Poškození při nehodách často nevědí, na co mají nárok

  0:05aktualizováno  0:05
Řidiči si většinou myslí, že se z povinného ručení platí jen škoda, kterou způsobili jinému vozidlu, nebo pokud naopak někdo poškodil to jejich. Advokátka Zuzana Špitálská, která se specializuje na vymáhání náhrady škody za úrazy vzniklé při motoristických kolizích, se už mnohokrát setkala s klienty, kteří vůbec nevěděli, že mohou zdravotní následky nehod alespoň částečně kompenzovat peněžním odškodněním. A to právě prostřednictvím povinného ručení, tedy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidel.

-Na co má člověk poškozený při dopravní nehodě nárok? Poškozenému vznikají nároky na náhradu věcné škody za věci zničené při dopravní nehodě i na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením. To jsou výdaje, které vynaloží, aby se jeho zdravotní stav zlepšil. Například náklady na vydatnější stravu zraněného, pomoc ošetřovatelky či výpomoc třetí osoby v domácnosti a další.

- Poškozený má nárok i na bolestné, což je finanční odškodnění za bolest způsobenou poškozením zdraví, léčením a odstraňováním následků a ztížení společenského uplatnění. A to tehdy, pokud následky nehody nepříznivě dopadají na další život člověka - omezují ho v rodinném, společenském či sportovním životě. Rozsah ztížení společenského uplatnění se zjišťuje zpravidla jeden rok od úrazu.

- Kde má poškozený tyto peníze žádat? Všechny výše uvedené nároky lze uplatnit přímo u pojišťovny viníka. Pokud nevyhoví, může se poškozený obrátit na soud. U těžkých úrazů je nutné obrátit se na soud v každém případě, a to z důvodu dalšího zvýšení odškodnění za ztížení společenského uplatnění. Soud zpravidla zvýší odškodnění i u méně závažných úrazů, které ale mají významné následky na život poškozeného.

- Můžete objasnit, proč je vhodné se obrátit na soud, na konkrétním příkladu? Mimosoudně může získat poškozený od pojišťovny jako bolestné maximálně 36 tisíc korun, dohromady s odškodněním za ztížení společenského uplatnění to může být nejvýše 120 tisíc korun. O vyšším odškodněním rozhoduje soud. Na základě soudního rozhodnutí pak těžce poškozený člověk může dostat nad plnění pojišťovny částku přesahující jeden milion korun.

- Jak by měl poškozený postupovat? V každém případě by se měl účastník dopravní nehody, který utrpěl úraz, což nemusí být pouze řidič, který nehodu nezavinil, ale také spolujezdec, chodec, cyklista, účastník hromadné dopravní nehody ve vlaku či autobuse, obrátit kromě pojišťovny také na advokáta, který se touto problematikou zabývá a má s ní zkušenosti. Neměl by však otálet, protože hrozí promlčení. Promlčecí lhůta je dvouletá a počítá se od vzniku každého jednotlivého nároku.

Víte přesně, jak se zachovat v případě, že se stanete účastníkem dopravní nehody? Napište své rady a tipy ostatním čtenářům.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz