Pojištění staveb – vybíráme pojišťovnu

aktualizováno 
Základní oblasti, které je třeba při výběru pojišťovny vzít v úvahu:
  1. Finanční stabilita a renomé pojišťovny
  2. Rozsah pojištěných předmětů
  3. Pojištěná a nepojištěná rizika
  4. Místní platnost pojištění
  5. Nová nebo časová hodnota
  6. Výše pojistného
  7. Výše spoluúčasti
Při sjednávání pojištění je důležité seznámit se předem s tím, na které předměty se pojištění vůbec nevztahuje. Pokud není ve smlouvě ujednáno jinak, pojištění se většinou nevztahuje např. na ploty, cesty, pozemky včetně porostů a plodin, skleníky a fóliovníky, bazény, studny, antény a satelity, krby,stavební součásti a příslušenství sloužící podnikání (tj. např.reklamní poutače, firemní štíty).

Před uzavřením pojistky je vhodné uvážit, která rizika mohou právě tu Vaši stavbu ohrozit. Zda je např. pro konkrétní místo významné riziko povodní a záplav, nebo zda hrozí zřícení skal nebo ne. Pro více informací viz. pojištěná a nepojištěná rizika.

Místní platnost pojištění udává, kde musí být pojištěné věci v době pojistné události. U pojištění staveb je to vcelku jednoduché: pojištění se vztahuje na pojištěnou stavbu a pojištěné věci na pozemku, který náleží k této pojištěné nemovitosti a který je uveden ve smlouvě.

Velice důležitým kritériem pro výběr pojištění je, zda bude stavba pojištěna na novou nebo časovou hodnotu. Často se používá kombinace obou – ve všeobecných pojistných podmínkách pojišťovny může být např. stanoveno, že stavby mladší než např. 30 let se pojišťují na novou hodnotu, starší budovy na časovou hodnotu. Někdy pojišťovny umožňují vybrat si, zda chcete nemovitost pojistit na novou či časovou hodnotu.
Přestože pojištění na časovou hodnotu může být levnější, v případě nemovitosti – především pokud jde o Vaši jedinou střechu nad hlavou – je mnohem vhodnější pojistit se na novou hodnotu, kdy při úplném zničení stavby obdržíte od pojišťovny částku na znovuobnovení stejné stavby (bez odpočtu amortizace). Při pojištění na časovou cenu dostanete pouze plnění ve výši hodnoty Vaší staré stavby v době pojistné události, tedy po odečtení výše jejího opotřebení. A za to si většinou už novou stavbu stejných parametrů nepořídíte.
Předem byste si měli dobře zjistit, ve kterých případech Vám bude vyplaceno pojistné plnění v případě vzniku škody v nové ceně a kdy v časové. Jinak mohou třeba být hrazeny částečné (parciální) škody a jinak škody totální.

Až když se vezmou v úvahu všechny uvedené záležitosti, je možné srovnat nabídku pojišťoven i podle výše pojistného, které je třeba za pojistku zaplatit. Porovnat se přitom může i to, zda má pojišťovna stanovenu nějakou minimální spoluúčast. To je částka, kterou se pojištěný podílí na každé škodě „ze svého“. Volbou vyšší spoluúčasti lze získat slevu na pojistném.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz