Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Sníh a mráz mohou napáchat značné škody. Lze se ale proti nim pojistit

Přírodní živly jsou v posledních letech nevyzpytatelné, a to přesto, že zimy už nejsou to, co bývaly. Sníh a mráz i tak dokážou majitelům nemovitostí vystavit tučný účet. Ne vždy ale musí škody na domě či vybavení domácnosti zaplatit z vlastní kapsy. Proti zimním škodám se dá totiž snadno pojistit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když se řekne živel, většina lidí si představí přívalový déšť, krupobití, povodeň nebo třeba požár. Rizika, která může způsobit sníh a mráz, nám na mysli většinou nevytanou. Přitom škody, napáchané zimním počasím na nemovitostech a domácnostech, nebývají v mnoha případech vůbec zanedbatelné.

Pojišťovny o tom vědí své. „K nejčastějším škodám se řadí ty, které jsou způsobené tíhou sněhu nebo námrazy a mrazivým počasím, které po zimě střídá velké tání sněhu a přívalové deště, škody působí také vichřice,“ popisuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny. Neméně časté jsou i škody, jež napáchá zamrznuté potrubí, které praskne.

I když samozřejmě záleží na tom, jak zrovna je silná zima. Například v zimě 2018/2019 pojišťovně Kooperativa klienti nahlásili 1745 těchto škod a pojišťovna za ně vyplatila celkem téměř 42 milionů korun. Naproti tomu zima 2019/2020 byla podstatně mírnější, s minimem sněhu, takže v Kooperativě řešili je 54 škod za 1 milion korun. A naopak, pokud přijdou kalamitní situace, pojišťovna řeší i deset tisíc takových škod.

Živly jsou pojištěné už v základu

Chcete-li mít klidné spaní, je dobré se proti takovým rizikům pojistit. Není to žádná věda. „Tíha sněhu a námrazy i sesouvání nebo pád lavin je součástí základního pojištění stavby a domácnosti. Stejně tak i vodovodní škody,“ říká Jan Marek z Generali České pojišťovny. Totéž platí u ostatních pojišťoven.

Tato zimní rizika jsou totiž podstatnými živelními nebezpečími. A pojišťovny staví své produkty tak, aby už základní pojištění nemovitosti (resp. stavby) a domácnosti krylo všechna základní nebezpečí s možnými fatálními následky na majetku. Méně fatální rizika jsou zahrnuta automaticky ve vyšších variantách pojištění. Nebo je možné si je připojistit samostatně.

Pojištění se přitom nevztahuje jen čistě na dům. Kryje i zahradu a veškeré vedlejší stavby a zahradní architekturu. „Tedy například garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodolu, altán, studnu, septik, plynový zásobník, kůlnu nebo fotovoltaickou elektrárnu,“ vyjmenovává Čapková. Pozor ale, pro vedlejší stavby bývá mnohdy v základu stanovený limit, např. 100 tisíc korun. Ten lze ale za příplatek navýšit.

Naopak z pojištění budou vyloučeny zchátralé objekty ve špatném technickém stavu. Tedy třeba objekty ponechané bez údržby k demolici. „Stejně tak se pojištění nevztahuje na škody vzniklé na sklenících a foliovnících a na poškození audiovizuální techniky a věcí zvláštní hodnoty, které jsou umístěny pod širým nebem,“ doplňuje Marek.

Zimní škody: nejen zničená střecha, ale i interiér

Škody, které zimní živly páchají jsou přitom stále obdobné. „Typickou škodou z tíhy sněhu jsou poškozené okapy, které tíhu nevydrží a vyhnou se nebo rovnou utrhnou,“ popisuje Milan Káňa z Kooperativy. Nebo dojde k náhlé oblevě a celá masa sněhu sjede dolů ze střechy a rovnou utrhne okap i svod na rodinném domě.

Sníh často poškodí také střešní krytiny a v nejednom případě rovněž konstrukci střechy. Následkem pak může být například i pád prolomené střechy či zatečení spojené s poškozením majetku. „I na tuto škodu uvnitř objektu se pojištění vztahuje, a to až do výše pojistné částky,“ doplňuje Káňa.

Pokud by ale do domu či bytu zateklo bez zjevné příčiny, tedy třeba kvůli nahodilé netěsnosti střechy nebo skulině u okna, půjde již o jiné riziko. Aby vám pojišťovna zaplatila i takovou škodu, budete muset mít v pojistce zahrnuté nebezpečí „zatečení atmosférických srážek“. Automaticky bývá zahrnuté ve vyšších variantách pojištění. K základu ho lze sjednat za příplatek.

Kvůli námraze praskají vodovodní trubky

Zlo umí napáchat rovněž mráz, který s sebou nese vodovodní nebezpečí. Může jít o závažné škody, jako jsou například roztržené radiátory, potrubí, kotel. Další škody pak působí unikající voda, a ještě její následné zamrznutí v domě. „Úhrada škody probíhá v podstatě bez omezení, neboť horní hranicí je až pojistná částka celé budovy,“ upřesňuje Káňa. Těchto škod každoročně řeší stovky.

Pokud byste požadovali po pojišťovně plnění z takové pojistné události, je třeba si uvědomit, jaké pojištění ji kryje. Škodu způsobenou vyteklou vodou na nemovitosti bude krýt pojištění stavby (nemovitosti), škodu na nemovitých věcech pak pojištění vybavení domácnosti. Může se jednat například o poškozený nábytek, poškozené podlahy a podlahové krytiny.

Pak je zde také škoda na samotné trubce. Pokud půjde o trubku, která je stavební součástí, pak bude pojištěná v rámci stavby. „V případě trubky, která bude stavební součástí přiléhající k vnitřním prostorám bytu, tedy například přívodní trubky k pračce, myčce nebo vodovodní baterie, by se plnilo z pojištění vybavení domácnosti,“ vysvětluje Jan Marek.

A pak je zde ještě vyteklá voda. Ta už ale v základu u všech pojišťoven zahrnuta není. Někde bude toto riziko jen u vyšších variant pojištění, nebo za příplatek.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná?...

Začínal v garáži a neměl ani telefon, dnes jeho firmu znají i ve světě

Před třiceti lety se pustil do výroby žaluzií. Jak sám říká, jeho cílem tehdy bylo se podnikáním uživit. Dnes je firma...

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Živnostníky decimují karantény a izolace. Mnozí na podporu nedosáhnou

Nařízená karanténa a izolace kvůli rizikovému kontaktu s covid pozitivní osobou přidělává finanční starosti hlavně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penzijní spoření se státním příspěvkem nabízí i úlevy na daních

Penzijní spoření neboli pravidelná úspora na stáří mimo státní systém důchodového pojištění se uzavírá ideálně s...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Kolik stojí lidský život a zdraví? Češi odpovídali na těžkou otázku

Krize donutila Čechy více si vážit zdraví. Na pomyslném žebříčku hodnot je zdraví na prvním místě pro čtvrtinu lidí. V...

Srážek se zvěří přibývá, viníkem je prý řidič. Kdo zaplatí škodu?

Pomačkané plechy po střetu se zvířetem jsou to nejmenší. Pokud ovšem nemáme havarijní pojištění, náhrady se asi...

Požáru adventního věnce nemohl zabránit, útočil na rekord v šestém levelu

Premium Vánoce by měly být časem klidu, přesto je to období, se kterým je spojena řada pojistných událostí. Největšími riziky...

Při vaření čistila kuchyňskou linku benzinem. Co pojišťovny odškodní, a co ne

Některé situace, které v pojišťovnách řeší, jsou k neuvěření. Zakroutíte nad nimi hlavou, nebo se dokonce budete smát....

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...