Povinné ručení bude zase dražší

  0:01aktualizováno  0:01
Ceny povinného ručení se od nového roku změní. Pojišťovny začaly odkrývat karty, jaká tato změna bude. Řidiči, kteří jezdí bez nehod, budou platit méně než loni, ti ostatní zaplatí víc. Základní sazby pojistného u osobních automobilů vzrostou, a to řádově o několik set korun.

S vyšším růstem cen musí počítat také majitelé nákladních aut, autobusů a těžkých tahačů. Více peněz na povinné ručení si budou muset připravit zejména začínající řidiči a ti, kteří způsobili v uplynulých letech nehodu.

Řidiči, kteří naopak jezdili bezpečně, mohou získat až dvacetiprocentní bonus a cena jejich pojistky klesne.

"Díky množství informací o škodách v jednotlivých kategoriích vozidel i řidičů jsme mohli určit spravedlivější sazby. Rozdíly se budou dál prohlubovat ve prospěch slušných řidičů," řekl generální ředitel České pojišťovny Ladislav Bartoníček.

Česká pojišťovna, u které je pojištěna téměř polovina z pěti milionů motoristů, zveřejnila ceny jako první. V minulosti se ceny ostatních pojišťoven od těch jejích příliš nelišily.

Pojistné u nejrozšířenější kategorie osobních aut, do které patří Škoda 120, favorit či felicia, stoupne u České pojišťovny o 225 korun na 3693 korun.

"Dvě třetiny současných i většina budoucích řidičů pojištěných u České pojišťovny jezdí bez nehod, a budou tedy platit menší pojistné než dříve," řekl generální ředitel pojišťovny Ladislav Bartoníček.

Pojištění motoristů se zdraží
Začátek roku nebude pro motoristy nijak radostný. Ke zdražení benzinu v důsledku vyšší spotřební daně se přidá zvýšení cen povinného ručení, které musí mít podle zákona každý motorista.

Základní sazby pojistného pro motoristy vzrostou podle informací od pojišťoven řádově o stovky korun, nejméně pro majitele motocyklů a nejvíce pro řidiče nákladních aut, autobusů a těžkých tahačů.

Čtyři roky od pádu monopolu na povinné ručení však již většina motoristů začne sklízet plody bezpečného ježdění. Za každý rok bez nehody mohou do příštího ledna řidiči nasbírat slevu až dvacet procent.

"Dvě třetiny našich klientů tak budou platit menší pojistné než v předchozích letech," uvedl šéf České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Nižší ceny pro většinu svých "slušných" motoristů slibují i Kooperativa, Generali či Allianz.

Konkrétní ceny zatím zveřejnila jen Česká pojišťovna, u které je pojištěno zhruba 2,3 milionu z více než pěti milionů tuzemských motoristů. Ostatní pojišťovny začnou odhalovat své ceníky v tomto týdnu.

Pojišťovny slibují, že oproti minulosti budou ceny zohledňovat více chování jednotlivých skupin motoristů než pouhou kubaturu vozidla.

Hlavním kritériem pro cenu pojistky bude beznehodové ježdění, ale pojišťovny budou sledovat i jiné parametry, jak je běžné ve světě. Svou roli může začít hrát například i to, jestli je řidič z velkého města s vyšším výskytem nehod, jeho povolání, věk, pohlaví a další údaje, které pojišťovny sledují a vytvářejí podle nich více a méně rizikové skupiny řidičů.

Monopol na povinné ručení padl v roce 2000 a pojišťovny pak mohly ročně zvyšovat ceny pouze podle vývoje počtu nehod. Letos poprvé mohly ceny určit zcela libovolně.
Zvyšování základních sazeb nejčastěji vysvětlují tím, že k nehodám dochází častěji a škody jsou stále vyšší, protože roste i hodnota vozidel.

Minimální pojistné v Česku dosud krylo škody do pěti milionů na majetku a do 18 milionů na zdraví. S tím by český pojistný trh do Evropské unie nemohl, protože v té se vyžaduje podstatně vyšší krytí škod.

Od příštího května, kdy bude Česko do Evropské unie vstupovat, se musí limity na škody zvýšit. Novela zákona o pojišťovnictví už s vyššími limity počítá.

Standard u České pojišťovny tak bude 18 milionů na majetkové škody a 35 milionů na škody na zdraví. "Zveřejněné ceny už s tímto počítají a od května dojde u příslušných pojistek k automatickému navýšení limitů," uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz