Pojistku nekupujte jen podle ceny

aktualizováno 
V Praze zaplatíte za pojistku domácnosti přes dva tisíce, ta samá domácnost na malé vesnici vyjde na polovinu. Většina pojišťoven totiž rozlišuje místo, kde bydlíte podle hrozícího nebezpečí vykradení.
Některé věci budete mít pojištěny jen do určité částky

Některé věci budete mít pojištěny jen do určité částky

Například Generali a ČSOB pojišťovna člení republiku na Prahu, tam je pojištění nejdražší, většinu měst jako druhou zónu a všechny vesnice, tam je zase pojistná sazba nejnižší. Česká pojišťovna má dokonce pět pásem podle rizika krádeže. Wüstenrot rozlišuje jen místa ohrožená povodní, navíc vyžaduje spoluúčast jedno procento z pojistné částky, minimálně 10 000 korun.

Dívejte se po slevách
Při porovnávání jsme do přehledu cen zařadili roční pojistné beze slev, ale všechny pojišťovny alespoň nějaké bonusy nabízejí. Ať už je to za věrnost pojišťovně, kdy u ní máte uzavřeno víc pojistek, nebo za několikaletý bezeškodní průběh.

Výrazné slevy se také můžete dočkat v okamžiku, kdy se rozhodnete pro větší spoluúčast neboli částku, kterou vám pak pojišťovna z plnění odečte. Tím, že se podílíte na uhrazení škody, můžete ušetřit až pětinu sazby pojistného. Stejně tak pokud si domácnost sami dobře zabezpečíte.

Vybírejte podle rizik
Přestože žádný zákon pojišťovnám nepřikazuje, co všechno musí pojistit, všechny do základních rizik zahrnují požár, výbuch, vichřici, vloupání... Některé však do standardní pojistky přidaly i další rizika. Není však vždy jednoduché se v nich vyznat.

Třeba záplava nemusí být jen důsledek povodně, vezměte si například prasklé a vylité akvárium. „Pokud je stolitrové, je to pro pojišťovnu záplava, pokud už třeba dvěstělitrové, pak je nutné mít domácnost pojištěnou i proti riziku úniku kapaliny z technického zařízení,“ upozorňuje Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny.

To je jen jeden z příkladů, proč je důležité nejen číst pojistné podmínky, ale hlavně se ptát. Je lepší ujasnit si pojmy předem než pak být vykulení z toho, že pojišťovna odmítá zaplatit.

Věci k podnikání v pojistce nejsou
Některá rizika jsou v pojistce zahrnuta automaticky, jiná si můžete připojistit. Existují však situace, při kterých dojde ke škodě a pojišťovna vám nevyplatí ani korunu, říká se jim výluky z pojištění.

Až na Wüstenrot nejsou součástí pojistky třeba věci, které máte doma, a přitom slouží k podnikání. Na ty si musíte uzavřít zvláštní smlouvu. Ve výlukách bývají i škody způsobené vlhkostí, srážkami či opotřebením.

Výluky se také týkají osobních dokladů, případně rukopisů a plánů či projektů. Pojištění domácnosti se obvykle nevztahuje ani na věci podnájemníků.

Pozor na limity
Pokud si sjednáte pojistnou částku například 500 000 korun, ještě to neznamená, že v případě, kdy vás vykradou, dostanete od pojišťovny celého půl milionu. Některé věci budete mít totiž pojištěny jen do určité částky. Takzvané limity dávají pojišťovny například na elektronická zařízení, sportovní potřeby, peníze, cennosti a umělecké předměty.

Kolik stojí pojištění domácnosti s pojistnou částkou 500 000 korun se můžete podívat ZDE

Pokud má pojišťovna v podmínkách například výši limitu na sportovní potřeby 10 000 korun, rozumí se tím součet všech věcí toho typu.

Máte-li tedy kolo za 10 000, tenisovou raketu za 5 000, věci na potápění za 8 000 korun, v případě odcizení nedostanete 23 tisíc, ale jen deset. Nižší limity jsou také na věci, které máte schované třeba v garáži nebo ve sklepě, tedy ne přímo v bytě.

Ukradli foťák? Plnění omezeno
Pro názornost jsme vybrali několik příkladů, jaké limity stanovily pojišťovny, když vám ukradnou třeba domácí kino, počítač nebo kolo. Údaje jsou v korunách nebo procentech z pojistné částky:

 • audiovideotechnika, výpočetní technika
  Allianz: 10 % za jednu věc, maximálně 40 % celkem
  ČPP: 25 000 za jednu věc
  Česká pojišťovna: 30 až 90 tisíc podle pojistné částky
  ČSOB Pojišťovna: 15 %
  Kooperativa: 15 nebo 30 % podle zvolené varianty
  Uniqa: bez limitu
  Wüstenrot: 15 a 30 % z pojistné částky dle varianty pojištění
 • kola, lyže, snowboardy a ostatní sportovní potřeby
  Allianz: lyže 10 %, ostatní bez limitu
  ČPP: 25 tisíc za jednu věc
  Česká pojišťovna: 20 až 60 tisíc podle pojistné částky
  ČSOB Pojišťovna: 15 %
  Generali: bez limitu
  Kooperativa: bez limitu
  Uniqa: bez limitu
  Wüstenrot: jízdní kola pět tisíc a 20 % podle varianty pojištění, sportovní potřeby 10 a 20 %
 • peníze v hotovosti
  Allianz: 3 % z pojistné částky
  ČPP: 20 000 Kč
  Česká pojišťovna: 5 000 Kč
  ČSOB Pojišťovna: 20 000 Kč
  Generali: 1 % z pojistné částky
  Kooperativa: až 20 000 Kč podle zvolené varianty
  Uniqa: 40 000 Kč
  Wüstenrot: 10 000 a 20 000 podle varianty pojištění
Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Příští týden nás čekají výsledky Erste, důležité pro trhy budou info ohledně jed...

Kurzy.cz Dění na světovém trhu Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z...

Najdete na iDNES.cz