zvýšit. Novela zákona o pojišťovnictví už s vyššími limity počítá.

Standard u České pojišťovny tak bude 18 milionů na majetkové škody a 35 milionů na škody na zdraví. "Zveřejněné ceny už s tímto počítají a od května dojde u příslušných pojistek k automatickému navýšení limitů," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Najdete na iDNES.cz