Poplatky a RPSN: jak srovnávat úvěry

aktualizováno 
Kromě úrokové sazby určují celkovou cenu úvěru poplatky. Jaké můžete čekat? Se spotřebitelským úvěrem je obvykle spojen poplatek za zpracování či přidělení úvěru (určený procentem z částky, případně omezený zdola nebo shora), poplatek za vedení úvěrového účtu a poplatek za vedení běžného účtu, pokud máte konto v jiné bance a banka poskytující úvěr po vás zřízení běžného účtu vyžaduje.

Z tabulky je zřejmé, že nejde o poplatky malé. V případě počátečního poplatku jde u částky úvěru 50 000 korun nejčastěji o pět set korun. Vyžadují jej všechny banky (pokud nemají zrovna „akční nabídku“) s výjimkou Raiffeisenbank, Komerční banky u Perfektní půjčky a Poštovní spořitelny u úvěru Čtyřlístek. U nich jsou však nižší poplatky evidentně výměnou za vyšší úrokovou sazbu. Ovšem daleko více dokáží půjčku prodražit poplatky měsíční – za vedení úvěrového účtu se pohybují kolem padesáti korun, což při této částce znamená za tři roky náklady 1800 korun. Tento poplatek nevyžaduje pouze Komerční banka u své perfektní půjčky a Poštovní spořitelna u úvěru Čtyřlístek. Platí ovšem totéž, co u předchozího.

Podmínka vedení běžného účtu již pro získání úvěru není tak obvyklá – pro některou ze svých půjček ji nevyžaduje pět z deseti vybraných bank. I tady je dobré si spočítat celkové náklady za dobu úvěru.

V poplatcích či splátce dále může být zahrnuto pojištění schopnosti splácet, a to volitelně, nebo povinně. Automaticky je ve splátkách zahrnuto pojištění u Raiffeisenbank a Komerční banky (zde dokonce zdarma zahrnuto i pojištění pro případ ztráty zaměstnání – u RB je lze dokoupit). O to je opět navýšena úroková sazba. Ostatní banky, které naše tazatelka kontaktovala, jsou schopny pojištění v různém rozsahu sjednat dle zájmu klienta (s výjimkou Živnostenské banky). Musíte se ovšem připravit na to, že jistota něco stojí – poplatek se pohybuje v řádech několika desítek korun či dokonce přes stokorunu měsíčně (v závislosti na rozsahu pojištění).

Jak jsme již zmínili – všechny uvedené poplatky mohou být počítány ke splátce zvlášť, ale také již mohou být v pravidelných měsíčních platbách zahrnuty – je třeba zeptat se, co vlastně všechno splátky již zahrnuje.

Ojedinělý (a nevratný) poplatek 50 korun má u svého Spotřebitelského úvěru Poštovní spořitelna – poplatek  za vyhodnocení žádosti. Posouzení nákladnosti úvěrů i s poplatky má umožnit ukazatel RPSN - roční procentní sazba nákladů, tedy procentní podíl z dlužné částky, který je spotřebitel povinen zaplatit věřiteli za období jednoho roku. Veličina má být pro spotřebitele při srovnávání nabídek výhodnější než úroková sazba, a to zejména ze dvou důvodů. Jednak může být úroková sazba u různých finančních institucí uváděna za různé časové období (denní, týdenní, měsíční či roční), což může spotřebitele mást.

Druhý důvod je ten, že RPSN kromě výše splátek (jistiny a úroků) zohledňuje rovněž další náklady s úvěrem spojené, jako jsou například poplatky za přidělení úvěru. Ovšem například u poplatků za vedení účtu mají poskytovatelé úvěrů povinnost zahrnout je do výpočtu RPSN pouze v tom případě, pokud jsou nepřiměřeně vysoké a spotřebitel nemá možnost volby způsobu placení. Některé banky je tedy do výpočtu dle našich zkušeností nezahrnují a už vůbec do nich nepočítají ty, které se váží k případnému povinnému založení běžného účtu. Abychom byli co nejvíce objektivní, počítali jsme v našich výpočtech i s nimi.

Doba vhodná k uzavření povinného ručení na příští rok se blíží. Která pojišťovna by pro vás byla nejvýhodnější?

Navštivte naši speciální přílohu Povinné ručení 2006.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

Ilustrační snímek

O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Kurzy.cz V sobotu 25. 5. 2019 skončily volby do Evropského parlamentu v ČR, výsledky voleb však byly zveřejněny až v neděli 26. ...

Najdete na iDNES.cz