Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

V Česku rychle přibývá podvodů s lidským zdravím, zapojují se i lékaři

Ohlašovat pojišťovnám smyšlené pojistné události a přijít si tak i na milionové částky není v Česku nic ojedinělého. Zkoušejí to jednotlivci, celé rodiny i organizované skupiny. Roste přitom sebejistota, drzost a vynalézavost podvodníků. Tento trend potvrzují prakticky všechny pojišťovny.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Například úmyslné poškozování vozidel dělají podvodníci stále častěji na frekventovanějších místech s cílem zajistit si náhodné svědky. Rozmáhá se také fenomén cíleného vybržďování, tedy vlastně vyprovokované dopravní nehody,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Jan Marek. Pojišťovny přitom hlásí, že počty podvodů s automobily už nedrží přední příčku této kriminality. Stále četněji se v Česku podvádí v pojištění osob.

Máte správně nastavené životko?

Zkontrolujte si jeho nastavení online a ušetřete.

„Objem podvodů souvisejících s lidským zdravím roste nejrychleji ze všech ‎druhů pojištění. Tato trestná činnost nejčastěji probíhá ve spolupráci pojištěného pacienta, lékaře a mnohdy i za pomoci pojišťovacího zprostředkovatele, který jedná ve stylu: Kliente, uzavři smlouvu, plať pojistné, já získám provizi, a pak ti pomůžu získat peníze zpět cestou fiktivní pojistné události.“ přibližuje Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Reakce odhalených podvodníků jsou nečekané

Podle vyjádření Evy Svobodové z Uniqa pojišťovny je zarážející, že se do pojistných podvodů stále více zapojují inteligentní, vzdělaní a dobře situovaní jedinci. To potvrzuje i Petr Milata z ČSOB Pojišťovny: „I když jsou prokazatelně přistiženi, nemíní podvod přiznat. Namísto toho jsou velmi dotčení, tvrdí, že rozhodně nejsou podvodníci a mají připravenou argumentaci, kterou se brání.“

Fotogalerie

Škála podvodníků je velmi pestrá a jejich vynalézavost nevídaná. Rozkrýt některé případy proto nebývá snadné. Například na odhalení organizované skupiny 20 osob zapojených do pojistného podvodu nazvaného Medical, pracovali specialisté pojišťoven dva roky. „Způsobená škoda přesáhla u několika pojišťoven částku 45 milionů korun. Případ je unikátní napojením na skupinu lékařů a rehabilitačních pracovníků, kteří se podíleli na falšování lékařských zpráv, vykazování neuskutečněných úkonů nebo prodlužování rehabilitační doby pro zvýšení částky za pojistné plnění. S tím jsme se do té doby nesetkali. Hlavní podezřelý pracoval jako pojišťovací agent, v problematice uzavírání pojistných smluv a čerpání pojistného plnění se tedy velmi dobře orientoval,“ poznamenává mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Sebepoškozování se odhaluje snadno

Některé pojistné podvody se zdravím jsou na hranici naivity, ale i lidského zoufalství spojeného s tíživou sociální situací. „Řešili jsme případ klienta, který si nechal rozdrtit několik prstů na noze. Odhalení takových případů bývá snadné, někdy se dokonce sami klienti podřeknou, nebo se svým činem chlubí na sociálních sítích,“ říká mluvčí Kooperativy.

DANĚ 2017

Průvodce formulářem daňového přiznání a tipy jak ušetřit: SPECIÁL NA TÉMA DANĚ

Jak správně vyplnit daňové přiznání a kde zjistit, jaká daňová zvýhodnění můžete uplatnit? VYPLNIT FORMULÁŘ ON-LINE

Další muž si úmyslně nechal zlomit nohu. Pojišťovně uvedl, že mu na ni spadla kláda. „Ta mu na ni skutečně spadla, ale proto, že mu jí na nohu hodil kamarád,“ přibližuje Jana Náchodská, mluvčí Pojišťovny České spořitelny. Z několika pojišťoven se tímto způsobem snažili získat řádově desetitisíce korun. „Za toto jednání byli pak oba pachatelé odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody,“ poznamenává mluvčí Allianz.

Další zoufalec opakovaně hlásil pojišťovnám zlomeniny zápěstí. Uváděl různé způsoby vzniku poranění. Soudní znalec však porovnáním zranění a způsobu jejich vzniku vyvrátil, že by takto mohlo k poranění dojít. Nakonec se prokázalo, že si muž způsoboval zranění sám údery tvrdými předměty. „V pojistných podvodech je zarážející i zapojení lékařů, kteří ošetřují fiktivní úrazy a vystavují nepravdivé lékařské zprávy. Své úkony pak ještě vykazují zdravotním pojišťovnám,“ dodává Pojišťovny České spořitelny.

Uvádějí se nepravdivé údaje o zdravotním stavu

Snaha přijít k velkým penězům je podle pojišťoven někdy motivem k podvodům, které hraničí s hyenismem. V případu ze západních Čech šlo o situaci, kdy žena zneužila nesvéprávnosti svého těžce nemocného invalidního bratra. S vědomím, že muž byl velmi těžce nemocen a do konce života mu nezbývalo mnoho, na něj uzavřela několik životních pojistek. Při jejich sjednávání „taktně zamlčela“ vážné choroby, kterými její bratr dlouhodobě trpěl, a těšila se, že po jeho smrti inkasuje z pojistek nemalé finanční prostředky. „Celý podvod byl odhalen záhy poté, co muž zemřel. Žena se peněz, ke kterým chtěla tímto podvodem přijít, nedočkala,“ říká mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Podle Renaty Čapkové, mluvčí České podnikatelské pojišťovny, roste i počet případů, kdy klienti při uzavření pojistné smlouvy záměrně uvádějí nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu. Nebo se snaží navléknout svůj úraz tak, aby z něj vytěžili. „Zaznamenali jsme případ invalidního důchodce, který se snažil zatajit svůj stav před nehodou a vznik invalidity uplatňoval z povinného ručení,“ přibližuje Jakub Koutek, mluvčí pojišťovny Slavia.

„Pokusy o podvody se týkají také pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, pojištění denního odškodněného za dobu léčení úrazu a pojištění trvalých následků úrazů,“ vyjmenovává mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová. „Lidé si mnohdy neuvědomují, že pojistný podvod je trestný čin a že za něj může soud podle závažnosti udělit až desetiletý trest odnětí svobody,“ dodává Renata Čapková.

Do podvodů se zapojují i nezletilí a známí

Do pojistných podvodů se mnohdy zapojují celé rodiny včetně teenagerů. „Ti například figurují jako svědci nehody v podobě spolujezdce,“ říká mluvčí Direct pojišťovny. Nejsou však výjimečné ani případy, kdy autonehodu způsobí nezletilí a k podvodu se pak uchýlí jejich rodiče.

Příkladem je mladík z jižní Moravy, který si „vypůjčil“ automobil svého otce a vyrazil s kamarádem na výlet. Výsledkem jejich vyjížďky byla škoda na třech dalších vozidlech, pěti oplocených zahradách, betonové skříňce hlavního uzávěru plynu a popelnici. „Řidič i spolujezdec utekli a našel je až psovod se služebním psem. Při orientační dechové zkoušce oba mladíci nadýchali více než 1,3 promile alkoholu, navíc jim bylo pouze 16 let a neměli řidičský průkaz ani na malý motocykl,“ popisuje případ mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Jak dodává, majitel vozidla sice pojišťovně nahlásil, že nehodu způsobil jeho syn, zamlčel však, že šlo o nezletilce, který navíc řídil pod vlivem alkoholu.

I v dalším případu hrála roli rodinná spolupráce. Šlo o fingovanou loupež. Majitelka vozu nahlásila odcizení automobilu, který byl pojištěn na částku 250 tisíc korun. Šetřením však bylo zjištěno, že příbuzný ženy zajel s vozidlem do předem připravené jámy, kterou vykopal na svém soukromém pozemku. Podvodníci chtěli takto inkasovat nejen za plnění za odcizené vozidlo, ale navíc ho rozebrat a rozprodat jednotlivé díly.

Za některými podvody je i obyčejná lidská vychytralost a snaha škodu navýšit. Například řidič, který měl od známého půjčené sportovní BMW, nahlásil běžný karambol. V úzkých serpentinách dostal smyk a poškodil vůz o svodidla. Auto bylo havarijně pojištěné, ale při detailní prohlídce v pojišťovně zjistili, že fakta nesedí. Řidič se nakonec přiznal, že auto na popud majitele opřel o svodidla dvakrát. Podruhé pořádně, aby škodu zvětšil, protože ta původní byla podle majitele auta příliš malá a na opravě by nevydělal.

Pojišťovny mají nové metody pro boj s podvodníky

Aktuální statistiky pojišťoven naznačují, že pravděpodobnost odhalení pokusu o podvod je výrazně vyšší než před pár lety. „Lidé jsou bohužel ochotní stále častěji riskovat odhalení jejich pojistného podvodu pro nižší a nižší částky, mnohdy v řádech stokorun. A to i za předpokladu, že systémy detekce pojistných podvodů se neustále zlepšují,“ říká mluvčí pojišťovny Slavia Jakub Koutek.

K rozkrývání této kriminality používají pojišťovny vlastní metody a každá má vybudované týmy specialistů, znalců a zkušených detektivů, kteří disponují celou řadou moderních analytických nástrojů a počítačových programů. Detektivové nepracují jen od stolu, ale pohybují se i v terénu, mají možnost hovořit se svědky a vyžádat si ve zdravotnických zařízeních lékařskou dokumentaci. Pojišťovny zároveň spolupracují, vyměňují si informace, a jsou tak schopny rozkrývat podvody mnohem úspěšněji. Jen loni prošetřily přes 16 tisíc podezřelých pojistných událostí a odhalily podvody v hodnotě 1,218 miliardy korun.

A jak je v Česku vnímán podvod na pojišťovně? „Mnozí lidé stále vnímají pojišťovny jako jistý druh záložny, kdy za svůj vklad neočekávají jen uhrazení škody, ale i něco navíc, jakýsi zisk nad rámec zaplaceného pojistného,“ říká Jan Marek. „Někteří klienti považují podvod na pojišťovnu za akceptovatelný. Domnívají se, že když platí pojistné, mají nárok získat peníze od pojišťovny zpět,“ dodává Jana Náchodská. „Pojistný podvod patří mezi tiše společensky tolerované jednání,“ míní Eva Svobodová. Podle Václava Bálka se vztah české veřejnosti v názorech na pojistné podvody nemění: „Podvádění je vrozené 25 procentům populace, 50 procent populace podvádět dokáže, když má příležitost, a jen zbylých 25 procent je principiálně čestných.“

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nemoc nahlásíte online. Kdy bude pojišťovna plnit za covid nebo karanténu?

Jste pojištěni a něco se vám stalo? Nemusíte čekat, až se uzdravíte, a pak spěchat do pobočky, abyste se dozvěděli,...

Kolo ukradené z balkonu nebo ze stojanu před hospodou. Co pojišťovna zaplatí?

Premium Cyklistika frčí, pořádný bicykl není zadarmo, a tak je dobré myslet i na to, abyste o něj nepřišli. Případně, aby vám...

Nepodceňujte životní pojištění. Z invalidní penze se hypotéka platit nedá

Nemoc vstoupí člověku do života nečekaně, ovlivní nejen jeho, ale i rodinu a zaměstnání. Šok, nejistota, obavy z...

Nemáte na pojistné? Zrušit smlouvu se nemusí vyplatit, poradíme jak to řešit

Pandemie způsobila spoustě lidí vážné finanční problémy a oni si teď musejí stanovit priority. A popravdě, když má...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...